Иля Малинин отново взе шампионската титла. Но първо трябваше да се справи със загубата

Иля Малинин отново взе шампионската титла. Но първо трябваше да се справи със загубата

Автор: Джулиет Макур, nytimes.com

В събота американската звезда по фигурно пързаляне стана световен шампион за мъже за втора поредна година. За да стигне дотам, той трябваше да преодолее мъката от смъртта на своите съотборници, които загинаха в самолетната катастрофа във Вашингтон през януари.

Преди два месеца, след като лесно спечели третата си поредна национална титла на САЩ по фигурно пързаляне, Иля Малинин се появи на зимната пързалка, за да тренира за световното първенство, но не можа да се принуди дори за секунда да се пързаля.

Малинин, неоспорваният фаворит за златен медал за Олимпийските игри в Италия догодина, завърза кънките си, огледа се наоколо, но почувства празнота, която го спря.

Същата седмица 28 души, занимаващи се с фигурно пързаляне, загинаха, когато военен хеликоптер се сблъска с пътнически самолет над река Потомак, убивайки всички 67 пътници на борда. Сред тях имаше млади фигуристи, включително трима от Вашингтонския клуб по фигурно пързаляне, клуба на Малинин и други, които понякога използваха пързалката в Рестън, Вирджиния, където той тренира.

Треньор, фигурист и баща му, както и цяло семейство - две млади сестри и техните родители - от същия клуб загинаха в катастрофата, а Малинин, който е само на 20 години, беше толкова разбит в седмиците след това, че дори не можеше да произнесе имената им, както сам описа. 

„Кънките обикновено ми помагат да се справям с трудните неща, които се случват в живота ми, но просто беше твърде емоционално да бъда на пързалката“, каза Малинин в интервю за The New York Times през първата седмица на март. "Опитах се да тренирам пълноценно, но просто не можех да мисля за друго. Просто не можех."

Когато се завръща на пързалката няколко дни по-късно, той удвоява усилията си, за да стане най-добрият състезател по фигурно пързаляне в света и да бъде звездата на Зимните олимпийски игри, които са след близо 10 месеца.
Малинин сподели, че се е фокусирал върху фините детайли в своите съчетания и се е потопил изцяло в тях, решен да посвети спортните си изяви в Бостън на Световното първенство по фигурно пързаляне на хората, които загинаха. "Изпълненията ми трябва да бъдат достойни за тяхната памет", каза той.

Резултатът беше две грандиозни съчетания, които донесоха на Малинин втората му поредна световна титла, която той спечели с около 31 точки, колосална преднина в спорт, в който границите на победата често се измерват с едноцифрени числа или дори десети.

Разпродадената зала TD Garden в събота беше на крака много преди изпълнението му във волната програма да приключи и затова има основателни причини: Малинин от Виена, Вирджиния, е динамичен фигурист, който изстреля този спорт в друга стратосфера с техническите си умения и със способността си да се свързва с новата, по-млада аудитория.
Той успя да направи шест спиращи дъха четворни скока, включително четворен аксел, който изисква умопомрачителните четири и половина завъртания във въздуха. Никой друг в света не го е правил в международни състезания. Никой друг също не е приземявал шест четворни скока в едно съчетание.

Години наред най-добрите фигуристи в света можеха само да мечтаят за четворния аксел, скок, който е изключително труден заради рязкото влизане в него. Но Малинин, сега студент в университета "Джордж Мейсън", го направи за първи път и то само на 17 години.

Той заяви, че изпълнението на тези четворни скокове означава много за него, защото ги е направил пред публиката в своята родина, въпреки че не можа да скрие разочарованието си, че не е изпълнил седемте четворни скока, които е планирал.
Като тийнейджър Малинин – младеж, който ходи по дънки и суитчър, започва да се нарича „Богът на четворките“, заради способността си да изпълнява четворни скокове. Сега брилянтните му изпълнения са още по-запомнящи се. С неговите плавни движения и уникални форми на тялото, съчетанията му могат да минат и за модерни танци. Музиката, която често подбира за тях, е доста различна спрямо класическите мелодии, с които този спорт е известен. Той се пързаля на музиката, която обича да слуша, както сам признава. 

В четвъртък в краткото си съчетание Малинин се качи на леда под звуците на песента “Running” на рапъра NF. Той често си пее тази песен, когато шофира.

За дългото съчетание в събота той излезе на пързалката, правейки всяка стъпка с решителност, все едно се хвърля в уличен бой. Избраната песен беше „I’m Not a Vampire (Revamped)” на рок групата Falling in Reverse, а тоалетът му съвпадаше с темата на музиката. Беше облечен в изпъстрената версия на нещо, което приличаше на смокинга на Дракула, а под светлините заблестяха множеството пайети и кристали върху него.

За публиката на Световното първенство Малинин не е само спортист, той е и шоумен. Той се движеше майсторски, в синхрон със всяка нота на песента и дори си припяваше на моменти.

Гъстата му, рошава руса коса се превърна в златисто петно, докато той побеждаваше гравитацията и летеше във въздуха, изпълнявайки скок след скок. Заедно с конвенционалните скокове, Малинин включи и специфично движение, което той нарече Raspberry Twist (в превод малинова извивка), което представлява усукана версия на пеперудения скок, по време на който той е почти успореден на леда. Той кръсти движението на фамилното си име: на руски „малинин“ идва от малина. Накрая направи задно салто и тълпата избухна в силен, продължителен рев, танцувайки и ръкопляскайки, сякаш беше на рок концерт.

Малинин получи 110,41 точки в кратката програма, един от най-високите резултати за кратко съчетание в международно състезание, побеждавайки японеца Юма Кагияма с 3,32 точки.

След състезанието Кагияма, сребърният олимпийски медалист от Игрите в Пекин през 2022 г., коментира, че е във възторг от трансформацията на Малинин от фигурист, известен със силата, скоростта и прецизността на безупречните си четворни скокове, в истински артист, недостижим за останалите.

„Започвам да мисля, че той е непобедим“, добави Кагияма.

Адам Рипън, бронзов медалист от Олимпиадата през 2018 г., каза, че атлетизмът на Малинин, особено неговите четворни скокове, затъмняват природния му талант като изпълнител и това е срамно.

„Наистина е трудно да бъдеш смел и да показваш емоциите си по този начин, но мисля, че той го прави наистина добре и го прави толкова безсрамно, до точката, в която става безразсъдно“, каза Рипон. „Мисля, че четворките са невероятни, но това, което наистина харесвам в неговото пързаляне, е, че той достига до абсолютния предел в своите брилянтни, брилянтни съчетания.“

Малинин влезе в съботното свободна програма със значително предимство, тъй като съчетанието му беше пълно със скокове, които носят високи резултати. Както при Симон Байлс в гимнастиката, неговите основни технически елементи дават толкова много точки, че би било трудно някой да го надмине. Малинин показа това на националното първенство през януари, когато спечели с близо 47 точки.

На световното Малинин спечели общо 318.56 точки, смазвайки втория Михаил Шайдоров от Казахстан, който имаше 287.47 точки. Адам Сиао Хим Фа от Франция остана трети с изоставане от 40,37 точки.

„На неговата възраст и особено на неговото ниво на чистота на техниката и всичко останало, не само смятам, че никой не може да го победи, но не мисля, че има начин да разберем какви изобщо са пределите на неговите възможности“, каза за Малинин Скот Хамилтън, златен олимпийски медалист от 1984 г. и телевизионен анализатор на кънки.
„Какво повече можеше да направи Иля?“ добави Хамилтън. "Всичко, което той пожелае. Няма нищо невъзможно за фигурист с такъв естествен талант."

Малинин заяви, че тренировките му преди световното първенство са били лесни. "Скоковете. Завъртанията. Движенията с музиката. Всичко чувствах по най-правилния начин", каза той.

И все пак на пързалката е имало моменти, когато си мислеше за загиналите спортисти, призна той, и това го е карало да спре. "Родителите ми - Татяна Малинина и Роман Скорняков, които се състезаваха за Узбекистан на миналите олимпийски игри - ме тренираха и ми помогнаха да се съвзема", каза той.

"Тези фигуристи, които познавах, вече не бяха там, да се пързалят и да ме наблюдават с широко отворени очи, да се учим и да тренираме заедно, и това наистина ме разстройва“, каза Малинин. "Почитта, която им изказах през своите изпълнения, наистина ми помогна да продължа напред".

„Радвам се, че успях да премина през този труден период и оттук нататък ще се състезавам за всички тях“, каза той по-рано този месец.

Източник: nytimes.com

Превод за "Гласове" Юлия Семир Ал-Хаким

 

 

 

 

Коментари

  • Аква

    01 Апр 2025 10:10ч.

    Добре, че е руската школа за "американеца" Малинин. Семената на руския спорт поникнаха и сега хранят всички държави по света. Включително и успехите на българското фигурно пързаляне.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Русия е пълна с предатели

    01 Апр 2025 13:57ч.

    както и България. Не случайно СССР бе предаден без бой, а не САЩ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Руснак стана шампион на САЩ - признание за високоинтелигентната българо-славянска раса!

    01 Апр 2025 16:36ч.

    Преди само наемаха руснаците зо треньори, но явно местния материал им е слаб, щом директно пуснаха руснаци да побеждават за САЩ! Ха-ха...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ти си туркоид

    01 Апр 2025 17:30ч.

    бе тъпак

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 17:30 ч. - Ти си тъпак бе, хуркоид!

    02 Апр 2025 0:55ч.

    Ние сме Белите Българи - създатели на Прабългарският календар преди 7530 г. И ВИНАГИ СМЕ БИЛИ ТУК НА СЪЩАТА ТАЗИ ДНЕШНА БЪЛГАРСКА ЗЕМЯ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи