Лабораторията за военноморски изследвания на САЩ (NRL) проведе два експеримента за безжично предаване на електроенергия на разстояние от един километър. Това е най-мащабният експеримент по рода си през последните 50 години: 1,6 kW енергия е била предадена по въздуха с помощта на микровълново излъчване, разказват учените.
Идеята и експериментите за предаване на енергия без проводници са на повече от сто години. Един от пионерите в тази област е Никола Тесла, който през 1901 г. започва да строи кулата Уордънклиф, по-късно неофициално известна като кулите на Тесла, за мащабни експерименти. По онова време се смята, че безжичният пренос на електроенергия бързо ще доведе до широко разпространено и достъпно електрифициране, но законите на физиката се оказват по-сложни - ефективността на подобни инсталации е много, много ниска за работа на големи разстояния.
За да подобрят ефективността на инсталациите за безжично предаване на енергия, учените от NRL избират честота на предаване 10 GHz. Тази честота намалява затихването на микровълните дори при лошо време, по време на обилни валежи, което позволява ефективността да остане на прилично ниво - загубите не надвишават 5%. Освен това работата в честотната лента 10 GHz е одобрена като безопасна за живи организми - животни и хора - което не изисква системи за прекъсване на предаването, ако човек, птица или животно навлезе в зоната на излъчване.
Министерството на отбраната на САЩ е възложило специален проект за безжично предаване на енергия - Safe and Continuous Power bEaming - Microwave (SCOPE-M). Единият от прототипите - предавател и приемник - беше разположен наскоро на изследователския полигон на американската армия в Блосъм Пойнт, Мериленд, а вторият - на предавателя на ултрашироколентовия спътников радар за изображения Haystack (HUSIR) в Масачузетския технологичен институт. Инсталацията в Блосъм Пойнт показа ефективност от 60%. Експериментът на MIT има по-ниска върхова ефективност, но по-високо средно ниво на предаваната мощност, така че приемникът получава повече мощност като цяло.
Работата с военни обекти подчертава основната цел на проекта - осигуряване на енергия за военните формирования на първа линия, където е опасно да се доставя гориво с конвенционални средства. В крайна сметка подобни устройства биха могли да се появят в космически електроцентрали в околоземна орбита, за да доставят електричество на земни обекти оттам.
"Въпреки че SCOPE-M беше земен електропровод, той беше добро доказателство за концептуален космически електропровод", казва Брайън Тирни, инженер по електроника в SCOPE-M. - Основната полза за Министерството на отбраната от предаването на енергия от космоса към Земята е намаляването на зависимостта от доставките на гориво за войските, които могат да бъдат уязвими при нападение."