Анализатори пред CNBC: Санкциите срещу руския суров петрол са пълен провал

Анализатори пред CNBC: Санкциите срещу руския суров петрол са пълен провал

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Санкциите, наложени досега върху руския суров петрол се "провалиха напълно", а новите ценови ограничения също могат да се окажат безсмислени, заявиха анализатори пред CNBC. Европейският съюз планира от неделя да забрани вноса на рафинирани петролни продукти от Русия, включително дизелово и реактивно гориво.

От декември ЕС забрани закупуването и вноса на руски суров петрол, пренасян по море. Освен това блокът - заедно със съюзниците си от Групата на 7-те и Австралия - определи ценови таван за руския морски суров петрол, който забранява използването на доставяните от Запада морски застраховки, финанси и други услуги, освен ако не се продава под 60 долара за барел.

Това са част от глобалните усилия за ограничаване на възможностите на Москва да набира средства за войната си в Украйна.

Ограничението на цените е "измислено от бюрократи с дипломи по финанси, но никой от тях не разбира добре петролните пазари", заяви Пол Санки, президент и водещ анализатор в Sankey Research, в предаването "Streets Sign Asia" по CNBC в четвъртък. "Това беше тотална бомба, която се провали напълно."

Санки подчерта, че е било трудно за петролните пазари, тъй като доставките на руски петрол не са били прекъснати и "те са поддържали износа на високи нива".

"Чух от високопоставен източник, че саудитците са се питали как така руският петрол все още тече", каза той.

"Това повдига въпроса какво ще се случи с предстоящите санкции върху продуктите, защото изглежда, че те просто не работят."

Въпреки че обемът остава стабилен, цената на руският "Урал" е спаднала отпреди войната. Средната цена на руската петролна смес е била 49,48 долара за барел през януари тази година, според Ройтерс, която цитира финансовото министерство. Това е под ценовия таван от 60 долара, определен от ЕС и Г-7, и е с 42% по-малко от януари миналата година.

Според Ройтерс преди предложеното ограничаване на цените на руските рафинирани продукти на 5 февруари държавите членки все още не са се споразумели за горна граница на цените. Надяваме се, че до петък може да бъде постигнато споразумение.

Критиката на Санки противоречи на неотдавнашен доклад на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух.

В доклада на независимия финландски мозъчен тръст се посочва, че първият месец от забраната на ЕС за внос на руски суров петрол по море и ограничаването на цените от страна на Г-7 е струвал на Москва приблизително 160 млн. евро (174,3 млн. долара) на ден.

Според него тези мерки до голяма степен са отговорни за 17% спад в приходите на Русия от износ на изкопаеми горива през последния месец на 2022 г. 

Ограничаване на цените на рафинираните петролни продукти

Все пак Вандана Хари, основател на аналитичната компания Vanda Insights, заяви, че тя също е скептична по отношение на предстоящите ограничения за руските рафинирани петролни продукти.

"Ограничението на цените на суровия петрол е доста несъществено", каза Хари в четвъртък в предаването "Squawk Box Asia" на CNBC.

"Мисля, че ограниченията за рафинираните продукти, които планират - около 100 долара [за барел] за дизела и чистите продукти и може би около 45 долара за мръсните горива като мазута - вероятно също ще бъдат без значение."

Според Хари руският петрол ще намери своя път към пазарите, които "все още го приемат", като Китай и Индия.

"През миналата година Китай и Индия се възползваха в доста голяма степен от силно намалените цени на руския суров петрол и същото ще се случи и с руските рафинирани продукти", отбеляза Хари, въпреки че за Москва може да се окаже по-сложно да намери пазари за тези продукти, добави тя.  

Както Китай, така и Индия увеличиха покупките си на руски петрол след инвазията на Москва в Украйна, възползвайки се от намалените цени.

Пол Санки отбеляза още, че "петролните приятелства са мазни" и има много различни начини за транзит на руски петрол по света, заобикаляйки ценовите ограничения.

"Едно от нещата, които хората изтъкват, е да погледнем към малайзийския петрол. Износът на суров петрол за Китай е 1,5 млн. барела дневно", казва Санки. "Малайзия произвежда само 400 000 барела на ден. Не мисля, че това е малайзийски суров петрол. Така че има много неща, които се движат извън тези... теоретични граници. "

Отваряне на Китай

Отделно от това Хари заяви, че внезапното отваряне на пазара в Китай едва ли ще повлияе на цените на петрола в краткосрочен план.

Хари подчерта, че не вярва, че цените на петрола ще достигнат 100 долара за барел в скоро време в резултат на отварянето на пазара в Китай, но това може да се случи по-постепенно.

Тя добави, че все още има висока степен на несигурност около търсенето на петрол в Китай.

"Първоначалният тласък на китайското търсене е очевиден. Виждаме, че се осъществяват много пътувания в страната, в международен план... това е положително за реактивното гориво. Но кога китайската икономика действително ще набере отново скорост? Мисля, че това е големият въпрос."

Източник: cnbc.com

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Ким Чен Ун

    25 Фев 2023 16:55ч.

    Свободни съчинения. Продават на 49 долара за барел при пазарни 82. За януари дефицита им е 26 млрд. Евро, а 1/3 от бюджета отива за войната.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Посеркин, ти нидей рива на чужди гробища

    25 Фев 2023 17:04ч.

    Търси си къде ще живееш след войната. Нямаш място в България.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Долно и пропаднало

    25 Фев 2023 19:45ч.

    Руско мекере,което трябва да напсувам за да го изтрият.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бараба

    25 Фев 2023 20:32ч.

    Ким Чен Ун ако те набара ще ходиш до живот с една и съща прическа. Пак е по-добре, защото ако те набарам аз ще ти направя дупето на фуния, дебилно сектантче. Я излез на улицата и кажи на глас какво мислиш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ще сцепя Ким

    25 Фев 2023 20:35ч.

    Абе, Кимчо, продават на колкото им излиза сметката. Пазарните цени какво означават? Имотите за земя вървят по обяви на 80 евро квадрата, а реалните сделки са на около 50. Кое е пазарна цена според теб? Прост циганин от жълтопаветната секта, който взема на заем 5лв от баба си да пие кафе в Люлин 19. Ако те набарам ще те сцепя!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Moderator

    25 Фев 2023 20:37ч.

    Ким Чен Ун, предупреждавам те, IP адреса ти е 5.102.12.92. Това означава, че знам къде си и кой си. Разбра ли ме добре?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • длагнест

    25 Фев 2023 20:40ч.

    За съжаление, струва ми се, че този човек има закрилата на другия от модераторите в сайта. Днес ми изтриха два доста оригинално написани поста заради напълно обосновани реакции срещу тоя провокатор.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ким Чен Даун

    26 Фев 2023 8:40ч.

    ... и "руските ракети свършиха", нали Даун ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • руски "освободител"

    25 Фев 2023 17:12ч.

    тази Хари, която се изказва, да не би да е митичната Мата Хари, която периодично носела оръжие, злато и пачки с евро банкноти в стаята на Тулупъ, за да ги слага в чекмеджето и да ги снима;-) Винаги може да се намери някой маргинал, който разбрал-неразбрал да напише нещо за ползата/вредата според собственото си убеждение/интереси/неграмотност, но накрая идват фактите, и малките грозни фактчета убиват блестящите теории. Да, Индия и Китай правят далавера с руските нефт и нефтени продукти, да със сигурност има и други. Естествено е в РФ да се стремят да заобиколят санкциите, никоя система не е 100% ефикасна. Но накрая идва края на годината, отчитат се нефтогазовите приходи, и при цялата несигурност и повишени цени поради нея се оказва, че приходите намалели с 46% на годишна база. А ако Хари и Пол Санки не могат да четат руски, има гугъл преводач и ще схванат какво е написано в сайта на руското Минфин. https://minfin.gov.ru/ru/press-center/?id_4=38368-

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Прозападната ви пропаганда просто не върви в България. Оставете ни на мира. Постигате обратен ефект с това носене от девет кладенеца на агитации против Русия

    25 Фев 2023 17:47ч.

    Случайно да забелязахте колко хора ви повярваха за "ваксините"? Пряко сили го докарахте до 30%, а и от тях много са само наужким ваксинирани. Това ви е тавана на влиянието у нас. Махнете се с тия приказки против Русия. Не ви се получава пропагандата. Просто се махнете.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • руски "освободител"

    26 Фев 2023 0:17ч.

    де го чукаш, де се пука:-) Статията е за нефт, резултатите от нефтогазовите продажби са от Министерството на Финансите на РФ, и сега се оказва, че това било прозападна пропаганда. Не голубчик, това е руската реалност, и ако истината не те интересува, надали нещо ще промениш с мушкане главата в пясъка, само ще бъдеш използван от тарикатите. А при Ковид ваксинациите ако си горд със само 30% ваксинирани българи, значи си приел пак като пропаганда, че БГ е на второ место В СВЕТА по брой починали от Ковид на 100 000 население(403 от 100 000). С което не възкресяваш умрелите, не, ти ставаш един от тези, които допринасят за по-голяма смъртност на българите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Друг Доктор

    26 Фев 2023 8:54ч.

    Ковид 19 е АБСОЛЮТНА ЛЪЖА . Няма такова вирусно заболяване, Ковид е единствено психично заболяване, реактивна психоза на базата на мизофобия. Програмата К 19 приключи (за който не е разбрал все още) , от 19-ти март се спира официално бюджетирането в световен план. "Джон Хопкинс" спряха "изследванията и статистиките" за К 19 . В Западна Европа официално обявиха че "НЕ ПРЕПОРЪЧВАТ ПЪРВИЧНИ ВАКСИНАЦИИ ЗА К 19". Което ще да рече , че който досега е резистирал и не се е набол, няма да бъде агитиран да се боде. Обратно - сектантите , набодените по 4-5-6 пъти... горещо им се препоръчва да продължават да се бодат /за тяхна сметка и на цена 120 $ на убождане/ , битият-бит, э....ят - э..н ! А изперкалите да продължават да се перкат , такъв е живота. Суров и няма милост за /умствено/ слабите. В заключение. Който днес , ранна пролет 2023, все още словоблудства ковидизъм, има две възможности. Или е от мръсниците, които слабо или никак не кешираха. Или е завършен идиот.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • логото

    25 Фев 2023 17:42ч.

    Петролът извън Запада се продава между приятели, без шумиха около доларовата му равностойност, която не интересува никога. Вносът на руски петрол помага на големите гиганти на Азия, доколкото съдейства за икономическото им оживление и социалната политика - нещо, което западните империалисти никога не са можели да им предложат. Разбира се, тия западняри могат да си измислят каквито искат цени, както си измислят и произволно оскъпяване на активите. Това са само пропагандни тактики, добавяне на фиктивни цифри в компютрите. Единствената неоспорима истина засега е, че американският петролен резерв се топи с изключително високи темпове и някой ден в средносрочна перспектива ще привърши.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • old_beggar

    25 Фев 2023 18:35ч.

    «сдавайся, рюсккий зольдатен, тебя ждет теплый постель, кружка бафарский пиво и новий смартфон»?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Светът взема мерки да се избави от изкушенията за "тавани на цените" в търговията от страна на Запада

    25 Фев 2023 19:09ч.

    Четете, полезно е: https://dzen.ru/a/Y_iLtzh22TtvMB-p

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Уродът сащ прелъсти усрайна, но и ги изостави! А сега усрайна хленчи по целия свят като изнасилена жена... усрайна е леговището на сащническия тероризъм, сащническите корпорации и сащническите био разработки...

    25 Фев 2023 19:19ч.

    Уродът сащ прелъсти усрайна, но и ги изостави! А сега усрайна хленчи по целия свят като изнасилена жена... усрайна е леговището на сащническия тероризъм, сащническите корпорации и сащническите био разработки...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЯВОРЕ, ТИ ЛИ СИ ?

    25 Фев 2023 22:20ч.

    Кажи си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи