Ниска избирателна активност на българите, които живеят в чужбина заради ограниченията от корона пандемията и католическият Великден, както трудности с откриването на изборни секции в страни извън Евросъюза, прогнозира външният министър Екатерина Захариева. Според нея някои европейски държави могат да въведат забрани за пътуванията между регионите за християнския празник и българските избиратели няма да могат да стигнат до секциите. Тази година Великден се отбелязва на 4 април от католиците, когато трябва да се проведат у нас и парламентарните избори.
"Много държави на миналия Великден и Коледа забраниха придвижването от регион в регион, за да ограничат събиранията на хора, и аз не мога да предвидя дали това няма да се случи в момента", коментира Захариева пред Би Ти Ви. Тя повтори "мантрата" на управляващите, че президентът Румен Радев не е избрал удачна дата за вота. "Не бих казала, че датата, която е избрал президентът, ще помогне за това да осигурим избирателна активност", посочи тя.
Относно гласуването на българите в чужбина, Захариева уточни, че МВнР прави всичко възможно, за да осигури достатъчно секции, но има доста фактори, които ще повлияят върху активността – коронаврусът и съвпадането на датата с католическия Великден.
„Ще се спазват мерките при гласуване, опашки не навсякъде има. Има секции, в които гласуват по десет души. За да се разкрие секция извън представителството трябва 60 души да поискат това, процесът е по електронен път. Няма сигнали, че някъде ще ни откажат разкриване на секции“, посочи първият ни дипломат и допълни, че има много държави, в които по закон позволяват разкриване на секции само в официалните представителства.
Захариева уточни, че във Великобритания ще има 35 секции, защото вече не са част от Европейския съюз. Тя посочи, че от Италия и Испания, където има големи български общности, е получено разрешение за разкриване на секции. Външният ни министър заяви, че в Германия законодателството не позволява разкриване на секции извън официални представителства, но за евроизборите са направили изключение.
„118 хил. българи са гласували в чужбина на предишните парламентарни избори, от които в Турция – 33 хил., най-много. Секциите, които по принцип разкриваме трябва да стигнат за хората, които имат желание да гласуват“, каза външният министър.
Относно изискването за отрицателен PCR тест за всички, които влизат в страната, Захариева коментира, че подобна мярка има в почти всички европейски държави, като на места дори има задължително двойно тестване – с бърз антигенен и PCR. Тя изрази мнение, че ваксинирането трябва да остане доброволно и не бива да се въвежда като изискване за пътуване, защото ефектът ще бъде негативен. Външният ни министър заяви, че страната ни е поръчала пропорционални количества от всички производители на препарати.
Изборите в чужбина също струват пари, но затова се стремим да отворим секции там, където има повече избиратели, посочи тя.
Ваксините са доброволни и те трябва да останат такива. Ние трябва да убеждаваме гражданите с медицински аргументи, а не насила. Не бива да се изисква задължително ваксиниране, за да влезеш в една държава, каза още Захариева. Особено в границите на ЕС - това ще бъде категорично нарушение на свободното движение на гражданите.
Поръчали сме 12 милиона ваксини, но има изоставане на доставките и то е навсякъде в държавите от ЕС. Поръчана е и проверка в заводите на една от компаниите в Белгия, за да се види на какво се дължи това забавяне.
Ако руската ваксина получи разрешение от Европейската агенция по лекарствата, тогава ще се види дали може да се поръча и от нея, каза министърът на външните работи.
По въпроса с напрежението по оста Скопие-София, Захариева коментира, че не е изненадана от намерението на Северна Македония да върнат изучаването на сръбски език и култура в училищата. Първият ни дипломат потвърди информацията за проверки на коли с наша регистрация в западната ни съседка.
Тя заяви, че е получила уверение, че акцията е за всички автомобили, а не само тези с българска регистрация.