За девети път парламентът се провали и не избра председател

За девети път парламентът се провали и не избра председател

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Вече повече от месец след парламентарните избори България безпрецедентно няма избран председател на Народното събрание. И днес продължава първото заседание на 51-ото Народно събрание, което започна точно в 11.00 часа. Депутатите избират между четири кандидати след близо четири часа скандали, обиди и обвинения. 

След едночасова почивка "за" Атанас Атанасова гласуваха 56 народни представители, "против" 104 и 77 "въздържали се". На прегласуване "за" него гласуваха 56, "против" 109 и "въздържали се".  

На второ място беше подложено гласуването на Наталия Киселова. Тя получи подкрепата на 87 депутати, против 63 гласуваха, въздържаха се 88 народни представители. На прегласуване "за" нея гласуваха 88 народни представители, "против" 64 и "въздържали се" 86. 

"За" Петър Петров гласуваха 45 депутати, "против" 129 и 63 "въздържали се".  

Силви Кирилов получи гласа 48 "за", "против" 120 и 70"въздържали се". След прегласуване за него гласуваха депутати 82, "против" 121 и "въздържа ли се" 35. 

 На балотаж отидоха Наталия Киселова и Силви Кирилов. 

Наталия Киселова получи 88 гласа за, против 61 и 89 въздържа ли се. 

Силви Кирилов получи 99 гласа "за", "против" 119 и "въздържа ли се" 20. На прегласуване той получи "за" 100, "против"  119 и "въздържали се" 19. 

Балотаж

Гласуването за Наталия Киселова: 

 

Гласуването за Силви Кирилов: 

 

“Първото” заседание на НС ще продължи утре от 11 часа с десети пореден опит за избор на председател.

По време на дебата депутатите се обвиняваха взаимно за политическата криза: 

Народният представител от "Има такъв народ" (ИТН) Павела Митова каза, че "Демократична България" (ДБ) е тази парламентарна група, която блокира работата на 51-ото Народно събрание. „В предходни парламенти сме виждали как ДБ са гласували заедно с "Възраждане" и не разбираме аргумента им да не подкрепят кандидатурата на Силви Кирилов за председател на НС. В момента именно ДБ е тази, която блокира работата на 51-ото НС", каза още тя. 

"Няма приет бюджет, а повече от месец след изборите да няма избран председател на Народното събрание, такова нещо не се е случвало, причините са странните действия на политически партии, които ни тласкат към поредни предсрочни избори", започна дискусията Мартин Димитров от ПП-ДБ. Според него целта е да се отложи влизането ни в еврозоната. Посланието на Борисов днес (че ще подкрепят Наталия Киселова), смята той, означава, че кандидатът на БСП е най-близък до ГЕРБ. Димитров напомни, че от партията на Борисов първи са казали, че виждат в лицето на Атанасов сериозна кандидатура и сега точно тя е на масата.

ГЕРБ vs ПП-ДБ: Остър спор кой иска управление и кой тласка страната към избори

Тома Биков от ГЕРБ–СДС заяви от трибуната, че „няма да дадат подкрепа на ПП–ДБ, докато не я поискат публично от ГЕРБ-СДС“. Според него изборът на председател не е просто „начин за отпушване“. „Българският парламент не е канализация, че да я отпушваме. В политическата система няма място за неадекватни хора“, категоричен бе той.

Биков отбеляза, че от ГЕРБ казват, че са готови да подкрепят председател на Народното събрание от друга политическа сила, включително от ПП-ДБ, ако това е част от споразумение за коалиция за управление на страната и подчерта, че биха били в управление с ПП-ДБ, ИТН и БСП.

След това Асен Василев изказа своето становище относно отказа на ГЕРБ-СДС да подпишат декларацията за санитарен кордон срещу Пеевски. „Най-накрая изплюхте камъчето. Вие искате да сформирането управление с БСП, с ИТН и с ПП-ДБ, но не сте готови да подпишете декларацията, която изолира Пеевски. Защо? Вие казвате какво ще потече от този парламент – ние ясно сме написали в декларацията какво искаме да мине като начало“, така отговори Василев на Тома Биков.

По думите му този бюджет ще бъде изпълнен, както е заложено – с 3% дефицит. Правителството каза, че за следващата 2025 г. отново ще има 3% дефицит „Който говори за някакви дупки от 18 млрд. лева, има дупки в главата“, заяви Асен Василев.

Борисов към ПП-ДБ: Като две авиокомпании сме, които се състезават да обясняват колко самолети са паднали на другите

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също излезе на трибуната с обединяваща реч. „Ок, разделили сме, но защо трябва да продължаваме да ровим там, където не е красиво и за двете партии“, с тези думи лидерът на ГЕРБ се обърна към ПП-ДБ и по-конкретно към Асен Василев, който говори преди него. Появата му там предизвика оживление сред депутатите в залата, тъй като той рядко се качва да говори оттам. 

"Излизаме като две авиокомпании, които се състезават да обясняват колко повече самолети са паднали на другите", посочи Борисов. 

След близо два часа дебати председателстващият Силви Кирилов обяви 30 минути почивка, след която обвиненията, обидите и провокациите между депутатите продължиха.

Първа след почивката думата взе депутатът от "Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ) Лена Бориславова. „В България днес да кажеш, че няма да гарантираш място за хората на Пеевски, се възприема за политическо самоубийство от някои партии. В България днес да се опълчиш дори на хартия на Пеевски се оказва непосилно“, заяви тя от трибуната. 

По думите й това се оказва непосилно за Бойко Борисов "може би заради квотата на "Ново начало" в ГЕРБ". 

Бориславова подчерта, че декларацията за санитарен кордон около Пеевски и партията му е сработила, но по втория начин и е показала, че такова мнозинство няма и че депутатите дори на думи не смеят да дразнят Пеевски.

Според Борислав Гуцанов от "БСП – Обединена левица" издигането на Атанас Атанасов е взривяване на обстановката и бавене на топката. Гуцанов отбеляза, че е необходим диалог и призова за излизане от политическата криза, а не за нейното задълбочаване.

В евроатлантическия сговор в парламента има една много сериозна дилема – трябва да избере между "Възраждане" и Пеевски. Това каза лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.

„Кой има интерес от това стопиране работата на парламента? Такъв най-вече има Пеевски", заяви Костадинов.

Явор Божанков от ПП–ДБ заяви, че „теорията да избираш между "Възраждане" и Пеевски е като да лекуваш чума с холера“. 

На 29 ноември, когато беше осмият опит за избор на председател на НС, процедурата отново се провали. Депутатите не избраха никого на пореден балотаж, който бе между Силви Кирилов и Наталия Киселова. 

В седмицата между осмия и новия девети опит за избор ДСБ предложи на ПП-ДБ Атанас Атанасов да бъде издигнат като обща кандидатура за председател на парламента. 

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че изключително уважава Атанас Атанасов, но не става въпрос за личността му. „С две ръце ще гласувам за него, само че аз отговарям пред вас. Ако няма кабинет, няма как да го направя“, заяви Борисов. 

"Избираме Рая. Тя подава оставка, избираме Атанасов, когато имаме мнозинство за кабинет. Може да е малцинство, мнозинство", каза още Борисов. 

В навечерието на деветия опит лидерът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски заяви, че в „този провален 51 парламент“ те нямат да издигат нито председател, нито заместник-председател на НС, нито имат желание да имат председатели на парламентарни комисии. Той призова „провалилите се политици да излязат в сряда, да поемат отговорността и да изберат председател на Народното събрание, за да бъде освободена конституционната процедура и да отиваме на избори“.

От своя страна съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков заяви, че „страшният Пеевски може да прави стъпки назад, когато няма избор“. Той добави, че следващата цел е Сарафов да не стане главен прокурор на 16 януари. 

Проведе се и среща межди БСП-Обединена левица и ГЕРБ-СДС, на която БСП отново потвърди кандидатурата за председател на НС на Наталия Киселова. Предложението на БСП е и ГЕРБ-СДС да я подкрепят, дали това ще стане, ще се разбере в сряда. ГЕРБ ще се консултират със своите колективни органи и ще уведомят социалистите, когато вземат своето решение.

"Аз съм обща кандидатура на коалицията ПП-ДБ, останалото е в ръцете на другите политически сили", заяви пък Атанас Атанасов от ДСБ. 

Предстои да видим деветия опит за избор на председател на НС дали ще бъде успешен.

Източник: dariknews.bg

 

 

Коментари

  • Много ясно

    04 Дек 2024 16:47ч.

    Нали са нелегитимни. До Коледната ваканция може да се пробват още и да ходят на избори.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Валентин Христов

    04 Дек 2024 16:50ч.

    време е за смяна Обществено-политическата система в България.Вървиме силно към Президенска Република.Кой вариант ще избереме незнам,но така ще стане.Само да не залитнем към Псевдодемокрация или откровена диктатура,че тогав още по-лошо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ФЪРКАТИЧКО

    04 Дек 2024 17:01ч.

    Валентин Христов, смяната на" Обществено-политическата система в България" означава смяна на компрадорския треторазреден капитализъм със социализъм. Чети, човече!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също излезе на трибуната с обединяваща реч. „Ок"

    04 Дек 2024 16:57ч.

    Боко Тиквата е обогатил речниковия си запас по английски език („О'к"Щ, защото на пазара „Георги Кирков“ в София се говори, че Боко Тиквата искал да се глави като телохранител на Тръмп?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Духът на времето

    04 Дек 2024 16:57ч.

    При президентска република изключва ли се възможността Пеевски да стане президент. Може да пробваме с монархия пак и да докараме оня новия Сакс, май Хасан му беше името. Цар Хасан звучи добре. Може пък и цар Киро от Пловдив. Та...леко с експериментите, едни сглобени момчета наскоро го доказаха с Конституцията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 404

    04 Дек 2024 17:03ч.

    Ти майтап си правиш, но Ганю всъщност би харесал идеята да го управлява Сакс с име Хасан. Не е смешно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    04 Дек 2024 17:01ч.

    Часовникът тиктака.Избор на прокурор, регулатори и так далече. Ако Шиши е хванал БСП все пак не ми се вярва да е хванал и ДБ? Тъй, че ако рано или късно логиката сочи, че ДБ ще клекнат и ще гласуват за Кирилов. Другия вариант е Шиши да извърти номер и да гласува за някой.Ще стане уникален "хорър-съспенс"... 😂

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коко

    04 Дек 2024 17:05ч.

    Свинката гласува за Възраждане ще е направо нов жанр в киното.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Жорката

    04 Дек 2024 18:04ч.

    Романтичен хорър с елементи на майтап.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Красимир

    04 Дек 2024 17:10ч.

    А ми докато ги търпим, така ще е! Това беше целта през тези 35 години! Сриване на държавността и след това куче влачи дира няма! Това е положението, едни се нагушиха с това което беше направено през социализма, т.е. кучето, за народа остана да търси дирята!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хитрият ход на Борисов

    04 Дек 2024 17:10ч.

    Именно с гласовете на ГЕРБ беше класирана на балотажа Наталия Киселова срещу Силви Кирилов. По този начин ГЕРБ прави неизбираем Силви Кирилов, защото БСП ще гласува за своя кандидат на балотажа. Ако Наталия Киселова не беше на балотаж, БСП бяха обещали, че ще гласуват за Силви Кирилов. И всичко това при условие, че малоумното поведение на ДБ на балотажите продължава.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Овчинка

    04 Дек 2024 17:23ч.

    Кирчо и Кокорчо са стиснали за топките социалистическа сган в НС и не пускат. Екстра е!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    04 Дек 2024 18:06ч.

    Твърдят, че бързат, спрямо Киселова не са имали особени възражения, въздържали са се. Ако наистина бързаха и след като не са твърдо против, с техните гласове „за“, вместо „въздържал се“, Киселова щеше да е избрана. Не си ли бяха близки по едно време с БСП?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БСП Търговище

    04 Дек 2024 17:57ч.

    БСП - НОВО НАЧАЛО - ГЕРБ е тайната коалиция. Но всичко тайно става явно, учи Библията. Е, вече стана!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Миловидна

    04 Дек 2024 17:59ч.

    Нищо не са стиснали чалнатите харвардци.Пеевски,та Пеевски.Друго не могат горките да измислят.Те не познават Конституцията пък искат да управляват.Политиката е състезание.Нали ги слушам как говорят в Парламента.Отчайващо е.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гномеридзе

    04 Дек 2024 18:01ч.

    Жужето е пич

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дрън. дрън

    04 Дек 2024 18:11ч.

    Не разбрахте ли, че държава България няма. Това е само една територия. Държава е имало преди, сега държава няма. Турция ще си вземе своето което желае, Румъния си иска Добруджа, Сърбия ще си вземе и тя което пожелае. Да се радват новите управленци на София област. Това ще бъде тяхната България.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • доц. Карачибук

    04 Дек 2024 18:12ч.

    "Nomen est omen", "Името е знак" - така древните римляни са обичали да се шегуват в следобедната си почивка. Това древно епмпирично прозрение подсказва, че Силви едва ли ще стане председател на парламента. Нелепо е такава висша институция да бъде ръководена от мъж с толкова лекомислено име. Името "Силви" позволява неговият носител да се издигне най-много до нещо като изпълнителен директор на дизайнерска фирма, управител на психиатрична клиника или пък ако има чин капитан-първи ранг да стане помощник-командир на дивизион увеселителни катери. Влудяващата упоритост, с която натрапват Силвито за шеф на НС, е плашеща. Фортуната има волна душа- Нищо чудно търпението й скоро да свърши и тя да стане зла. Забелязва се, че все по-често Силвито заема здравословно странна и обезпокоителна поза. Гласчето му става фалцетно, а устата остава отворена, като командата да я затвори подозрително дълго се бави. Дано завалията не се повреди от ръководенето на тези изтощителни и ялови парламентарни заседания. Апропо, кой ли е вторият по възраст депутатин в 51-то НС?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Todorova

    04 Дек 2024 18:57ч.

    Докато не се ликвидира Мутрата няма да има оправия .Играе си със България като главорез със жертвички Противното е че стадото не вдява че е на дръвника от една мутра ,за която е важно само физическото му оцеляване .Нали се 6ълнеше и кръстеше никога с комунистите че дядо му бил убит от комунисти .После имаше период в който управлява с националисти -Атака ВМРО Национален фронт .После стана евроатлантик и заплю националистите като Възраждане .Сега върти дупарата и хвали БСП .Всичко е той ...животното мръсно Няма идеология Всъщност има -кокала И най жалкото е че има половин милион говеда ,които в името на кокала го следват.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кек

    04 Дек 2024 19:21ч.

    Докато не се ликвидират про100 Киро и Ококореното няма да има оправия

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кек

    04 Дек 2024 19:17ч.

    Точно следват определението на Айнщайн на глупостта

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ВИК

    04 Дек 2024 21:17ч.

    Време е да дойде горският.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    04 Дек 2024 21:22ч.

    затова не гласувам защото няма за кого вие които сте пратили тези цървули в нс доволни ли сте от избора си

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • лишаване от огромните заплати

    04 Дек 2024 23:21ч.

    Крайно наложително е работодателя на депутатите да направим петиция за лишаване от огромното възнаграждение на и без това оялите се от далавери милионери в НС за нищо правенето, а това никой и никъде не толерира, даже санкционира. Повече от месец наглите и при манипулирани избори избрани депутати ходят за по 2-3 часа като за разходка до Партийния дом и то за по 2-3 дни в седмицата. Няма толкова скъп работник в България, който нищо не работи и си получава заплатата. Много скъпо ни излизат тези престъпници, а все пак сме най-бедните в ЕС и точно те са виновни за това

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи