Боян Иванович, директор "Корпоративни комуникации" в Yettel
ехнологичната ера безспорно прави живота ни по-лесен, но като всяко хубаво нещо идва със своите предизвикателства. Накратко: интернет е голям и подобно на реалния живот във виртуалния повечето възможности означават повече рискове.
"Затова днес дигиталните умения и т.нар. умения да управляваш дигиталния си живот са по-важни и по-необходими от всякога. И вече не говорим за тази нужда само при децата като най-уязвима група, а и за техните родители и учители, които трябва да бъдат техните пътеводители в дигиталния свят", казва Боян Иванович, директор "Корпоративни комуникации" в Yettel. От години телекомът работи по темата безопасен интернет с кампанията си Digital Scouts, която през 2023 г. разшири обхвата си и обучи хиляди онлайн потребители на различни възрасти.
Видовете заплахи в интернет се увеличават - измами, кражба на лични данни, откраднати профили в социалните медии, кражби на пари от кредитни и дебитни карти. И на този фон съществува и проблемът с непознаването и ниската осведоменост на хората за инструментите, с които могат да управляват своя дигитален живот.
Киберхищниците, кибертормозът и личният живот в мрежата
Според проучванията кибертормозът е най-често срещаната заплаха във виртуалната среда - почти всеки потребител в интернет някога е бил изложен на някакъв вид тормоз. И доколкото при възрастните съществуват защитни реакции, то детската психика може да приеме подобни прояви като "проблема на проблемите". Все повече стават случаите, при които тийнейджърите биват изнудвани с неприлично съдържание с тяхно участие, с провокативни снимки, записи на разговори, лайфове в социалните мрежи или скрийншотове на разговори за това какво е казало едно дете за друго. Подходът може да е различен, но целта е една и съща - жертвата да бъде изнудвана с това съдържание.
Друга популярна онлайн заплаха са киберхищниците. Те са проблем както за подрастващите, така и за техните родители. Това са хора, които използват технологии и различни похвати, за да измамят потребителите да споделят конфиденциална информация. Все по-често потребители, които продават телефона си онлайн, получават съобщение, което ги подканва да го продадат на купувач от друга страна, например Ирландия, с обещанието всички куриерски такси да бъдат поети. След което "купувачът" казва, че има проблем с банковата сметка на получателя, и му изпраща линк, на който да въведе номера на картата и съпътстващите секретни кодове. Няколко дни след това измамниците източват картата.
Сред сериозните рискове е и публикуването на лична информация онлайн. Но много малко хора осъзнават, че с едно търсене за тях могат да бъдат открити доста детайли. От това къде работят, къде живеят, кой е техен роднина до това какви навици имат или къде са всеки уикенд. А това не е съвсем безобидна информация, когато попадне в неподходящи ръце.
Успехът на партньорството между бизнес, експерти и образование
Къде обаче са пропуските - в семейната среда, в училищните програми, които не са пригодени за новата реалност, или другаде? И къде е мястото на технологичния бизнес в това уравнение? Според екипа на Yettel, един от най-големите доставчици на телекомуникационни услуги, за безопасната среда трябват общи усилия на бизнеса, експертите и възрастните, които да предадат посланията на най-уязвимите и да ги предпазят от онлайн опасностите.
"Досега винаги сме се фокусирали върху най-уязвимите - подрастващите. Но според нашите проучвания и обратната връзка от уебинарите през тази година родителите и учителите също имат нужда от обучения и изграждане на добри дигитални умения. В крайна сметка те имат най-сериозната роля и отговорност в обучението на децата", обяснява Иванович.
През 2023 г. Yettel тръгна точно в тази посока. Компанията интегрира в кампаниите си деца, учители, родители и експерти и надгради ефекта на инициативата от минали години. Кампанията за безопасност в интернет отново обедини Yettel и Центъра за безопасен интернет, като този път в партньорството се включи и най-голямото издателство - "Klett България". Така телекомът осигури средата и технологията, Центърът за безопасен интернет се включи с експертния поглед, съветите и обучителните материали, а Klett осигури пряката връзка с учителите и образователната среда чрез платформа си iZZI.
"Това тристранно партньорство беше доста успешно, защото надградихме традиционните ни дигитални активности, и по-конкретно кампанията Digital Scouts, с интегриран и комбиниран 360-градусов подход, който включваше и онлайн, и офлайн активности. Създадохме специални уебинари на тема онлайн безопасност, благодарение на които обучихме почти 400 учители. Тези учители от своя страна споделиха ценни съвети с над 9400 ученици в час на класа, а отделно публикувахме и образователните ресурси в платформата iZZI. Така видеата по най-важните теми станаха достъпни за над 500 000 деца и родители, които ползват платформата. Резултатът е, че достигнахме до много по-широк кръг хора, отколкото през предишните години", разказва още той.
Да говориш на един език с тийн поколението
През 2023 г. Yettel проведe и традиционните си кампании Digital Scouts с помощта на популярни инфлуенсъри. В шестото си издание кампанията отиде при тийнейджърите там, където са те - в интернет. И говори на техния език, като включи любими на подрастващите лица, сред които Борислав Вълов (Ей Бо), Милен Колев, Борислава Тодорова и Мелина Хаманова. Популярните тийн идоли съветваха последователите си как да се предпазят от онлайн заплахите в теми като "Непознати онлайн", "Фалшиви новини", "Сигурност и защита в интернет" и "Онлайн тормоз".
И резултатите не закъсняват - с кампаниите Yettel успява да ангажира над 47 000 деца и тийнейджъри по темите, свързани с безопасния интернет.
Източник: dnevnik.bg