Бизнесът се противопостави на отлагането на реформата на такса смет

Бизнесът се противопостави на отлагането на реформата на такса смет

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм 

Отворена позиция на асоциацията на организациите на българските работодатели

ОТНОСНО: Предложение на народни представители от ПГ на ГЕРБ-СДС за поредното отлагане на определянето на такса битови отпадъци (ТБО) на основата на количествата генерирани отпадъци и реално предоставяни услуги на обслужваното население и юридическите лица

Уважаеми дами и господа,

С настоящото Асоциацията на организациите на българските работодатели (Асоциация на индустриалния капитал в България, Българска търговско-промишлена палата, Българската стопанска камара и Конфедерация на индустриалците и работодателите в България) изразява категоричното си възражение срещу внесения от народни представители от ПГ на ГЕРБ-СДС Законопроект за изменение и допълнение на Закона за местните данъци и такси. Предложението за поредно отлагане на прилагането на новата основа за определяне на Таксата за битови отпадъци (ТБО) се основава на абсолютно недопустим и нерелевантен претекст – необоснована необходимост от допълнително време за общините и създаване на условия за адаптиране на съществуващите системи от местните администрации.

Съобразно съществуващата нормативна уредба, общинските администрации бяха задължени да бъдат подготвени за въвеждане на новия механизъм за определяне на ТБО и да предприемат необходимите технологични решения за осигуряване на автоматизиран електронен обмен на данни с други институции. От повече от седем години е налице правна рамка, която предоставя достатъчно време за подготовка. В допълнение, надлежно функционират редица хоризонтални системи на електронното управление, осигуряващи бърз и лесен достъп до съответните бази данни.

Принципът „замърсителят плаща“ бе въведен в Закона за местните данъци и такси през 2017 г., като неговото прилагане е отлагано нееднократно. Предишното отлагане имаше за мотив изчакване на окончателните резултати от преброяването на населението, публикувани през юни 2023 г. Явно е, че повтарящите се отлагания служат като средство за подкопаване на справедливостта, прозрачността и контрола при събирането на ТБО. Настоящото предложение за поредно отлагане, независимо от представените мотиви, представлява оправдание за несвършена работа. 

Категорично се противопоставяме на манипулативното твърдение, че финансовата тежест върху гражданите и фирмите ще се увеличи многократно. Нима многократно ще се увеличи количеството на битовите отпадъци? Напротив, с въвеждането на принципа „замърсителят плаща“, всички физически и юридически лица ще бъдат мотивирани да събират разделно отпадъците си, което ще намали както количеството на отпадъците, така и таксата за тяхното събиране, извозване, третиране и обезвреждане.

Европейската комисия отдавна призовава България да прилага принципа „замърсителят плаща“ при изчисляване на таксата за управление на отпадъците. През юли 2023 г. бе започнато производство за установяване на нарушение, чрез изпращане на официално уведомително писмо на България (INFR(2023)2064), поради неспазването на принципа съгласно Рамковата директива за отпадъците (Директива 2008/98/ЕО, изменена с Директива 2018/851/ЕО). В България, разходите за управление на отпадъците продължават да се базират на данъчните стойности на имотите, без да се вземат предвид истински релевантни параметри като количеството на битовите отпадъци. Въпреки актуализирането на законодателството за адресиране на този въпрос, прилагането му се отлага ежегодно, което излага България на голям риск от глоби в значителни размери. 

Като представителни организации на българския бизнес, настояваме промяната в основата за определяне на таксата да бъде приложена в срока, заложен в Закона за местните данъци и такси, както и решително да бъдат отклонени всички опити за нейното отлагане.

С УВАЖЕНИЕ,    

    
ВАСИЛ ВЕЛЕВ, /П/
Председател на УС на 
Асоциация на индустриалния
капитал в България
ДОБРИ МИТРЕВ, /П/
Председател на УС на
Българска стопанска камара

ЦВЕТАН СИМЕОНОВ, /П/
Председател на УС на
Българска търговско-промишлена
палата

КИРИЛ ДОМУСЧИЕВ, /П/
Председател на УС на
Конфедерация на работодателите и
индустриалците в България

                                КИРИЛ ДОМУСЧИЕВ,
                                ПРЕДСЕДАТЕЛ НА АОБР ЗА 2024 Г.

 


 

Коментари

  • "Бизнесът"

    10 Sep 2024 17:50ч.

    Смъртници.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мерзавци и престъпници

    10 Sep 2024 18:18ч.

    Корумпетата на Буци отново си играят предизборно с неосведомените граждани. Защо да поскъпва такса смет като и сега е скъпа за много и облагодетелства други?! Защо отово са против справедливото плащане, в случая според броя живущи?! Как ще обяснят сегашната такса смет върху площ, като площта не прави боклук, а хората?! Пълни нещастници и откровени престъпници, как е възможно да гласуват за тази бандитска шайка

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Лекс

    11 Sep 2024 8:12ч.

    "Бизнесът" няма думата, тъй като не е конституционен субект. Субекти в Конституцията са Народа - суверен на властта, държавните органи на трите власти и държавния глава. "Бизнесът" е функция на стопанската инициатива на гражданите или държавните органи. Има изместване на фокуса спрямо таксата смет, в Закона за управление на отпадъците е предвидено, че който пуска на пазара стоки, които ще произведат отпадъци от опаковки, първо сключва договор с фирма за събирането на тия отпадъци, после плаща за това и накрая това плащане е начислено в цените на стоките, ето го и принципа, "който цапа, плаща", Който потребява стоки, от които ще има отпадъци с купуването на стоката вече си е платил за събирането на отпадъка. само, че някой, на когото му е платено не си върши работата и трябва да се вменява вина на потребяващите за да платят още веднъж - красота. Особено, когато някой прави бизнес, който нормативно задължава хората да му плащат. Има една Наредба за отпадъците от опаковки. Така, че тия отпадъци трябва да отпаднат от сметката, за тях вече е платено. И ако отпадъците от опаковки са предварително платени, какви други отпадъци остават - от люспите и семките на белените чушки или от черупките на яйцата и костите от пилето? Колко отпадъци от тия неща има?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бизнес България

    10 Sep 2024 20:01ч.

    Целта на временно управляващите е да усложняват и да затрудняват живота на управляваните. Така е било , така е и така ще бъде. И това е добро, иначе управляваните ще се самоизядат или ще изядат управляващите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • КОСТОВА

    10 Sep 2024 21:27ч.

    Така. За сведение на "бизнеса". ЕДИНСТВЕНИЯТ справедлив начин за такса смет е според броя на хората, живущи някъде. Всичко друго са глупости, алабализми и корупция. Точка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • malart

    11 Sep 2024 7:40ч.

    Как се мери по блокове и апартаменти?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи