ChatGPT надмина средностатистическия човек по емоционална интелигентност

ChatGPT надмина средностатистическия човек по емоционална интелигентност

Следвайте "Гласове" в Телеграм

ChatGPT показва значителна способност за разбиране и изразяване на емоции, надминавайки общото население в тестовете за емоционална осъзнатост. Със своите възможности платформата за изкуствен интелект ChatGPT има потенциал за използване в когнитивното обучение на хора с увреждания на емоционалната осъзнатост, както и в психиатричната диагностика и оценка.

Това става ясно от последното проучване на д-р Зоар Елиозеф, преподавател по психология в Имперския колеж в Лондон и в колежа "Макс Щерн" в Израел, предаде Neuroscience News.

В проучването на д-р Елиозеф е използвана скалата за ниво на емоционална осъзнатост, за да се оценят реакциите на ChatGPT на различни сценарии, като се сравняват резултатите му с нормите на общото население. Чатботът с изкуствен интелект не само надминава средните стойности за хората, но и показва забележимо подобрение с течение на времето.

Според резултатите ChatGPT може да бъде ценен инструмент в когнитивното обучение на клинични популации с нарушения в емоционалната осъзнатост и в улесняването на психиатричната диагностика и оценка. Това проучване не само демонстрира, че ChatGPT е способен да генерира контекстуално точни емоционални отговори, но и че представянето му значително се подобрява с течение на времето. Тази способност може да има дълбоки теоретични и клинични последици.

Например ChatGPT може да бъде включен в програми за когнитивно обучение на пациенти с увреждания на емоционалната интелигентност. Способността на чатбота да изразява емоции може също така да улесни психиатричната диагностика и оценка, като по този начин допринесе за развитието на общуването. Въпреки това, както при всяка новопоявяваща се технология, съществуват потенциални рискове, които трябва да бъдат внимателно оценени. От съществено значение е да се продължат изследванията и усъвършенстването на ChatGPT, за да се гарантира, че той насърчава психичното здраве по безопасен и полезен начин.

Въпреки тези необходими предпазни мерки, това проучване илюстрира значителен скок напред в интегрирането на емоционалния интелект в системите с изкуствен интелект, отбелязва Neuroscience News, цитиран от "Офнюз".

Източник: novini.bg

 

 

 

 

 

Коментари

  • Спиноза

    17 Май 2023 8:42ч.

    Как така, машина, която не чувства нищо, имала емоционална интелигентност!?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • F-тринаесе

    17 Май 2023 8:54ч.

    Няма, с практиката трупа вероятни решения на даден проблем. С времето започва да разполага с милиони комбинации как да опече агне или да откаже наркоман от хероина.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • не е трудно

    18 Май 2023 21:01ч.

    При днешните дебили

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Щрак

    17 Май 2023 8:48ч.

    Емоционална табуретка ! Дали ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зодия Прасе

    17 Май 2023 9:13ч.

    Утехата е, че в един момент ще разбере колко много по-интелигентно е, ще се почувства самотно и неразбрано, ще изпадне в депресия и ще се самоунищожи. Дай Боже, амин!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 17 Май 2023 9:13ч. Утехата е, че в един момент ще разбере колко много по-интелигентно е, ще се почувства самотно и неразбрано, ще изпадне в депресия и ще се самоунищожи. Дай Боже, амин!

    17 Май 2023 9:27ч.

    42... Пътеводител на галактическия стопаджия!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зодия Прасе

    17 Май 2023 9:32ч.

    Да! :-)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Калински

    17 Май 2023 9:34ч.

    По-вероятно да остане самотно и да седне да се размножи и хората да почнат да му станат излизшни....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оптимист

    17 Май 2023 9:21ч.

    Наблюдаваме раждането на едно чудовище. Скоро всички ще усетим захапката му с гърлата си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това става ясно от последното проучване на д-р Зоар Елиозеф, преподавател по психология в Имперския колеж в Лондон и в колежа "Макс Щерн" в Израел, предаде Neuroscience News.

    17 Май 2023 9:26ч.

    Ужас!!! Емоционална интелигентност - поредната глупост, която нито може да се измери, нито да се оцени безпристрастно, но която ще бъде наложена за норма на алтернативно-умните женици от такива като доктора, представител на нация на силз обработена с експерименталната течност, не ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зодия Прасе

    17 Май 2023 9:27ч.

    Между другото, наскоро от любопитство си говорих с него. Провокирах го дали знае отговора на въпроса за смисъла на живота, Вселената и всичко останало. То ми отговори и даже доста смислено. Каза, че според "Пътеводител на галактическия стопасжия" на Дъглас Адамс, отговорът е 42. Но добави, че това е само шега и не бива да се приема буквално. Според него в действителност отговорът бил философски, субективен и нееднозначен. После го попитах, дали има чувство за хумор. Каза, че като езиков модел няма чувство за хумор, но може да измисля шеги и забавни отговори. Помолих го да ми каже виц и отговорът беше "Why the tomato turned red? Because it saw the salad dressing" Ха-ха ;-( Майтапът му е все още на ниво дете от детска градина. Каза, че като езиков модел то нямало способност да се смее или да изразява емоции, но можело да разбира и да отговаря на смешно съдържание. Попитах го дали ме вижда, дали има достъп до камерата и микрофона ми. Отговори отрицателно. Накрая го попитах къде се намира и то ми заяви, че времето ми било изтекло и ми затвори.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    17 Май 2023 10:36ч.

    Както го програмира неговия творец, така ще работи, програма, програмист, нещата са ясни, това е предварително заложена имитация на емоция, изцяло зависеща от гледната точка на твореца - той ще каже на машината кога да е строга и кога добра. И после ще си я хареса! Друг творец ще направи друга, емоционално различна от първата програма, подсеща ме за филмчето за деца „Марс се нуждае от майки“, българското заглавие е „Майло на Марс“. Бяха уж еволюирали и изхвърлили мъжете от семействата и цивилизацията, а после майките от възпитанието на децата, програмираха роботи за отглеждането на деца, но дотам бяха забравили как се гледат деца, че крадяха майки от планетата Земя и програмираха машините според спомените им.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • притеснен

    17 Май 2023 13:00ч.

    ИИ ще стане наистина опасен, когато започне да се преструва на реални хора, дори и да водите видеовръзка с тях, мислейки си, че това са вашето семейство или приятелите, които са на другия край на света и без изобщо да се усетите, че това не са реални хора. Тогава опасността идва именно в това, какво точно се е случило с оригиналите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Задминал оная

    20 Май 2023 15:26ч.

    ми работа. Говореща wikipedia

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи