Китай: Американските касетъчни бомби за Киев ще предизвикат хуманитарни проблеми и ще влошат ситуацията в Украйна

Китай: Американските касетъчни бомби за Киев ще предизвикат хуманитарни проблеми и ще влошат ситуацията в Украйна

Доставката на касетъчни боеприпаси за Киев е свързана с хуманитарни проблеми и ще влоши още повече ситуацията в Украйна, заяви на брифинг говорителката на китайското външно министерство Мао Нинг.
"Много страни се обявиха против това, безотговорните доставки на касетъчни боеприпаси лесно могат да доведат до хуманитарни проблеми. Те трябва да се решават по балансиран начин, към предаването на касетъчни боеприпаси трябва да се подхожда сдържано и предпазливо", каза дипломатът.

Тя припомни, че Пекин винаги е смятал преговорите за единствения начин за разрешаване на кризата.

"Съответните страни не трябва да наливат масло в огъня, да изострят противоречията, което да доведе до задълбочаване на украинската криза", заяви Мао Нинг.

Миналата седмица Вашингтон обяви предаването на касетъчни боеприпаси на ВСУ. Този вид боеприпаси са забранени от международна конвенция, която са ратифицирали 123 държави. Сред тях не са Съединените щати, Китай, Русия и Украйна.

По данни на руското министерство на отбраната украинските въоръжени сили вече са ги използвали за обстрел на Донецк.

Касетъчните боеприпаси не са оборудвани с устройства за саморазрушаване. Според американските военни между 5 и 14% от тях може изобщо да не се взривят, тъй като са лежали на склад дълго време. В този случай те са мини, които застрашават цивилното население дори след края на конфликта.

Дори Конгресът на САЩ се обяви против доставката на такива оръжия за Украйна. Съпартийците на Байдън от Демократическата партия на САЩ подготвят поправка в закона за отбраната, която ще забрани трансфера на касетъчни боеприпаси. Според Илхан Омар, член на Камарата на представителите на САЩ от Минесота, използването им нарушава правата на човека.

Говорителят на външното министерство Мария Захарова заяви, че доставката на касетъчни боеприпаси от САЩ за Украйна застрашава цивилното население и цели удължаване на кризата.

 

Коментари

  • Касетъчни бомби

    10 Юли 2023 14:41ч.

    Белият дом, 2022, Псаки: Касетъчните бомби са военно престъпление. 2023, всичко е забравено. Лицемерието на тези трябва да им набива във физиономиите всеки ден. https://rumble.com/v2yw6n1-white-house-2022-cluster-bombs-are-a-war-crime.html

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Николай Николов

    10 Юли 2023 15:38ч.

    Все по–често като погледна човека виждам маймуната в него.Не животното,то има инстинкти,а човека маймуна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи