„В рамките на Съвета за съвместно управление взехме решение, че бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет в Народното събрание, ще включва увеличение на пенсиите от 1 юли по „швейцарското правило” за всички пенсионери”. Това заяви Деница Сачева от ГЕРБ-СДС.
„Причината да вземем това решение беше фактът, че има достатъчно голямо напрежение, отново с фалшива информация. Сложността на задачата и трудностите в бюджета не се осъзнават от опозицията, която е безотговорна. Тя беше популист в управлението, два пъти повече ще бъде в опозиция. Ние обаче имаме отговорност към парите на държавата. Няма проблеми в съвместното ни управление, по-единни сме от всякога и проектобюджетът ще получи подкрепа на всички коалиционни партньори”, увери Сачева.
Драгомир Стойнев благодари на партньорите си за подкрепата за социалните мерки и посочи, че БСП е социалният гарант в кабинета „Желязков”.
Станислав Балабанов от ИТН пък коментира, че „некомпетентни хора са атакували проектобюджета”. „Той е противоотрова за отровната финансова политика на Асен Василев. Заради него сме се събрали - да намерим необходимия механизъм и да тръгнем в правилната посока. Една мъртвородена опозиция говори през Асен Василев, а това е доказателство, че мнозинството ни трябва да извърви пътя към пълен управленски мандат”, заяви той.
Джевдет Чакъров от „Демокрация, права и свободи” – ДПС също счита, че правилният подход към пенсионерите, които са уязвима група, е прилагането на „швейцарското правило”.
Припомняме, че т. нар. „швейцарско правило“ представлява пресмятането на пенсиите спрямо средния осигурителен доход и инфлацията. Формулата е 50% от ръста на средния осигурителен доход и 50% от инфлацията.
Минути по-рано, преди заседанието на кабинета, вицепремиерът Атанас Зафиров обяви, че управляващите ще възложат на Националния осигурителен институт да разгледа всички възможности за увеличението на пенсиите по „швейцарското правило” от 1 юли тази година.
Пеевски за решението на властта за пенсиите: Отпушиха ушичките! Всеки път ще ги дисциплинирам!
Председателят на ДПС-НОВО НАЧАЛО Делян Пеевски коментира обрата в решението на управляващата коалиция за пенсиите. Припомняме, че след като получиха критики за малкия ръст на пенсиите, заложен в бюджета, управляващите решиха да вдигнат парите за възрастните по швейцарското правило.
"Явно навсякъде имат информатори. Бързичко се коригираха. Поздравявам ги, пенсионерите ще имат своите пенсии", заяви Пеевски по повод решението на управляващото мнозинство да вдигне пенсиите по швейцарското правило.
"Отпушиха ушичките. Така трябва да чуват. Ако не, протести до дупка от НОВО НАЧАЛО. Всеки път ще ги дисциплинирам", заключи лидерът на ДПС-НОВО НАЧАЛО.
След изявление на съвета на коалицията стана ясно, че пенсиите ще се вдигат от 1 юли по класическото швейцарско правило и това ще бъде разписано в бюджета за 2025 г. Освен това в него ще се запази 3% дефицит, а приоритет ще остане еврозоната.
Решението е реакция на напрежението в коалицията, което се създаде при първоначалното приемане на бюджета от съвета. В него бе записано, че пенсиите ще се увеличат само с 5% от 1 юли, а тази година няма да се прилага класическото швейцарско правило.
Тази сутрин лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов разкри, че на заседанието на съвета бюджетът е подкрепен от ГЕРБ и ИТН, а БСП са били против. Той обясни, че има две предложения. Едното е за близо милион пенсионери с малките пенсии - да се увеличат с швейцарското правило. На другите - с ръст на пенсиите по-голям от инфлацията, защото това позволявал бюджетът. А за да се вдигнат всички пенсии по швейцарското правило били нужни 1,4 млрд. отгоре.
По-късно на заседанието на правителството стана ясно, че се търсят варианти да няма ощетени пенсионери. А премиерът Росен Желязков даде задача на НОИ да направи всички разчети.