АИКБ настоява за засилено внимание върху професионалното образование в Държавния план-прием за 2025/2026 година

АИКБ настоява за засилено внимание върху професионалното образование в Държавния план-прием за 2025/2026 година

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) отправи писмо до министъра на образованието и науката, проф. Галин Цоков, с конкретни предложения и загриженост относно изготвянето на Държавния план-прием (ДПП) за учебната 2025/2026 година. В писмото се посочва сериозната загриженост на асоциацията относно спада на дела на професионалните паралелки за новата учебна година като заложеният процент на тези паралелки пада от 60.23% на 59.02% – тенденция, която противоречи на икономическите нужди и стратегиите за развитие на професионалното образование. 

АИКБ посочва, че намаляването на дела на професионалните паралелки ще доведе до дългосрочни негативни последици за икономиката, ако не се предприемат своевременни мерки. В писмото се настоява за активиране на дейността на Консултативния съвет по професионално образование и обучение, за да се подобри диалогът между заинтересованите страни и се дават няколко конкретни предложения:

·  Увеличаване на целевия дял на професионалните паралелки на 62% за 2025/2026 г., с акцент върху STEM направления, които да достигнат 63% от всички професионални паралелки;

·  Регионално преструктуриране в някои изостанали в реформите областни градове, за да се постигне ръст от 3% в дела на професионалните паралелки.

·  Ясни правила за приоритизиране на дуалното обучение и специалности, отговарящи на нуждите на бизнеса.

Мотивите за това са демографския спад – ново намаление на раждаемостта след 2009 г. насам, което изисква още по-прецизно планиране и отчитане на нуждата от специфични кадри за българската икономика. Ако броят на паралелките не се адаптира, ще наблюдаваме недостиг на ученици по търсени на пазара на труда специалности. Това би имало дългосрочни негативни последици за икономиката, иновациите, икономическия растеж и стандарта на живот в страната.

АИКБ призовава МОН да заложи на образователна политика, която поставя професионалното обучение в центъра на развитието на модерната икономика. В противен случай рискуваме да пропуснем ключови възможности за привличане на млади таланти и подкрепа на бизнеса.

 

 

 

 

Коментари

  • Хахахахаха, и защо Държавата...

    22 Ное 2024 12:09ч.

    ...да се грижи за професионалното образование на бъдещите роби на Асоциацията, а? Па, да се бръкнат в джобовете у да си организират курсове за такъв тип професии каквито им трябват на господа капиталистите, не ли!? Държавата не е длъжна да образова работната ръка на "честните" частници, не ли? Интересно колко от дъщерите и синовете на така наречените индустриалци имат бачкаторски умения и професия, които са търсени от татковците им?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • къра

    22 Ное 2024 12:31ч.

    фарове

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стига с тоя кър бе фатмак.

    22 Ное 2024 12:46ч.

    Дигай си дърмите от панелката в Обеля и беж към Матушката.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Doksan Dokuz

    22 Ное 2024 12:36ч.

    Абе Васко направо да възстановява ТеНеТеМето, какво се занимава с разни депепета.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    22 Ное 2024 18:33ч.

    Че кво му беше на тенетемето?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    22 Ное 2024 12:54ч.

    Къде са техникумите, откъдето дечурлигата излизаха подготвени за същинска дейност. Някои през МЕИ, други през Техническия, пък на който не му се учи повече, почва да си работи, и то добре, първо като чирак, после като майстор. Айде нема нужда само от политолози и социолози с празни кратуни. И от айтита кафа! Не помня вече кой затвори техникумите и съсипа децата! Живея близо до един от най-известните техникуми в София, рано сутрин тълпи от деца - момичета и мочета, бързаха за там. Прекрасно построено училище - сега там гласуваме 20 души.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • те затова са построени техникумите

    22 Ное 2024 13:16ч.

    за да се гласува в тях (най-добре за Костов и седесето!!!), не за учене-мучене и бъдещи бачкери

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Направи си ПУЦ, бе челеби,

    22 Ное 2024 13:07ч.

    И си плащай да си обучиш необходимите кадри. Едно време най-големият химически завод на Балканите, Нефтохим, така правеше. И магазини им осигури, и транспорт до рацота, и болница им построи, и почивни станции, и културен дом с библиотека, и детски градини за децата им... Ти за твоите работници кво си направил, а?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ягодка

    22 Ное 2024 13:49ч.

    На мен ми подари обвивка от много хубав бонбон, да си я мириша и ближа. И цветна снимка на едно от неговите бентлита.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 777

    22 Ное 2024 19:51ч.

    къде беше бе господине когато соросоидите разрушаваха средното техническо и професионарно образование с с измислените професионарни гимназии.Спахге а сега ревете че няма професионални образовани работници.Хак ви е и не ревете а създайте собствени образователни структури.За твое сведение Велев-без господин-навремето в механотехникумите се подготвяха кадри които сега инженерите са нула пред тях.Затова не реви и хак да ти е.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи