Твърде рано е да се оценява новият проект за набиране на военнослужещи за ВСУ, а нивата и организацията на мобилизацията в Украйна трябва да се върнат в рамките, в които тя работеше преди.
Това заяви главнокомандващият Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) ген. Валерий Залужни в коментар пред репортери, предаде УНИАН.
"Все още е малко рано да се оцени набирането, а що се отнася до въпросите на мобилизацията, не е толкова необходимо да се засили, а да се върне към тези граници, към рамката, която работеше преди. Защото сега това, да кажем, е проблемът на тези момчета, които се бият на преден план, някой трябва да ги смени, някой трябва да им помогне", заяви Залужни.
Той подчерта, че процесът на мобилизация просто трябва да се върне в рамките, в които е работил преди.
Главнокомандващият разказа и как се е отразило на мобилизацията уволнението на областните военни комисари, които бяха уволнени по заповед на президента Володимир Зеленски.
"Те бяха професионалисти, знаеха как да свършат нещата, но вече ги няма", цитира думите на Залужни Интерфакс-Украйна.
УНИАН припомня, че на 11 август, след извънредно заседание на Съвета за национална сигурност и отбрана, на което бяха обсъдени резултатите от проверка на военните служби, президентът обяви, че всички ръководители на регионалните комисариати в Украйна ще бъдат уволнени.
На 17 август украинският лидер въведе в сила решението на Съвета за национална сигурност и отбрана от 11 август за освобождаване от длъжност на всички регионални военни комисари. По-късно Зеленски каза, че уволнените военни комисари ще бъдат заменени от военни, които действително са минали през бойни действия и разбират как и кой трябва да бъде избран в редовете на армията.
Както съобщи УНИАН, министърът на отбраната Рустем Умеров очаква повече помощ в мобилизационната работа от местните власти.
Умеров зяви на заседание на Конгреса на местните и регионалните власти, че те могат значително да увеличат привличането на специалисти към Силите за отбрана чрез проект за набиране на персонал.
Умеров също смята, че местните власти, съвместно с Министерството на отбраната, трябва да променят подхода към подготовката на военнослужещите и населението за национална съпротива. "Всички наши хора трябва да бъдат обучени и подготвени", отбеляза министърът.
Министърът посочи изграждането на укрепителни съоръжения като друга ключова област на работа с местните власти: „Това е за защита на страната ни“.
По-рано секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна Алексей Данилов обяви промени в мобилизацията в близко бъдеще: "Това включва привличане на компании за набиране на персонал и много други неща. Не бих искал сега да давам окончателен отговор."
А народният депутат Маряна Безуглая написа на 17 декември, че се подготвя пълна мобилизация в Украйна.
Залужни не отговори на въпросите на журналистите относно съдбата на контранастъплението на ВСУ.
По-специално, когато го попитаха за продължаването на офанзивата на украинските въоръжени сили, той каза, че няма да споделя плановете на военните. По думите му това не може да се обсъжда в никакъв случай.
"Това е война, не мога да кажа какво планирам, какво ще правим. В противен случай това ще бъде шоу, а не война, чиято цена са човешки животи. Не можем да говорим за това в никакъв случай", каза главнокомандващият въоръжените сили на Украйна.
По повод откритото в един от кабинетите му подслушвателно устройство Залужни обясни, че то е било намерено вчера в офис, който трябвало да използва за среща в 7 часа днес.
"Това е стаята, която трябваше да използвам днес", заяви той.
Залужни добави, че има няколко места, където работи. Според него той "отдавна не е бил в този офис". В същото време той отбеляза, че "подслушването" не е било само на едно място. "Но те провериха и го откриха. Не съм само аз, там имаше разклонения", каза Залужни.
На въпрос дали някой от служителите на Генералния щаб може да направи това, той отговори, че не вярва в това.
Залужни добави, че разглежда тази история "като война". По думите му следствието трябва да установи какво е било.
По думите му това помещение е било използвано и преди, но отдавна не се е използвало за работа. Той се съмнява, че в този кабинет може да се озвучава информация, която е държавна тайна.
"Не мисля така. Тази стая беше използвана преди. Прсто прекъсването беше много голямо. Следователно е само за моята среща, очевидно са се подготвяли", каза Залужни.
Превод и редакция: Епицентър.БГ