АИКБ: Трудовият пазар в България се нуждае от внос на работна сила и повече програми за обучение

АИКБ: Трудовият пазар в България се нуждае от внос на работна сила и повече програми за обучение

Следвайте "Гласове" в Телеграм

АИКБ посочи облекчаването на трудовата имиграция и стартирането на повече програми за обучение като ключови за пазара на труда в България

Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) за пореден път подчерта нуждата от облекчаване на режима за внос на работна сила и стартиране на повече програми за обучение, в т.ч. на заети лица, като решение на голяма част от проблемите на пазара на труда у нас. Това стана ясно по време на проведена среща с изпълнителния директор на Агенция по заетостта (АЗ) Полина Маринова. Участие в нея взеха и Кремена Калчева и Лиляна Георгиева, които отговарят за координацията и контрола на услугите по заетостта и за международната миграция и трудовото посредничество в АЗ.

„Липсата на човешки ресурси е един от двата най-сериозни проблема, пред който е изправен бизнесът в момента. Наша основна цел е да работим за облекчаване на трудовата имиграция по примера на най-добрите европейски практики. За българските работодатели няма нищо по-добро от местните кадри, но за съжаление тях ги няма на пазара на труда. По данни на НСИ безработицата у нас е на санитарния минимум,  под 4%“, заяви председателя на УС на АИКБ Васил Велев.

Членовете на Националния съвет на АИКБ предложиха програмите за обучения на заети лица да бъдат по-гъвкави, като се даде възможност на работодателя да бъде одобряван еднократно, след което в рамките на годината да може да получава средства за обучение на новонаети и заети лица според нуждите си.

Изпълнителният директор на агенцията Полина Маринова посочи, че през 2023 г. се предвижда обединяване на повече финансови стимули в една програма, която работодателите могат да използват за наемане на работници. Тя ще дава и възможност работодателите да определят и ментор за обучение на новонаетите лица, който ще бъде субсидиран от АЗ.

„Имам амбиция да възстановя дейността на Съвета към изпълнителния директор на Агенция по заетостта, в който разчитам на вашите становища и експертиза, за да продължим добрата съвместна работа на Агенцията и социалните партньори, в частност и с АИКБ. В близко бъдеще се надяваме да дадем своя принос към повишаване на заетостта на пазара на труда, тъй като въпреки липсата на одобрен към момента национален план за действие, още през януари ще продължи реализацията на някои програми и мерки за субсидирана от държавния бюджет заетост, както и за обучения на безработни и заети лица, в т.ч. чрез дуално обучение. Предстои до месец стартиране и на два проекта, финансирани по Програма „Развитие на човешките ресурси“, в т.ч. „Родители в заетост“, която е добре позната на бизнеса и на семействата с малки деца, за които по проекта се осигуряват детегледачи. Новият проект „Започвам работа“ е с 3 компонента, насочени към т.нар. неактивни лица, т.е. тези, които не учат, не работят, а и не търсят работа, като няма да има ограничения по отношение на възраст, престой като безработен, наличие на трайни увреждания и др.“, допълни още Маринова.

Експертите от Агенцията посочиха още няколко възможности, върху които работят, за облекчаване на предприятията при наемане на кадри. Сред тях са възможността за електронно подписване и отчитане на договори и стартирането на обучения с ваучери чрез електронна система. 

По време на срещата бяха обсъдени предстоящи промени в законови и подзаконови нормативни документи за насърчаване на заетостта, за миграцията и трудовата мобилност,  утвърждаване и стартиране на Националния план за действие по заетостта за 2023 г., както и конкретни предложения от страна на браншови организации, членове на АИКБ, във връзка с изменение на Закона за трудова миграция и мобилност, касаещи условията за достъп до пазара на труда на работници - граждани на трети държави, възможностите за провеждане на дуални обучения за възрастни, въвеждането на повече електронни услуги от АЗ и тяхното популяризиране, мерки за ограничаване на измамите от т.нар. „професионални безработни“, „френска безработица“, обединяване на усилията при провежданото от Агенцията по заетостта проучване на потребностите от кадри, активиране на неактивни лица и други важни за бизнеса дейности.

 

 


 

Коментари

  • ТРУДОВИЯТ ПАЗАР В БЪЛГАРИЯ СЕ НУЖДАЕ ОТ НОРМАЛИЗИРАНЕ НА ЗАПЛАЩАНЕТО!

    10 Яну 2023 14:46ч.

    Не от чужденци се нуждае трудовия пазар в България, а от оптимизиране на образователните програми и нормализиране на заплатите, позволяващи достоен живот на работещите българи. Всеизвестно е, че вносът на работници 0 мигранти е инструмент на работодателите да държат заплащането ниско. Ако има държава България, тези въпроси следва да се решават с оглед интереса на гражданите и стандарта на живот в страната, а не с оглед единствено на интереса на работодателите. Последният е много важен за икономиката, но не е водещ. Обратното е корпоративен терор.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чорбаджиите

    10 Яну 2023 15:00ч.

    Навсякъде са едни и същи! Искат да наводнят държавите с имигранти. По този начин да подбият цената на труда, да държат наемите високи, да осигурят повече потребители. Обаче ,,културните особености" на новодошлите избиват след време. Не трябва да очакваме, че при нас ще е по-различно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кука

    10 Яну 2023 15:14ч.

    Ми обучавайте циганите!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чорбаджии-изедници. Нищо ново не са научили и нищо старо не са забравили. После народа бил откъснал цвета на нацията и му дал според заслугите

    10 Яну 2023 15:30ч.

    Като тия сегашните гниди са много по-лоши от монархофашистките, защото дойдоха на готово и ограбиха труда на поколения българи чрез т.нар. "приватизация". Хърпърцуцян заради съдействието му в нея го наградиха с банкерски пост и го оставиха жив.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ретранслатора

    10 Яну 2023 15:51ч.

    Проблем с икономиката ни не се дължи само на липсата на работна ръка, а опира до самата философия за разбирането на това що е Зелена Икономика, Биоикиномика, Кръгова Икономика! Както се вижда от действията на т.нар. Запад разбиранията им за горепосочените подходи не са се променили. За Запада най-важното е да се доберат до евтини суровини, ако трябва и на цената на световна война. Къде тук са тези Зелени, Кръгови и Биоикономики?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мантрата на чорбаджиите

    10 Яну 2023 16:15ч.

    "Всеки е заменим". Това се отнася най-вече вас. Изедници.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • задълбочаване на геноцидът върху българите

    10 Яну 2023 20:17ч.

    След серия мерки през годините стана така, че нормалните семейства с нормални деца българчета получават много по-малко финансово подпомагане от държавата (всъщност почти никакво, ако изключим пакетът Нинова) в сравнение с разни там самотни, приемни, осиновени, недъгави и прочие. По аналогичен ред, може да се очаква да въведат такива мерки, че да докарат бантустанци и да им доплащат да работят у нас, а българите пак.., кучета ги яли. Демографската политика е нулева - цар Радев да възложи на шарлатаните си да въведат умни преки мерки за насърчаване на РАЖДАЕМОСТТА сред българското население. Щом българската държава е толкова богата, че купува енергоресурси на дисеторни "европейски" цени, хвърля милиарди всяка година за хипотетични самальоти, спонсорира войни насам-натам по света, значи може да си позволи да плати сериозна финансова помощ за всяко родено българче в брачно семейство с образовани пълнолетни родители.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Живка Павлова

    10 Яну 2023 20:30ч.

    Да, ами ако родител номер 2 си бие камшика нанякъде, на родител номер 1 образован, необразован, какво? Таратанци ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Живка Павлова

    10 Яну 2023 20:25ч.

    Хубава работа! Мама на работа, а за децата й ще се погрижат „детегледачи“, на които ще плаща държавата! Абе ей! Никой ли не ви е светнал за ролята на майката в ранното детство? Не може ли на мама да се осигури достойно заплатено майчинство до навършване на 3 години на детето, пък т.н. „детегледачи“ да си намерят друго поприще? Обаче. При условие – завършено средно – една тарифа, завършено висше – друга тарифа, трудов стаж, плюс тест за проверка на грамотността, още какво - не се сещам в момента, но има начин да се направи цедка за - всички знаем кои - случаи на злоупотреби.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи