Германският посланик: Олигархичните кръгове в България имат навик да контролират медиите

Германският посланик: Олигархичните кръгове в България имат навик да контролират медиите
Някои медии в България симулират медийна свобода, а търпят натиск, обяви посланикът на Германия у нас Матиас Хьопфнер на конференцията "Свобода и многообразие на медиите. Къде е България?", съобщава БГНЕС. Според дипломата това е знак, че системата не работи, а успоредно съществува и сериозна автоцензура. Форумът е организиран от движение "ПанЕвропа - България" и фондация "Конрад Аденауер". В него участват ръководители на водещи медии, журналисти, медийни анализатори. Олигархичните кръгове имат навик да контролират медиите и така да защитават своите икономически интереси, подчерта германският посланик.
<p>Броят на медиите в България е впечатляващ, но при внимателно вглеждане могат да се открият тенденции, които не са толкова положителни и създават загриженост. Собствеността в медийните компании е в ръцете на няколко души, често пъти тя е непрозрачна, затова в България има само привидно разнообразие на медиите, отбеляза посланик Хьопфнер като първи проблем.</p> <p class="justified">Определено водещо място заемат определени скандали, а други се подминават, и то в определени медии, част от една и съща медийна група, редовно оркестрирани "отгоре", а отделният журналист не може да влияе на процеса, добави дипломатът. Има случаи, в които не можем да си обясним защо дадена личност е придобила определена медия и откъде има парите за това, посочи още той.</p> <p class="justified">87 на сто от анкетираните в едно скорошно изследване за България смятат, че оказваното влияние върху съдържанието на медийните материали е обичайна практика. За платените публикации: има и такава практика, а потърпевшите са например по-малките партии - техни членове се оплакват, че им се налага да плащат за всяко интервю. А някои частни компании предпочитат рекламата за тях да е под формата на статии и това се прави, макар че публиката в случая е подведена. Подобна практика е забранена в Германия, подчерта Хьопфнер.</p> <p class="justified">България е слязла по ниво на медийна свобода в проучване на "Репортери без граници" от 37-о място през 2007 г., когато е приета в ЕС, на 87-о място днес от общо 187 държави през 2012 г. С този резултат България се нарежда на последно място в страните от ЕС, припомни посланикът.</p> <p class="justified">Младите хора, които протестират, настояват и за пълна и качествена информация, което е право на всеки човек. Въпросът ми е: какво може да се направи и от кого, за да се подобри ситуацията при медиите и отговорът ми е - държавата, подчерта Хьопфнер. Държавата обаче не може да играе неограничена роля за плурализма в медиите, но може да приложи ефективни правила и законодателство, смята той.</p> <p>В Германия веднъж на всеки шест месеца има правилото да се публикува собствеността в медиите, вида и размера на участието на всеки съдружник, както и промените вътре в нея, отбеляза посланикът. Разбира се, по принцип може да се работи с подставени лица и с офшорни субекти, но в моята страна това е забранено, каза той. В България такава практика би била похвална. За всичко това отговорност носят и самите журналисти и гражданското общество, защото Етичният кодекс често е нарушаван, каза Хьопфнер. Олигархичните кръгове имат навик да контролират медиите и така да защитават своите икономически интереси, смята той. А свободата се е изродила в слободия, което създава истински вакуум в медиите, подчерта посланикът.</p>

Коментари

  • Мархаба

    01 Окт 2013 20:12ч.

    Но кой подава изходните данни на Репортери без граници например, за да прави своите класации? Не започва ли цялото изкривяване от там - че информаторите на международните институции също са предубедени? Че са насочвани, да не кажем стимулирани - било морално, било материално? Г-н Хьопфнер взема наготово някакви числа и започва да се упражнява върху тях. Трудно се вниква в балканската специфика, а когато човек има прекалено големи празноти в познанията, по-добре да си трае.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дидо

    01 Окт 2013 20:29ч.

    А, нали диктатора Бойко каза,че медиите са независими? На кого да вярваме? Матиас,ти не можеше да си позволиш да кажеш коя медия на кого е но ние знаем това в България! То направо като ги гледаш и слушаш ти става ясно как са манипулирани,че и дори от кого! Неможе една държава да е била 4 години в диктатура и да няма такова нещо!Кой им плаща тлъсти заплати на журналята? Да не би да са на самоиздръжка? Глупости!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Петър

    01 Окт 2013 22:14ч.

    "Олигархичните кръгове имат навик да контролират медиите и така да защитават своите икономически интереси, смята той." И то такъв че започват да контролират и германските медии - например "Дойче Веле". А може би и германската държава, понеже "Дойче Веле" е държавна. Следователно българските оригархични кръгове контролират самия посланик защото той е държавен чиновник. Логично нали?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ПЕРНИШКИ ВИНКЕЛ

    01 Окт 2013 23:16ч.

    В ГЕРБ всички са прасета, като монтанската свинкя. Един пожарникар, друг физкултурник, трети пицаджия, четвърти умен като магарето на дядо на село, но го цанили президент. Страшни боклуци, единственото, в което се доказаха е краденето на пари от бюджета, еврофондовете, спестените от предишните правителства пари направо се изпариха. Контрабандата и наркотрафика е тяхна религия, а главния им бог Бокича, е малоумент дебил и поради тази причина до един са малоумни и дебилни крадливи прасета.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Георги Димитров- Ampera.bg

    02 Окт 2013 3:42ч.

    Само не мога да си обясня, как тези фондации субсидират с пари партии у нас,в чужда държава и с какви намерения го правят ? С добри, за да помогнат на хората или с други намерения, които не ги афишират.Който ги разбира нещата, нека да ми обясни !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Георги Димитров- Ampera.bg

    02 Окт 2013 3:44ч.

    Само не мога да си обясня, как тези фондации субсидират с пари партии у нас,в чужда държава и с какви намерения го правят ? С добри, за да помогнат на хората или с други намерения, които не ги афишират.Който ги разбира нещата, нека да ми обясни !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи