Как ChatGPT отприщи оръжейната надпревара в изкуствения интелект

Как ChatGPT отприщи оръжейната надпревара в изкуствения интелект

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Роботи убийци" може да звучи като понятие от научната фантастика, Холивуд, конференции на ООН, предупреждения на хуманитарни работници и правозащитници и съвсем наскоро пуснат сериал на "Нетфликс". Ако тези роботи все пак се появят, те ще са по-малкият проблем на свят, навлязъл дълбоко в ерата на изкуствения интелект: биха били само върхът на айсберга в трансформираната от нови технологии глобална икономика.

ChatGPT зададе началото на тази ера.

"Оръжейна надпревара в изкуствения интелект" вече не е понятие, с което световните медии обозначават антиутопичното бъдеще. Почти девет месеца след появата на най-известния чатбот компании и правителства - понякога в сътрудничество, понякога в конфликт и винаги с конкуренция между технологичните гиганти - тя е реалност.

Световни - но и регионални - сили вдигат залога с инвестиции, планове за бъдещето, в което контролът над следващото поколение технологии ще носи превъзходство. Всяка от тези страни приема загубата като заплаха за сигурността си: изкуственият интелект и внедряването му ще осигурят надмощие в световната икономика.

Една след друга компаниите - от Google в Калифорния, Accenture в Дъблин и KPMG в Лондон до Wipro в Индия и Xiaomi в Китай - инвестират милиарди в подобни разработки. Това, според британски изследовател, е част от световната битка за "благосъстояние, власт и влияние".

От Силициевата долина към Пентагона

Чатботовете са само витрина: начална точка за работата с големи езикови модели, която не просто ще преобрази работните дейности и ще създаде пазар за трилиони долари, но и ще отвори път за мощни военни разработки в изкуствения интелект - коз в надпреварата между Пекин и Вашингтон.

"Новите технологии могат да променят глобалния баланс на силата", пише "Форин полиси". Ако ядрените оръжия разделиха света на притежаващи и непритежаващи, ако индустриалната революция дава тласък на Европа в натрупването на икономическа и военна помощ и ѝ помага в колонизирането на други континенти, централният въпрос в изкуствения интелект е кой ще се облагодетелства този път, кой ще има достъп и кой ще изостане.

ChatGPT беляза само тази нова фаза на търсене на "глобалния баланс на силата"; появата му е и резултат от постепенното усилване на интереса към изкуствения интелект миналата година. Въпросният баланс все още остава американски, ако се съди по последното издание на световня Индекс за изкуствения интелект, в който САЩ продължават да водят; следват Китай, Сингапур, САЩ, Канада, Южна Корея, Израел, Германия, Швейцария и Финландия.

Индексът измерва съотношението на талант, инфраструктура, работна среда, изследователска и развойна дейност (поотделно), правителствена стратегия, стратегия на бизнеса, мащаб и интензивност на работата

Въпросът пред Вашингтон е как да запази това статукво. Слисалият милиони по света напредък изкуствения интелект (а той е едва на начален етап), в комбинация с войната в Украйна и надпреварата с Китай, насочват вниманието на Пентагона към Силициевата долина. "Файненшъл таймс" говори за "треска за злато" в Калифорния, но за стартъпи в отбраната. С разгарящата се от година и половина война САЩ виждат ясно и ползата от интегрирането на разработени с търговска цел технологии в армията: пример е създадена от британец преди 10 години компания, която анализира бази данни с картографирани от нея океани чрез машинно обучен софтуер; американско-китайската надпревара превръща в неин клиент и Пентагона.

Междувременно технологичните гиганти открито се надпреварват за надмощието далеч не само в чатботовете, а и в търсенето с изкуствен интелект, в езиковите модели с отворен код, които да бъдат основа на други разработки с важни приложения. Само "Майкрософт" е инвестирала в създателя на ChatGPT 13 млрд. долара; "Амазон" разработва собствени микрочипове, а и двете с "Гугъл" инвестират други милиарди в изследвания и стартъпи.

Някои смятат, че "Мета", силен конкурент със собствения си модел с отворен код, всъщност е пуснала "Тредс" (Threads) тази година не просто като конкурент на бившата "Туитър" (вече Х) на Илон Мъск, а за да събере ценен ресурс за обучението на изкуствения си интелект: данните. Неслучайно през април Мъск обвини "Майкрософт", основен спонсор на OpenAI, че е обучавала моделите си с даннии от тогавашната "Туитър", и се опитва да затегне контрола върху потребителската информация. Така "Мета", според гореописаната логика, може сама да разчита на собствен поток от данни в момент, когато "извори" като Х пресъхват.

По този повод вицепрезидентът и директор за изследванията в Центъра за нова американска сигурност Пол Шар отбелязва за "Форин полиси", че преминаването към езикови модели като ChatGPT "концентрира властта в ръцете на големите технологични компании, които могат да си позволят изчислителния хардуер, нужен за обучаване на тези системи".

Балансът на глобалната сила в изкуствения интелект ще зависи от това дали изкуственият интелект концентрира силата в ръцете на няколко играчи, както направиха ядрените оръжия, или се разпространява широко като смартфоните. Пол Шар, вицепрезидент и директор за изследванията, Център за нова американска сигурност

Рояк от инвеститори все пак опитва късмета си в тази среда. Само за 2022 г. рисковият капитал в сектора в САЩ е 33 млрд. долара (при 16 млрд. преди 4 години), 15.2 млрд. според Pitchbook.

А властите в САЩ наблюдават всичко това внимателно. Войната в Украйна в голяма степен показа, че технологии с двойна употреба могат да дадат резултати на бойното поле. Разработките в изкуствения интелект изведнъж се показаха още по-важни за Пентагона; възможностите, които показват тази година, насочиха погледа към Калифорния.

Друг важен урок, дошъл обаче основно от успеха на ChatGPT и споменат от Пол Шар. Смята се, че чатботът е обучен с използването на 10 хил. от най-иновативните чипове на пазара.

Възможностите му напомниха, че с колкото повече високотехнологични чипове разполагат САЩ, толкова повече си гарантират, че при тях изкуственият интелект, суперкомпютрите и други подобни технологии първи ще доведат до революция в живота, в икономиката, в бъдещето на войната. Моделите, базирани на изкуствен интелект, ще се нуждаят от много хардуер; важно е кой ще го притежава.

Затова и Вашингтон продължава да затяга технологичната примка около Пекин. Задачата обаче е по-сложна, отколкото изглежда.

Китай изпреварва, изостава... и пак се състезава

Пекин на пръв поглед набираше преднина в разработването на технологии с изкуствен интелект, с инвестиции за милиарди долари в последните години. Китай вече има най-много научни разработки на изкуствен интелект, след като допреди няколко години бе втори по този показател. Обучаването на модели на базата на данни от все още огромното китайско население бе по-лесно, предвид много по-хлабавия контрол за защитата на лични данни, а и по-различното взаимодействие на китайците с интернет.

ChatGPT обърка всичко. Китайското правителство опитва да ускори инвестициите в технологиите с изкуствен интелект, но компаниите трябва да се борят със затегнатия контрол на интернет, наложен от компартията, който може да спъва развитието (и например желанието за спазване на "основните социалистически ценности" в новите регулации).

Препятствието на САЩ пред Китай е в чиповете - по-високотехнологични, по-пригодени за ерата на изкуствения интелект и обучаване на модели. Вашингтон се стреми с различни мерки да ограничи износа на чипове и достъпа на Пекин до ключови технологии (а през март се споразумя с Япония и Нидерландия да се ограничи и износът на литографско оборудване) и дори със санкции за доставка на продукти, създадени извън САЩ, но ползващи американски софтуер и технологии. Нужното за високотехнологични чипове оборудване в момента е съсредоточено в изброените и още две страни: Южна Корея и Тайван.

Китайските компании отговориха с предполагаем пробив в литографските разработки, но и със скоростно разширяване на производството на по-стари чипове, които все още са жизненоважни за глобалната икономика (и с тях ще се увеличи глобалната зависимост от азиатския гигант). Пекин спря износа на галий и германий миналия месец - важни за производството на чипове метали.

Играчи със световен бизнес като "Хуауей" опитват да произвеждат сами чиповете си. "Форчън" отбелязва, че собствените усилия на Китай да отвърне на "силициевата блокада" тревожат множество американски предприемачи и длъжностни лица, които настояват САЩ да са пестеливи с регулациите на изкуствения интелект, за да не загубят преимуществото си.

Междувременно, и с наличните ресурси, водещите технологични компании, "Алибаба", "Байду" и "Тенсент" се съревновават:

"Тенсент", известна в Китай с игрите и социалните си мрежи, подготвя нов модел и тестовете са в ход с амбицията за пускането му тази есен, след като името ѝ се чуваше по-рядко от другите в началото на тази надпревара.

"Алибаба" пусна собствени езикови модели в началото на месеца, които да конкурират Llama на американската "Мета" (собственика на социалната мрежа "Фейсбук"). Това бе първият голям езиков модел на китайска компания, пуснат с отворен код (досущ като "Мета"), но е все още с много по-малко зададени параметри - 7 млрд., срещу 70 млрд. в Llama 2.

Китайският "пионер" на ерата ChatGPT, "Байду", работи по своя от март. Сп. "Форчън" разказва за взаимодействията с Ernie Bot още през март, когато той отговаря непохватно (попитан кога е най-добрата възраст за омъжване, той обяснява, че стойността ѝ намалявала всеки ден след 25-годишна възраст), но оттогава технологията е подобрена и отговорът е много по-предпазлив.

Заливът не стои със скръстени ръце

Ако залогът в тази надпревара изглежда като американско-китайска битка за превъзходство (или такава между Запада и Китай), трудно може някой да опровергае това по-добре от Персийския залив.

Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства купуват хиляди чипове на Nvidia, една от водещите компании, предоставяща полупроводници за нуждите на изкуствения интелект. Желанието и на двете страни да станат лидери в изкуствения интелект не е тайна. "Файненшъл таймс" обаче отбелязва, че те двете монархии от Залива са просто поредните държави, оказващи натиск върху предлагането на най-търсеното в Силициевата долина. За тези чипове се надпреварват и калифорнийските гиганти, и Китай, а важно звено, според FT, ще е тайванският лидер в чиповете TSMC.

Според събеседници на изданието Саудитска Арабия е купила поне 3000 от чиповете Н100, които компанията описва като "първите, проектирани за генеративен изкуствен интелект". До такива чипове са получили достъп ОАЕ и са разработили собствен, и то смятан за успешен, голям езиков модел (какъвто е GPT, технологията зад ChatGPT) с отворен код в своя "град на бъдещето", Масдар, край Абу Даби. Двете държави имат нужните ресурси да го направят. Саудитски университет гради суперкомпютър и ще ги използва за друг (на практика конкурентен на този на ОАЕ) езиков модел. Някои арабски издания разтълкуваха информацията като "надпревара между Саудитска Арабия и ОАЕ", каквато действително се разгаря на все повече фронтове.

Събеседник, запознат с мисленето на Емирствата, обяснява:

ОАЕ взеха решение, че искат да... притежават и контролират собствената си изчислителна мощг и талант, да имат собствени платформи и да не са зависими от китайците и американците. Източник на "Файненшъл таймс"

Опасения поражда и рискът Рияд и Абу Даби да злоупотребяват с тази технология предвид автократичното им управление и риска от липса на етични предпазни механизми в двата модела, продължава вестникът. Изпълнителният директор на OpenAI Сам Олтман същевременно смята, че Заливът може да "играе централна роля в този глобален разговор" за нововъзникващата технология и регулациите ѝ.

Европа търси своя път

За редица нововъзникващи технологии Европа бе критикувана през последните години, че изостава от САЩ и Китай и твърде много се съсредоточава върху регулацията. Същевременно инструменти с изкуствен интелект, разработени в Германия, Франция и Великобритания плавно набират скорост.

Сега, пише "Блумбърг", предприемачи, инвеститори и длъжностни лица смятат, че изграждането на бизнес с изкуствен интелект, аналог на правеното от американските гиганти, е задължително за континента. Затова, продължава "Блумбърг", в Европа има притеснения, че историята ще се повтори и тя отново ще остане встрани в хода на развитието на съвременната интернет икономика, а това може да има катастрофални стратегически и икономически последици. "Мистрал", една от водещите стартъп компании в областта, очаква да пусне свои собствени модели до 2024 г.

Със стриктните си регулации и законодателство за изкуствения интелект без аналог - подготвяно още преди появата на ChatGPT - Европа обаче се превръща в лидер в задаването на правилата. От една страна, така тя задава световния тон за регулация. От друга, докато търси мястото си в "технологичния баланс на силите", предстои да се види дали страхът на германския министър за дигиталните въпрос Фолкер Висинг, че правилата може да попречат на развитиието на изкуствен интелект, ще се окаже оправдан.

Източник: Дневник

 

 

 

Коментари

Напиши коментар

Откажи