Юнкер: В хъб "Балкан" може да постъпва и газ от Русия

Юнкер: В хъб "Балкан" може да постъпва и газ от Русия
Европейската комисия работи усърдно за газов хъб "Балкан". Ако България реши да изгради нов реактор, тя трябва да уведоми Еврокомисията за такъв инвестиционен проект по силата на Чл. 41 на Договора за Евратом. Това пише в писмо на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, с което той отговаря на писмо на премиера Бойко Борисов от 7 юли, по теми, свързани с енергетиката на страната.

 

Писмото на Жан-Клод Юнкер започва с уверението, че "от началото на мандата настоящата Еврокомисия отдава най-висока важност на насърчаване на модернизацията на и инвестициите в енергетиката в страните от Югоизточна Европа и в частност България". Той припомня поредицата от работни срещи на висши представители на ЕК с български експерти, в това число и с вицепремиера Томислав Дончев, в контекста на Инициативата за газовата свързаност в Централна и Югоизточна Европа (CESEC) и на отварянето и модернизацията на пазарите на газ и електроенергия на България.

В писмото си Юнкер анонсира провеждането на среща на високо равнище, която ще се проведе в Будапеща на 8-9 септември и ще отбележи "конкретния напредък в редица ключови инфраструктурни проекти, включително интерконекторите на България с Румъния, Сърбия и Гърция, за които разчитаме на постоянната пълна подкрепа на България. Нека спомена и това, че на основата на нашето взаимно сътрудничество България бе в състояние да осигури, за първи път, алтернативен източник на газ – втечнен природен газ от Гърция – благодарение на споразумението за системна газова връзка между операторите на системите, което бе улеснено от Еврокомисията".

Според Жан-Клод Юнкер всички тези постижения маркират важни стъпки към концепцията за Газов хъб „Балкан”, по която Еврокомисията продължава да работи много усърдно. Юнкер уверява, че към този газов хъб ЕК би могла да включи и новата мрежа за доставки на газ от Русия по начин, който е изцяло в съответствие с правилата на Евросъюза.

"В тази връзка, с помощта на Еврокомисията българското правителство организира кръгла маса на заинтересовани/инвеститори във Варна на 5-6 септември 2016 г. Това ще бъде възможност за нас да подновим подкрепата си за този проект и да се насочим към много въпроси, които ти подчертаваш в писмото си", пише още Юнкер в писмото си до премиера Бойко Борисов.

Относно въпросите от областта на ядрената енергетика, Юнкер посочва: "бих искал да подчертая, че Еврокомисията напълно зачита правото на България да определя своя енергиен микс. Ако България реши да изгради нов реактор, тя трябва да уведоми. Еврокомисията за такъв инвестиционен проект по силата на Чл. 41 на Договора за Евратом. По отношение на аспекти на конкуренцията, посочени в твоето писмо, мога да те уверя, че еврокомисарят Вестагер и подчинените й служби работят интензивно за намиране на коректно решение в унисон със законодателството на ЕС".

В края на писмото си, Жан-Клод Юнкер уверява българския премиер, че "Еврокомисията е готова да продължи да подкрепя България и в бъдеще, специално в енергетиката, чрез стимулиране на регионалното сътрудничество, по-нататъшна интеграция и активизиране на инвестиции, от които страната се нуждае, за да модернизира енергийната си система за благото на своите граждани и в полза на утвърждаването на Енергийния съюз".

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Каракочев

    04 Авг 2016 16:22ч.

    Това малко ми прилича на "Не били компютри, а компоти...."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Факт

    04 Авг 2016 21:31ч.

    Всичко това са пушилки за отклоняване вниманието на трудящите се. През социализама младежта се включваше в социалистическото серевнование и научно техническия прогрес.Много трудови колективи работеха по насрещният план.Внедряваха се Саратовската система и почина на Злобин.Беше осигурена почивката на трудящите се.Вьв ведомствените почивни станций на планина и море хората и техните семейства почиваха организирано и се развиваше културна дейност.В столовата на почивната станция се даваше калорична и питателна храна K E Б A П Ч E T A се даваха през ден.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • D-r D

    05 Авг 2016 0:34ч.

    Питането е ПР ход на Борисов за връзване на гащите. Отговорът е ПР ход на Юнкер за връзване на гащите. След този документооборот нищо не е мръднало: нито газови връзки с Гърция, Румъния, Сърбия и Турция имаме, нито нагласи кой ще ни пълни "хъб-а" и на кого ще продаваме. Борисов явно си представя "хъб-а" като лъскави сергии край пътя: все някой ще сложи стока, все някой ще спре да я купи. С газа явно е по-различно от доматите и прасковите. Иска дългосрочно договори. Те къде са?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • observer

    05 Авг 2016 6:21ч.

    И люксембургски газ може.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Докато

    05 Авг 2016 8:14ч.

    си играят на въпросчета и отговорчета, всеки ден сметката, която трябва да платим набъбва с по над 160000 долара.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Толерантност, толерантност и не на последно място, толерантност

    05 Авг 2016 17:20ч.

    Освен, че ми прилича на едно предизборно рамо от ЕНП към ГЕРБ, възможно ли е Борисов да се е прежалил и да е "постъпил" с балканския в задния двор на Юнкер? Все пак това са мокрите сънища на този дядка.....Би трябвало да се правят компромиси в името на България!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи