Българска компания възражда производството на грамофонни плочи у нас и на Балканите

Българска компания възражда производството на грамофонни плочи у нас и на Балканите

След 1994 г. в България не е изработвана грамофонна плоча. Това предстои да се промени през следващите месеци, тъй като през 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за винили в страната от "Балкантон" насам и единствената към настоящия момент на Балканите. В интервю за БТА, един от хората, които стоят зад фабриката, Илия Григоров, разказа защо сега е моментът за завръщането на този тип бизнес в страната, за интереса от останалите Балкански страни и концепцията зад проекта.

Фабриката, разположена в село близо до София, ще започне да изпълнява поръчки от февруари, като в рамките на месец има капацитет да произвежда до 20 000 винила. "Има много голям интерес от Балканите, даже не съм сигурен в началото как ще реагираме – ще дадем всичко от себе си. И много български артисти искат да направят при нас плочи", казва Григоров.

Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно). Снимка: Rakamakafon

Кой е Илия Григоров: Познат най-вече под псевдонима си Григовор, той е един от успешните настоящи артисти на българската музикална сцена като част от хип-хоп групата So Called Crew. Освен това Илия е творчески директор в българския клон на рекламната агенция DDB Worldwide Communications.

Само преди месец отпразнува 13-ата си годишнина с разпродаден концерт с шест подгряващи изпълнители в София. Въпреки успехите и сериозният нов проект, Григовор държи да не се приема прекалено на сериозно. Името на фабриката е още едно доказателство за това - Rakamakafon

"Много искахме да се кръстим "София Прес", но е невъзможно, защото вече има компания с такова име. Решихме да е нещо смешно, защото всички имат високопарни имена и решихме да не звучим толкова тежко, защото сме хора, които харесват DIY неща, малко по-пънк сме. Освен това знаем какво правим, но в същото време не знаем какво правим и е много страшно и трудно, но по някакъв начин, когато се сетим за името, се сещаме и че като хора не се взимаме особено насериозно", обясни той. 

Възраждането на винила

От 2007 г. насам пазарът на грамофонни плочи расте постепенно на глобално ниво. През 2015 г. Великобритания откри първата си официална класация за албуми на винил, след като продажбите отбелязаха непрекъснат ръст за седем поредни години. През 2022 г. Асоциацията на звукозаписната индустрия в САЩ отчете повече продажби на винили, отколкото на компакт дискове за пръв път от 1987 година насам. Според френската междупрофесионална организация, която защитава интересите на местната звукозаписна индустрия, SNEP, обемът на продажбите и приходите, генерирани от винилови плочи, са се утроили между 2016 и 2021 година. Тенденцията е сходна в Германия, Китай, Япония, Бразилия... списъкът продължава. Григоров счита, че България не е изключение и също не е подмината от възраждането на винила.

"Не знам дали забелязваш, появяват се все повече магазини, в който се продават плочи, в бензиностанциите продават плочи. Много от хората в индустрията въобще не са предполагали, че това ще се случи и общо-взето навсякъде продажбите от магазин до краен потребител нарастват експоненциално всяка година", отбеляза той.

Какво обаче стои зад този тренд?

Според Григоров в България новата вълна първоначално е обвързана по-скоро с хипстарията и "градското номадство" - да купуваш и колекционираш винили е въпрос на статус. Впоследствие обаче прераства в нещо повече. 

"Ако погледнем от птичи поглед музикалните ери, след компакт дисковете през 90-те и след това глобалното пиратстване на музика и интернет музиката като цяло, мисля, че в един момент в средата на 2010-те хората отново получават този глад за физическо копие, но да не е диск, защото дискът вече малко се е изтъркал".

"Завръщането към физическите копия в лицето на плочите се случва много пъти през годините. Имам чувството, че плочите нямат конкретна ера, а продължават да се възраждат отново и отново. През 50-те, 60-те, 70-те и дори 80-те е нямало друг начин, по който да слушаш музика, освен на плоча и на магнетофонни ленти - това, което нашите родители са правили. Но магнетофонните ленти са записвани от плочи. Тогава е било единственият начин, по който да слушаш музика. Сега имам чувството, че за хората е по-скоро необходимия начин, по който да слушаш музика, защото от известно време продължава това с дигиталните стрийминги и слушането на музика".

30-годишната суша

В рамките на близо 40 години, "Балкантон" издава общо над 7500 различни плочи (това не е броят на тиражите), посочва проучване на bTV, публикувано през 2022 година. Музикалната компания изпълнява и поръчки от чужбина. След края на производствената ѝ дейност през 90-те обаче настъпва сух период за този тип култура на Балканите. 

Когато тенденциите се обръщат и винилите отново започват да се връщат на мода, българските и балканските артисти, които искат да издадат музиката си в този формат, са принудени да работят с фабрики в Западна Европа. Нещо, което освен че отнема повече време и средства, вреди и на околната среда при постоянно превозване на пратки.

"Ние вярваме, че в България и на Балканите трябва да има такова място, за да могат хората да са на една крачка от финалния си продукт. Говорили сме с много хора от Балканите, които искат да дойдат при нас, да видят фабриката. По някакъв начин това липсва тук в последните 30 години", подчерта Григоров. 

Разказва, че в Нови Сад, Сърбия е направен опит за такава фабрика след "Балкантон", но бързо е фалирала. "Основателят е казал на твърде много свои приятели, че могат да му дадат парите по-късно и след това по някакъв начин я е изоставил като идея, дал я е на други хора".

В Турция има фабрика, която изпълнява поръчки за друга, много по-голяма европейска компания. "Малко е трудно да се свържеш с тях, така че си казахме, че тук ще е много хубаво място за тази фабрика, защото просто няма друга наоколо и всички тези хора, които бълват музика на Балканите, да има къде да я издават...  Особено независими артисти, които правят по няколко бройки - бихме искали към тях да насочим услугите си", споделя той.

Подкрепа за местната музикална сцена

Въпреки, че Rakamakafon няма да откаже поръчки за 2000 или 5000 бройки, основната целева клиентела е по-различна.

"Много искаме да обръщаме внимание наистина на хората, които издават по малко бройки, но издават консистентно. Повече независима музика. Има изключително много артисти, автори и лейбъли в Сърбия, Република Северна Македония, Хърватска, Румъния и Гърция – пълно е с издания. Искаме да не ги пращат в Нидерландия, а тук", казва Григоров.

Фабриката може да се окаже от особено значение за по-малките изпълнители.

"Направих груби изчисления, че 1 милион стрийма в аудио платформи изкарват същите пари като продажби на 200-250 плочи. Има много групи, които имат по 400 хардкор фена, но няма да направят 1 милион стрийма в "Спотифай" (Spotify). Ние искаме по-скоро с такива хора да работим. Искаме да дадем приоритет на хора, които правят по-шантава и алтернативна музика, която не може да избухне толкова на дигитално ниво. По някакъв начин по-ценителска музика. По този начин бихме стимулирали хората и да продължават да правят музика. Това е много важно за Балканите - имаме изумителни неща, които трябва да съхраняваме и най-добрият метод на съхранение е физическото копие, което издържа 200 години".

На въпрос кои български албуми би искал да издаде, Григоров не се нуждае от много време за отговор: "Има една група Клас - групата на Момчил преди Дони и Момчил. Искаме да направим албума им "Госпожа Емилия" - говоря от името на всички партньори, с които правим фабриката. Клас имат само един балкантонски винил с Атлас - от едната страна има 5-6 техни песни. Много искаме да се свържем с тях и да го издадем, защото е един от най-добрите български албуми. Също така аз лично бих направил "Плюс" на Анимационерите на плоча. Да не говорим за Оркестър София и т.н. – но тези неща вече ги има на плоча", обобщава той.

Екипът зад Rakamakafon има амбиции да издаде и компилации със стари български песни.

"Мисля, че няма много такива издания. Има много английски, холандски, американски лейбъли, които правят компилации със стара соц. музика. Такива има и от Унгария, има и от бивша Югославия. Някой е селектирал 20 парчета, които са много фънки. Ние също искаме да направим такива балкантонски компилации, но тепърва трябва да се свържем с праводържатели, продуценти... Много труден процес предстои, но много искаме да го направим".

Освен Илия, в партньорския колектив влизат още Яне Василев, който има инженерната и техническата компетентност, и архитектът Коста Хантов. "Те обикновено работят в Кино Центъра като арт директори, декораджии и т.н., но решихме заедно да направим това нещо, защото и тримата имаме страст към музиката и ни се занимава с това в близките 50 години", казва още Григоров.

 

Източник: БТА

 

 

 

Коментари

  • първи

    26 Дек 2024 14:10ч.

    Да бе, да, ще хвърля флашката с маратройка и ще помъкна надраскани плочи....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • втори

    26 Дек 2024 14:42ч.

    Флашката с Азис, анцунга "Абибас" и хавлиените чорапи и купона на село е як, а?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За всеки влак си има пътници

    26 Дек 2024 16:07ч.

    Работя точно като инженер в такава фирма и връщането към винила е тенденция от поне 5 години. Направихме интегриран усилвател за такива грамофони, има възможност и за твоята флашка и много още. Пазарът не е за хора като теб, а за богати хора. А такива богати има все още много в С. Америка. Една система с пред-усилвател, два усилвателя и говорители е в момента около $100К. Само пусни в Гугъл говорители B&W, които ги правят моите британски колеги и виж каква е стойността на музиката от твоята флашка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    26 Дек 2024 19:35ч.

    "Пазарът не е за хора като теб, а за богати хора." - и това не е точно така. верно, за да е удоволствието пълно, си трябват парици. но мисля, че и с 5 бона може да се събере прилична музикална система. а ако дадеш над 20, можеш да се наслаждаваш на това, великите музиканти от миналия век да ти гостуват в хола (познавам едно такова момче ;) ). все пак, системата е, за да се наслаждаваш на прекрасната музика, а не музиката е, за да се наслаждаваш на системата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До Джо

    26 Дек 2024 20:23ч.

    Прав си, че ако някой се е занимавал с елетроника от малък и обича музиката може да си направи сам собствени усилватели и доста добри говорители сам. Но, повярвай ми, че има едно ниво, което може да се достигне само от много добри специалисти. Като стана въпрос за Bowers & Wilkins, един комплект от говорители Nautilus е огромна сума. Там има наистина добри акустични инженери като начало. Специално за грамофони, точно аз съм програмирал интеграцията в пред-усилвателя за различните разновидности глави ММ (магнит) и МС ( бобина - coil). Имаше и други проблеми, тъй като усилването там е много по-голямо от останалите аналогови и цифрови сигнали и моите колеги трябваше да работят за интеграцията им. Има и друго, че доста функции в тогавашния пред-усилвател са излишно, но като цяло такива системи се купуват и от снобари. Жив и здрав!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 26 Дек 2024 14:42ч. Флашката с Азис, анцунга "Абибас" и хавлиените чорапи и купона на село е як, а?

    26 Дек 2024 22:07ч.

    Леко на завоя да се не изсипете!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    26 Дек 2024 23:06ч.

    "До Джо 26 Дек 2024 20:23ч." - дълъг разговор е, не ми се започва (за пореден път). исках да кажа две неща само - че от определено ниво нататък разликата в качеството на звука не е пропорционална на цената (един грамофон + доза за 150 хиляде не изкарва от плочата 10 пъти по-добър сигнал от един за 10-15 хиляди. вероятно и 2 пъти не изкарва.); днес достатъчно добър звук може да се докара с внимателно подбрани компоненти на невисока цена. а, да - важната е музиката, все пак. хубави празници!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хах

    26 Дек 2024 14:35ч.

    Чакам някой да отвори и фабрика за касетки, че да му направя дъмпинг с моите няколко кашона. Иначе добра идея за пране на кинти...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 26 Дек 2024 14:35ч. Иначе добра идея за пране на кинти...

    26 Дек 2024 22:09ч.

    ..........

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хипстърството настрана

    26 Дек 2024 14:48ч.

    Audio DVD/Blueray форматите на Сони приключиха съществуването си и се отвори пазар обратно за плочата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • тон

    26 Дек 2024 14:52ч.

    Под 100 000 тираж не може да си покриеш разходите в този вид многоетапно и сложно производство. Това се знае още от зората на винила. Това е страхотна идея, ако имаш огромен пазар от десетки милиони потребители и пак ще си бутиков нишов сектор. Тези или не знаят какво правят или има и друго...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мхм

    26 Дек 2024 15:57ч.

    Освен всичко, и много бавно производство, предвид начина, по който се извършва самият запис.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    26 Дек 2024 19:19ч.

    "Под 100 000 тираж не може да си покриеш разходите..." - не е верно. имам (известен брой) плочи, които са номерирани. при това са на световни творци. изданието е от 5000, 3000 или дори 1000 бройки (май имам и от серия с 500 копия, но трява да погледна). номерът е, че с времето цената им расте.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До гладника

    26 Дек 2024 21:27ч.

    То не им пречи да са в само няколко екземпляра. Въпросът е, че производителят е произвеждал толкова толкова много плочи, че не е бил на загуба от няколко специални издания

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    26 Дек 2024 23:10ч.

    при такава постановка на въпроса - да. но през последните години се е правило доста често, та вероятно зад това има нещо, не е само за реклама и престиж.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хм...

    26 Дек 2024 15:37ч.

    Вероятно е някой глупав стартъп. Ще опапкат парите и ще приключат... Винаги е имало тъпаци с пари

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На колко оборота,

    26 Дек 2024 15:40ч.

    на 78 ли? Че нямам такива.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • за под 150-200 оборота са некви ментаци

    26 Дек 2024 23:51ч.

    не си давай парите

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Респром ГЕС 321

    26 Дек 2024 15:52ч.

    Не можеш да си пуснеш стандартна плоча в колата. Не сме 60те, с автомобилните мини -грамофони във Франция. Това има смисъл в едно друго време. Да пробват с компакт касетки, ще са по-успешни. В ерата на лослес-формата, да пускаш плочи, е меко казано загуба на всичко. Очаквам телефони с шайба, и новата фирма ебетака (да не звучи сериозно), да ми пусне дуплекс с комшията. Тия неща принадлежат на едно друго време. От аналоговият звук по-хубаво няма , но днес такъв има само в звукозаписните студиа. Всичко извън тях е минало цифрова обработка. Поредната перачница на пари.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Динамиката

    26 Дек 2024 16:27ч.

    е важна. А качеството на звука при плочата би трябвало да се от периферията към център каквито и трикове да се прилагат, защото периферната скорост се променя. То е като скоростта и силата на рязане при струговане, зависеща от диаметъра.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    26 Дек 2024 19:25ч.

    това отдавна не е проблем. отделно, че има грамофони с тангенциално рамо. верно, на едни по-други пари. ;)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Bonbon7

    26 Дек 2024 16:58ч.

    Има няколко типа клиенти на винил: аудиофили, колекционери и сноби. Като чета статията, си мисля че таргета на тия момчета са единствено снобарите, а ако е така, начинанието е обречено… Мисля че с пиратската продукция приключихме. :)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Начинанието е обречено,

    26 Дек 2024 17:18ч.

    ако фабрикуват евтин боклук. На пазара преди да се спихне имаше качествени плочи от Чехословакия и ГДР. Нашите бяха средна хубост.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Каква перачница; няма и един Мерцедес на старо:

    26 Дек 2024 17:27ч.

    According to Newbilt, setting up a complete vinyl record production line costs about 200,000 EUR ($220,000). От тук: https://vinyl-pressing-plants.com/NEWBILT/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • за нищо ги нямате тия 200 хиляди

    26 Дек 2024 17:36ч.

    а бабите и хората нямат с кво тока да си платят, мръсен крадлив разбойнически капитализъм

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • RakamakafO(n)

    26 Дек 2024 18:39ч.

    Bomfunk MC's - Freestyler: https://www.youtube.com/watch?v=ymNFyxvIdaM

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    26 Дек 2024 19:16ч.

    бая глупотевини, и в антрефилето, и под него. да ме прощават тия, ама и заглавието им, и начинът им на мислене са загубена работа. да, печалбите от винил са големи, но нишите са запълнени вече. това, което не казват тия, е че вероятно ще се опитат да пресоват издания с изтекъл лиценз, такива се появяват постоянно. но и тази ниша е заета, а и тя не е никак проста. на местни "творци" едва ли може да се разчита, и те са като всичко останало на теритрорията - анонимници.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Само отбелязвам

    26 Дек 2024 21:57ч.

    Аз мисля че начинанието не е лошо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    27 Дек 2024 7:27ч.

    да, по принцип не е зуе, да им пожелаем успех. за мен е странно, че не реанимират "балкантон". там трябва да има безценни записи. при съвременните технологии за ремастериране на драгия слушател биха могли да бъдат предложени чудеса.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • а черно-белите телевизори с кинескопи и техеота

    27 Дек 2024 7:33ч.

    кога???

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • аменеменема

    27 Дек 2024 9:51ч.

    Чакам да излезе Правец-16, с две 5" дискетни устройства (360kB each), без твърд диск. Със сивозелен екран 640×200. М-м-м, delicious!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мхм

    27 Дек 2024 11:42ч.

    16-ката имаше 20 мб твърд диск. Между другото, мисля, че имам една някъде, която даже е комплект, с две флопита. Сигурно ще има антикварна стойност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • аменеменема

    27 Дек 2024 23:19ч.

    Тези с твърдите дискове дойдоха после. И отначало бяха с по само 10 MB.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    27 Дек 2024 10:49ч.

    гледам, народът продължава да се забавлява. в този дух - добре е оборотите да са 11-12 хиляди, като на всеки уважаващ себе си флекс. иначе - това е огромен и много печеливш бизнес, има за всеки. стига да си наистина добър. вижте, например, този сайт: https://clearaudio.de/en/direct/index.php , любими са ми. специално модела the statement. и не хълцайте!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • фонограф

    27 Дек 2024 11:39ч.

    Предлагам, да започнем да сглобяваме фонографи. Още по-истинско, ретро, и несъмнено в днешно време - снобско. Със восък. Тук става въпрос само за пране на едни пари в тая статия, и тя е да се опипа почвата, нищо друго. Балкантон може да бъде събуден отново, а там има безценни записи, ако вече не е бастисано всичко де. Че то всеки носител има някакъв живот. Но не е интересно това. Интересно е някаква си фирмичка, със невероятно невзрачно име - цитирам "да не буди впечатление", е решила да се заминава с нещо, което е предварително обречено на провал. Най-малкото инвестицията е доста брутална в машините.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Илко Семерджиев, зъболекар-импресионист

    27 Дек 2024 13:21ч.

    Като лекар, направил и разчел стотици аудиограми, заявявам, че след 40-те години повечето хора не долавят звуци над 12 000 Hz и са със загуба на слуха 40 dB.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    27 Дек 2024 17:59ч.

    сигурно е така. като особа... неее, не приближена на императора, а подлагала слуха си на тест, заявявам, че това далеч не във всички случаи е така. ама съФсем не е.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Респром

    03 Яну 2025 16:11ч.

    Така както медала си има 2 страни , абсолютно същото е и с грамофонната плоча . Ретро манията винаги е съществувала , при това навсякъде и във всичко . И в това разбира се няма нищо лошо , дори напротив : Хубаво е човек от време на време да се връща назад и да си спомня приятните мигове от миналото си , където разбира се грамофонът си е заслужил доста почтено място . Има обаче и нещо друго : Компютризацията толкова дълбоко навлезе в живота ни , че буквално унищожи редица аудио и видео сандъци от миналото . Касетофони , Ролкови магнитофони , Доброто старо VHS видео , Кинескопните телевизори ... Всичко това вече е история , по напълно понятни причини . Струва ми се обаче , че освен колекционерите , най-големите фенове на винила- това са звукозаписните компании . Щото все пак НЕ можеш сам да си запишеш грамофонна плоча в къщи , За разлика от CD-то примерно .... А това има отношение към продажбите и печалбите ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи