Пентагонът: Прецизно управляемите ни оръжия в Украйна стават жертва на руските системи за електронна борба

Пентагонът: Прецизно управляемите ни оръжия в Украйна стават жертва на руските системи за електронна борба

Автор: Сам Скоув, defenseone.com Следвайте "Гласове" в Телеграм

Предоставените от САЩ прецизно управляеми боеприпаси се провалят мисия след мисия в Украйна, свалени от руската система за радиоелектронна борба. В сряда Пентагонът разкри последната жертва. 

Новата наземна версия на оръжието "въздух-земя", разработена в ускорени срокове за Украйна, не успя да порази целите отчасти заради руската електромагнитна война, заяви Бил Лаплант от Пентагона на събитие, организирано от мозъчния тръст CSIS. 

Лаплант предположи, че Украйна може би вече не се интересува от оръжието. "Когато изпратиш нещо на хора, които се борят за живота си, а то просто не работи, те ще го пробват три пъти и просто ще го захвърлят", каза Лаплант. 

Според Брайън Кларк, старши научен сътрудник в института "Хъдсън", оръжието, за което говори Лаплант, въз основа на неговото описание е много вероятно да е наземна бомба с малък диаметър (GLSDB). 

Говорител на "Боинг" не потвърди, че Лаплант има предвид GLSDB, но заяви, че компанията "работи в тясно сътрудничество с Министерството на отбраната по подобренията на възможностите на системата за наземно изстрелване на SDB". Спираловидното подобряване на възможностите се отнася до процес на разработване на софтуер. 

GLDSB има обсег от 90 мили - два пъти по-голям от обсега на управляемите ракети с многократно изстрелване (GMRLS), които Украйна използваше преди, за да опустошава логистичните центрове на Русия. Финансирането на оръжието беше одобрено през февруари 2023 г. и според съобщенията Украйна е използвала оръжието до февруари 2024 г. 

Оръжието разчита на GPS, за да се ориентира към целите си. То разполага и с инерциална навигационна система, която се насочва към целта, като оценява нейното положение с помощта на акселерометри и други устройства. 

Но това не е първото GPS-направлявано оръжие, което попада под ударите на руските сили за електронна борба. 

В показанията си пред Конгреса през март старши сътрудникът на института "Хъдсън" Даниел Пат заяви, че системата за насочване на GPS-водача Excalibur "е спаднала от 70 % ефективност до 6 % ефективност в рамките на няколко месеца, когато в Украйна се появиха нови механизми за електронна война". Пат цитира работата на Джак Уотлинг, експерт от мозъчния тръст RUSI, който многократно е пътувал до Украйна, за да интервюира украински командири. 

Руските сили за радиоелектронна борба също са насочвали ракети GMLRS извън курса, съобщи CNN миналата пролет. Ракетите се управляват по подобен начин с помощта на GPS. Русия успешно е използвала електронна война и срещу управлявани с GPS бойни припаси Joint Direct Attack Munitions (JDAM), които представляват модернизирани въздушни бомби. 

Руската електронна война срещу "по-прецизните възможности на САЩ е предизвикателство", заяви през декември командирът на главната координационна група за помощ на САЩ.

Кларк, позовавайки се на презентация на украински войници, казва, че руснаците използват GPS фалшификатори, за да изхвърлят боеприпасите.  

GPS капаните работят, като изпращат фалшиви данни за местоположението на GPS навигационните устройства. Тъй като GPS сигналите са слаби, може да се изпрати по-силен, фалшив сигнал, който да отмени правилните данни. Русия използва GPS фалшификатори в Украйна поне от 2018 г. насам. Но напредъкът в технологиите означава, че фалшификаторите могат да бъдат създадени евтино само с помощта на софтуерно дефинирано радио и софтуер с отворен код. 

Междувременно оръжията, срещу които работят подслушвателите, са всичко друго, но не и евтини. Една ракета GMLRS струва около 160 000 долара, а един снаряд Excalibur може да струва до 100 000 долара. GLDSB струва около 40 000 долара. 

Оръжията обаче са били проектирани предимно за период, преди да е било толкова лесно да им се противодейства, казва Кларк. "Последните десет години не се наблюдаваше появата на миниатюрни, способни GPS заглушители, тъй като за това беше необходима микроелектроника", каза Кларк. 

Според Кларк Русия е наситена с електронна сили на фронта. По думите му на всеки шест до девет мили по фронтовата линия на Украйна са разположени монтирани на камиони системи за електронна война, насочени предимно към заглушаване на безпилотни летателни апарати. 

Но Украйна може да използва и други американски боеприпаси, които не са податливи на фалшиви GPS сигнал, добави Кларк, като посочи ракетата Harpoon. 

САЩ биха могли да предоставят и по-усъвършенствани боеприпаси, като например JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile), но Кларк отхвърли тази възможност поради нейния обсег. Администрацията на Байдън се стреми да ограничи използването от Украйна на оръжия с по-голям обсег, които могат да бъдат насочени директно срещу Русия.  

Друго решение може да бъде изстрелването на оръжия от F-16. Понастоящем украинските пилоти изстрелват JDAMS от съветски самолети, които не могат да предават навигационни данни на JDAMS, докато F-16 могат, каза Кларк. Украинските пилоти се обучават на F-16 и ще бъдат готови да летят с тях до края на тази година. 

Украйна може също така да работи за заглушаване на руските системи, добави Кларк. Русия използва предимно аналог на JDAM - KAB, който също може да бъде насочен погрешно чрез подправяне на системата за насочване. 

А Украйна "вече разполага с някои системи" за насочване на електронна война към сателитната навигация, каза Кларк. Все пак, тъй като Русия се цели в цивилното население, "може да не им пука толкова много, ако бъдат подведени". 

Източник: defenseone.com

Превод: "Гласове"

 

 

Коментари

  • thenewone

    30 Апр 2024 17:54ч.

    "стават жертва на руските системи за електронна борба". Тва е много подло от страна на руските системи за електронна борба! Ja, ja!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Администрацията на Байдън се стреми да ограничи използването от Украйна на оръжия с по-голям обсег, които могат да бъдат насочени директно срещу Русия."??? А ATACAM-ите, които валят тези дни в Крим?

    30 Апр 2024 23:23ч.

    Нещо има разминаване м/у думи и действия

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Начи, да обобщим с няколко думи..

    30 Апр 2024 18:20ч.

    Прехваленото високотехнологично въоръжение на САЩ се оказва хем доволно скъпо, хем крайно неефективно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    30 Апр 2024 18:29ч.

    Е, що да е "крайно неефективно"? 6% - кой ти ги дава? За да цапардосат нещо с вероятност 50%, са им нужни само 12 ракети.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вземам си бележка

    30 Апр 2024 18:37ч.

    Крайно неефективно, да се чете слабоефективно...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Българин

    30 Апр 2024 18:44ч.

    Да бе, да. То по тая логика ако използват 24 ракети ще го цапардосат с вероятност 100%, а с 48 направо с 200 😁😁😁 Ах Бернули, Бернули...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    30 Апр 2024 19:05ч.

    Тц. С 24 - вероятността е 77% (77.35), а с 48 - 95%, почти сигура! Но, да сме наясно - тва са вероятности за поне едно цапардосване. Може пък всичките да ги нанижеш, е при 6% успеваемост, тва си е направо невъзможно, но вярата планини повдига!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Българин

    30 Апр 2024 19:26ч.

    👍точно

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зодия Прасе

    01 Май 2024 13:45ч.

    Това с вероятностите е приятно упражнение, благодаря! Потвърждавам резултатите. А ако вземем някое по-кръгло число, например 42, вероятността при 6% успеваемост е 92.56%

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куци Коньов

    30 Апр 2024 18:35ч.

    Отворих оригиналната статия за допълнително разяснение, но пак не съм сигурен за смисъла... Правилно ли разбирам, че Украйна "разполага на терен системи" (“is fielding some systems now”) за РЕБ, които да заглушават сателитната навигация (насочване) на руските управляеми бомби и ракети, които дори да бъдат успешно отклонени от първоначалната цел, пак ще ударят цивилни, но украинците въпреки това ги използват, защото не им пука особено за невинните украински жертви (“they may not care that much if they get spoofed"), понеже и без това Русия целенасочено удря цивилното население ("since Russia is targeting civilian populations")? Демек понеже така или иначе цивилни украинци ще загинат, на Украйна й е все тая дали ще е от отклонена от ВСУ бомба/ракета, или от точен руски удар по цивилни?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • CMEXXX

    30 Апр 2024 18:58ч.

    Така е, с едни чипове от перални - просто и ефективно! Бий краваря, за да е мирен светът!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пералня

    30 Апр 2024 22:28ч.

    Гледам си пералнята, не е последен модел, ама чипът или каквото и да е там управлява едно екранче с таймери и картинки. Е, пише, че следяло колко мътна била отходната вода, ама какво следи, времето си е все същото. Въпросът е, какво следи чипът в ракетата? Колко насрани са гащите?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    30 Апр 2024 19:35ч.

    Да ги дърпат назад като Абрамсите за да не си подбиват реномето. Чакаме следващото американско вундерваффе. Между другото Кирби днес е отказал да отговаря на въпрос вярно ли че руснаците са свалили ракетите ATACAMS изстреляни към Крим. Руснаците днес се похвалиха за това.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пентагонът бръщолеви

    30 Апр 2024 19:58ч.

    Русия побеждава на вдяко ниво - от технологично до икономическо, а всичко се дължало на GPS-a....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Добрий день и гуд морнинг !

    30 Апр 2024 20:33ч.

    Служил съм в РЕБ. Още през 80-те съветските “смутове” имаха големи възможности и излъчваха мощности в много киловати ! На зимни занятия сме се топлили до системите като до печки ! Единственият проблем беше че бяха доста грамадански и разгръщането на антените отнемаше време. Сега предполагам че са напреднали колосално… Руснаците имат традиции в РЕБ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Янко

    30 Апр 2024 22:30ч.

    Пенки, викни съпруга, ше праим тройка неска.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Омуртаг

    01 Май 2024 0:45ч.

    Мозъчни тръстове,институти и незнам си какво си,а добри резултати йок. Значи по подразбиране работата е зле.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи