Пламен Шляпашки и Георги Нанчев
Задържаните за убийството на възрастните хора, чиито тела бяха намерени край Негован, са направили пълни самопризнания. При първоначалните разпити двамата мъже – на 39 и 44 години, си прехвърляли вината за това кой е физическият извършител.
Впоследствие арестуваният Пламен Шляпашки признал, че той е натиснал спусъка на незаконно оръжие и застрелял жертвите в главата, съобщи Нова телевизия.
Арестуваните Пламен Шляпашки и Георги Нанчев са семейни, с деца и са работили на много строителни обекти в София и околните градове. Георги е родом от Троян, а Пламен е от София.
Убитите са 75-годишният Йордан и 70-годишната Марияна. За Йордан се знае, че в бивш треньор по борба, работил дълги години и в чужбина.
Жестокото убийство е извършено на 14 юли в апартамент на централния столичен булевард "Витоша”.
След изстрелите задържаните разчленили телата на убитите в банята на жилището, натъпкали ги в бидони и с джип ги откарали край Негован. После се върнали в апартамента и старателно го почистили с белина. Скрили пистолетите в тайник в помещение в двора на Техническия университет.
След ареста разкрили пред разследващите къде са оставили оръжията. Престъплението е извършено с цел обир.
Убийците мислели, че жертвите държат в дома си пари от продажбата на техен апартамент в столичния квартал "Гоце Делчев”.
Оказало се обаче, че средствата не са в жилището на бул. "Витоша”. Оттам престъпниците задигнали семейни ценности, които по-късно са открити в дома на един от арестуваните. И двамата са криминално проявени, единият е лежал и в затвора. Планирали убийството от около година насам.
Били наемани да правят ремонти на друг апартамент, собственост на убитото семейство. Тогава застреляният мъж споделил с един от убийците мнение, че лихвите в банките са много ниски. Вероятно затова престъпниците решили, че жертвите държат в дома си парите от продажбата на апартамента в "Гоце Делчев”.
Пламен Шляпашки и съучастникът му Георги Нанков бяха арестувани в сряда в софийското село Джурово. Очаква се прокуратурата да им повдигне обвинения.
По случая са работили 70 служители на МВР. Те достигнали първо до извършителите. Следили ги в продължение на шест дни преди да ги задържат.
Вътрешният министър Младен Маринов разкри вчера, че е потресен от пълната безцеремонност на убийците, както и от факта, че изобщо не са изглеждали притеснени, когато разследващите са тръгнали по петите им и са започнали оперативно следени.
Брутални, безкрупулни, жестоки - така разследващите описват извършителите на едно от най-зловещите убийства в страната през последните години.
Заплетеният случай с намерените разчленени тела, оставени в бидони край Негован бе решен успешно и то само за няколко седмици.
Такива случаи като този от село Негован са изключително трудни за разкриване. Трудно може да се каже как разследващите са стигнали до информацията, защото всичко започва от един бял лист, от две напълно обезобразени лица, заяви в сутрешния блок на Нова телевизия криминалистът Иван Савов.
Източник: "Епицентър"