Акционерите на Tesla ще гласуват за разделяне в съотношение 3 към 1 през август

Акционерите на Tesla ще гласуват за разделяне в съотношение 3 към 1 през август

На събранието на акционерите на Tesla, което ще се проведе на 4 август, ще се гласува по въпроса за разделяне на акциите на компанията на три пакета в съотношение 3:1. Едновременно с това ще бъдат обсъдени и други въпроси, като например правото на създаване на профсъюз и намаляването на мандата на членовете на управителния съвет от три на две години.

Схемата за разделяне на акциите предполага, че притежателите на една акция ще получат още две акции и капитализацията на дружеството не трябва да се променя. Тоест, ако сега цената на акциите на Tesla е малко над 709 долара, една акция след разделянето ще струва 236 долара. На теория това би улеснило достъпа на инвеститори с ограничени финансови ресурси до активите на Tesla. Този мотив обаче отдавна не е толкова важен, тъй като съвременните финансови услуги позволяват на клиентите да купуват частични акции, ако нямат пари за цели. Самата Tesla посочва в своето заявление, че разделянето на акциите ще позволи на служителите, които получават част от възнаграждението си в акции, по-голяма гъвкавост при управлението на активите си.

Други важни въпроси също ще бъдат обсъдени на събранието на акционерите на 4 август. Предлага се мандатът на членовете на управителния съвет да бъде съкратен от три на две години, след което те ще трябва да бъдат преизбрани на годишното общо събрание. Основателят на Oracle Лари Елисън, който притежава 1,5% от компанията, изрази желанието си да подаде оставка и да напусне борда на директорите на Tesla. Самият Илон Мъск вече притежава 23,5% от компанията, така че цялата му неотдавнашна активност на фондовия пазар не е отслабила позицията на главния изпълнителен директор.

В редиците на акционерите нараства искането за по-ясен контрол върху правата на служителите в Тесла и за изключване на половата или расовата дискриминация. Акционерите са готови да обмислят правото на служителите да организират профсъюзи, но досега Илон Мъск активно се съпротивляваше на това, считайки дейността им за контрапродуктивна за бизнеса. Между другото, от историческа гледна точка той не е единствен в това отношение - един от пионерите на масовото производство на автомобили, Хенри Форд, също се е борил срещу профсъюзите навремето.

Коментари

  • Великият борец за свобода на словото чрез

    11 Юни 2022 16:05ч.

    свободен Twitter пък оповести, че предстои съкращаване на броя на работещите в Тесла с 10 %...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи