За броени дни ДПС-Пеевски е набрало 1 млн. лв. за кампанията, а Доган нито лев

За броени дни ДПС-Пеевски е набрало 1 млн. лв. за кампанията, а Доган нито лев

За първите няколко дни на предизборната кампания "ДПС-Ново начало" на Делян Пеевски се оказва рекордьор по набрани средства, с които да финансира участието си във вота. Коалицията е събрала 230 000 лв. от дарители и 785 000 лв. от своите кандидати за депутати, показват данните в регистъра на Сметната палата, където политическите сили задължително отчитат парите си за кампанията.

Така формацията се озовава в челото на класацията, тъй като събира две трети от всички средства, дадени на участващите във вота 22 партии и 9 коалиции. Досега тези 31 формации имат общо в сметките си 346 780 лв. от дарители и 957 478.40 лв. от кандидати.

Тези числа със сигурност ще се променят - кампанията започна на 27 септември, а към момента на публикуване на статията регистърът на Сметната палата отчита дадените средства към 4 октомври.

Сред дарителите на "ДПС-Ново начало" най-голяма щедрост показва кметът на Белица Радослав Ревански, който е предоставил 100 000 лв. Следват го областният лидер на ДПС за Добрич Ердинч Хаджиев и Билгин Юнус, които са дали по 50 хиляди, и евродепутатът Танер Кабилов с 30 хиляди. Първите трима още не са подали декларации за произход на средствата. Кабилов отчита, че неговото дарение идва от заплатата му.

От кандидат-депутатите на Пеевски водещи спонсори на кампанията са Едиз-Ханиф Саидов с 60 000 лв. По 50 хиляди са предоставили кметът на Кърджали Ерол Мюмюн, евродепутатът Атидже Алиева-Вели и депутатите в родния парламент Искра Михайлова, Йордан Цонев и Небие Кабак. Мюмюн и Михайлова нямат декларации за произход на средствата. Останалите са посочили, че са заделили парите от заплатите си.

Коалицията "Алианс за права и свободи" на Ахмед Доган не е регистрирала нито едно дарение.

От ГЕРБ традиционно не събират дарения.

От ПП-ДБ са получили 68 800 лв., 66 хил. от които са от единично дарение. Срещу него е вписано само името Елена Иванова и също липсва задължителната декларация за произход на средствата.

Само двама кандидати на коалицията са дали до момента за кампанията - единият 3000 лв. в пари, другият - дарение на стойност 4482.76 лв.

От "Възраждане" не са регистрирали нито едно дарение.

От "Има такъв народ" са получили 5 дарения от по 5000 лв. плюс 2000 лв. от депутата и кандидат за нов мандат Станислав Богдански.

Коалиция "БСП - Обединена левица" е получила до момента 11 260 лв. от симпатизанти и 16 200 лв. от кандидати.

"Величие" няма регистрирани дарения.

МЕЧ - само 10 000 лв. от бизнесмена Зафир Гочев, който води листата за Сливен.

Общо даренията от симпатизанти за всички участници в парламентарните избори на 27 октомври до момента са 346 780 лв., а от кандидати - 957 478.40 лв.

 

Източници: "Сега", "Труд"

Коментари

  • old_beggar

    08 Окт 2024 19:15ч.

    "Богат е", казва, пък го не пита колко е души изгорил живи, сироти колко той е ограбил и пред олтаря бога измамил с молитви, с клетви, с думи лъжливи...''

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • емигрант

    08 Окт 2024 20:34ч.

    ИМАМ ПИТАНЕ,,,,,,,,,,,,,,,, ДОКАЗАНО ЛИ Е ЧЕ ТЕЗИ 125 КГ. ЗЛАТО СА НА ДОГАН. АКО Е ТАКА ЗАЩО НЕ Е АРЕСТУВАН ЗА ОГРОМНА КОНТРАБАНДА.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Защото е Лъжа

    08 Окт 2024 23:26ч.

    Както е лъжа и,че изключените от ДПС са дерибеи.Може и да имат средства и бизнеси,но по-ми приличат на дерибеи тия около грух-и са нагли,безочливи и лакоми.Пък дори им е изписано на лицата.На същия принцип се работи,,както сащ обявяват хора борещи се за свободата си и правото на живот за терористи и агресори,а себе си за "освободители и демократи".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да, трябва се прави разлика

    09 Окт 2024 8:09ч.

    между големи дерибеи и малки дерибеи. Нашите са малки. Всеки иска да стане голям. Иначе подкарахме я по американски тертип с тез дарения, плод на непосилен труд.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Cicero

    08 Окт 2024 19:34ч.

    Въпреки това, няма да му стигнат купените гласове на това ОПГ.🤣

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    08 Окт 2024 19:40ч.

    Та, кой е "мистър Кеш"?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    08 Окт 2024 20:06ч.

    Сидеров?ИЛИ Валерий Симеонов. Там официализираха записите на заповед и кандидат-депуъатите да плащат за мястото

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    08 Окт 2024 20:06ч.

    Варели ..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    08 Окт 2024 22:01ч.

    Бачо...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ,,ДПС- Ново начало,, ?

    08 Окт 2024 20:12ч.

    ДПС- означава движение за права и свободи... Какво е това движение за права и свободи? Това означава, че това движение е за постигане или защита на такива. Та нима в Конституцията на РБългария не са заложени за всички български граждани? Тогава как сме членка на ЕС щом Конституцията ни не гарантира правата и свободите на българските граждани? Що за партия е това? Чии и какви свободи защитава това ДПС , към кого е адресирано , кой е явно претендирания за по- големи свободи( това означава, че в момента е репресиран , или заплашен от това в държава , членка на ЕС.Същото вани и за близнака му-,,Алианс за права и свободи,,

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дон Шиши и Боко Тиквата с помощта на Цацаров, каскетурата КАРЕНИН и Сарафов са способни да откраднат всичко от всеки!

    08 Окт 2024 20:17ч.

    Глас срещу един резервоар с нафта в Монтанско: ВЕЛИЗАР ЕНЧЕВ ПРИ @КОНСЕРВИТЕ https://www.youtube.com/watch?v=BviFcSE8vGU

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Факторът «Петров и Боширов»

    08 Окт 2024 20:21ч.

    Лицето Делян Славчев Пеевски има да отговаря на важни въпроси, които нито една “мисирка” не му задава в Нюзкурниците на Парламента: Защо е в санкциите по Магнитски? Защо признава пред САЩ, че тежко корумиран, а тук Сарафов и Гешев го пазеха и пазят? Откъде са му парите, след като цял живот е на държавна заплата? С какво държи регулаторите, прокурорите, съдиите, премиерите и дори другите партии? Какъв “евроатлантик” е един кремълски слуга като него, избиран с купен вот и с уличните мутри като Пръча, Сандокана, Широката и Митьо Очите? С какво държи БТВ и Нова ТВ? Какъв евроатлантик е той, който няма право да припари в САЩ и Великобритания и няма как да си купи сам самолетен билет за Европа? Защо го набиха руснаците? Колко руски пари за подкупи за Южен поток и Турско – Български поток е раздал? На кого от всички в Парламента? Кога ще върне парите, които фирмите му дължат на ББР (около 1 милиард)?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Няма шега

    08 Окт 2024 20:24ч.

    Брокерът на гласове за Пеевски и наркобос Данчо Пръча следи и заплаши пред десетина свидетели кандидата за депутат Николай Бареков с “пребиване и сваляне на земята”!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Руди Гела Гейт

    08 Окт 2024 20:26ч.

    Пуснали в БТВ Радостин Василев да говори срещу Борисов и Пеевски. Ха-ха! Знаем ги тези “опозиции” от близкото минало и настояще – преди Бялата Златка (сгушена в Шиши и Буда), Костя на Буда, сега Гела… на Шиши, май. Все едно и също говорят. Отглеждани грижовно “опозиции”, които да обират протестния вот, а после в парламента – я “златни пръсти”, я свалящи кворума… Патерици на Статуквото. Има ли още такива, които да се връзват на тия евтини номера?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чочо

    09 Окт 2024 4:52ч.

    Не си Руди Гела Гейт. От величавата пирамидална структура си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чочо

    09 Окт 2024 4:56ч.

    И печатница за пари да има Шиши, когато никой не гласува за нето освен роднините му и кандидатите му за депутати гласуват, няма проблем. Много е лесно. Не гласувайте за Шиши. Така ще се отървете от него. Тогава и ала бала не помага.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    09 Окт 2024 9:26ч.

    Ха ха. Плащат си за място в НС.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • стотник

    09 Окт 2024 10:34ч.

    Колкото и да му е лоясал мозъкът, Пеевскисе досеща от самото начало на супер агресивната си политическа акция, че тя няма да има добър край за него, но не може да не прави, каквото му нареждат от Посолството, че инак ще му вземат всичко и в затвор ще го тикнат, има мнооого за какво. По много сходни причини Борисов е впрегнал ГЕРБ и своите назначенци в различните институции да работят усилено за Пеевски, което след скоро време и на него ще му струва скъпо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Su38

    09 Окт 2024 11:18ч.

    Депутати правят дарения за кампания, които дарения ще ползват за тази кампания. Не ви ли се струва идиотско? То си е пар екселсанс купуване на място. Щото задължава всички кандидати да бръкнат в джоба си. А борбата е уж за хорския вот.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кои

    10 Окт 2024 16:10ч.

    са ДАРИТЕЛИТЕ, те са купувачи на гласове!...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи