Мандатът на Луиз Инасио Лула да Силва все още няма и 100 дни, но левият президент на Бразилия вече си навлече гнева на чуждестранните петролни компании заради данъка върху износа на суров петрол, предаде Франс прес.
"Репсол" (Repsol), "ТоталЕнержи" (TotalEnergies), "Екуинор" (Equinor)“ и "Галп" (Galp) са сезирали федерален съд с искане да не се въвежда обявеният от правителството в края на февруари данък от 9,2 на сто за период от четири месеца (от март до юни).
Това се е случило в деня, в който финансовото министерство е възобновило акцизите върху горивата, премахнати в разгара на предизборната компания от правителството на крайно десния Жаир Болсонаро. Те обаче са били подновени само частично, за да се избегне твърде голямо влияние върху цените на бензина.
Министърът на мините и енергетиката Алешандре Силвейра се позовава на "възможността за привличане на инвеститори, които имат интерес към рафинирането" в Бразилия на добития на място суров петрол, вместо да го продават в чужбина.
Бразилия е деветият световен производител на петрол с 3,02 милиона барела дневно, които се извличат основно от офшорни залежи, разположени в дълбоки води под много плътни пластове сол.
Лула да Силва, чийто трети мандат започна през януари, разчита да увеличи държавните разходи, за да финансира социални програми като тези, позволили милиони бразилци да излязат от мизерията при първите му два мандата (2003- 2010 година).
Икономическата ситуация в момента обаче не е толкова благоприятна, колкото тогава, когато той се възползва от бума на суровините. Според последното седмично проучване "Фокус" на Бразилската централна банка прогнозата за растежа за тази година е под 1 на сто (0,88 на сто).
"Това е политическо решение, което позволява на правителството да избегне твърде високите цени на горивата за бразилците", заяви пред АФП професорката по икономика в университета "Инспер" Жулиана Инас.
"Данъкът върху износа на суров петрол позволява да има "по-добър бюджетен баланс", според правителството, който може да компенсира недостига от 6,6 милиарда реала (около 1,2 милиарда евро) заради само частичното възстановяване на налозите върху горивата.
Това решение обаче не се възприема положително от петролния сектор, който осигурява 15 на сто от дела на промишлеността в брутния вътрешен продукт на Бразилия и в него работят 450 000 души.
В комюнике до АФП "Шел" (Shell) изразява безпокойството си от тази мярка, обявена без "съществен диалог" и подчертава "несигурността около бъдещите решения за инвестициите".
Компаниите, които изнасят бразилски петрол, се смятат за потърпевши и твърдят, че има "договорно нарушение", тъй като този данък не е съществувал, когато са инвестирали в добива на петрол в Бразилия.
Източник: БТА
Следвайте "Гласове" в Телеграм