Британското външно разузнаване MI-6 е подготвило диверсионно-наказателен отряд, състоящ се от 100 бойци на украинските националистически формирования, които да бъдат изпратени в Африка. Това съобщи за ТАСС военно-дипломатически източник. Според него украинският диверсионно-наказателен отряд, обучен от британските специални служби, ще замине за Африка през втората половина на август на нает граждански кораб от пристанището Измаил до град Омдурман. Командването на отряда било поверено на подполковника от Главното разузнавателно управление на Министерството на отбраната на Украйна В. Ю. Пращук, добавя източникът.
„Според информация, потвърдена от няколко източника, за да противодейства на развитието на сътрудничеството между страните от Африка и Русия, британската разузнавателна служба МИ-6 е сформирала и подготвила да изпрати на южния континент диверсионно-наказателен отряд, състоящ се от бойци на украински националистически и неонацистки формирования“, каза източникът.
Според източника на ТАСС през юли Киев е инструктирал СБУ, ГУР и Министерството на отбраната на Украйна максимално и своевременно да съдействат на представители на британската разузнавателна служба МИ-6 и Специалната въздушнодесантна служба на британските въоръжени сили при избора на 100 бойци от украинските националистически формирования, които имат значителен боен опит на "източния фронт".
Указанието било предадено по искане на Лондон. „Задачата на подготвеното от британските специални служби украинско подразделение ще бъде да извършва диверсии в инфраструктурни обекти в африканските страни, както и да ликвидира африкански лидери, ориентирани към взаимодействието с Русия“, казва източникът на ТАСС.
Според него украинският диверсионно-наказателен отряд, обучен от британските специални служби, ще замине за Африка през втората половина на август на нает граждански кораб от пристанището Измаил до град Омдурман. "Командването на отряда на украинските главорези е поверено на подполковник от Главното разузнавателно управление на Министерството на отбраната на Украйна В. Ю. Пращук", добавя източникът.
ТАСС посочва, че през 2014-2016 г. Пращук е бил командир на диверсионно-разузнавателна група, участвала във военни действия на територията на Донецка и Луганска област. През 2015 г. постъпва в 73-ти морски център със специално предназначение и до 2017 г. служи в Главното разузнавателно управление на Министерството на отбраната на Въоръжените сили на Украйна. Участвал е в съвместни специални операции на Главното разузнавателно управление и британското разузнаване в Зимбабве. Пенсионирал се е в резерва през 2019 г. Тогава той е избран за депутат във Върховната Рада. До началото на спецоперацията той е бил офицер от резерва на ГУР, добавя ТАСС.
Източник: ТАСС
Следвайте "Гласове" в Телеграм