Янев: Ситуацията около Украйна пряко застрашава сигурността ни. Има възможност за американска артилерия у нас

Янев: Ситуацията около Украйна пряко застрашава сигурността ни. Има възможност за американска артилерия у нас
Според него целта е да се направи анализ на въоръжените сили, за да може да се повиши бойната им подготовка и готовност. Той посочи, че ще се създаде батальон на бойна група, която нямаме. "Когато говорим за дефицит, говорим за такъв по стандартите на НАТО. Например липсва ни артилерия с определен калибър за батальонна бойната група. Ще говорим с американските представители дали могат да участват. Но това ще се вземе като решение на друго ниво", каза още Стефан Янев. 

 

Днес регионът е изправен пред най-голямата криза след Студената война, а случващото се в Украйна пряко застрашава нашата сигурност". Това обяви министърът на отбраната Стефан Янев, цитиран от БНТ. Военният министър участва в годишната конференция на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, чиято тема тази година е „Адаптиране на структурата на въоръжените сили, планирането, подготовката и използването им към изискванията на концепцията на НАТО за възпиране и отбрана в Евроатлантическата зона”. 

 

"Никой и по никакъв повод не ни налага решения за нашата сигурност. България е суверенна страна и решенията за сигурността се взимат от Народното събрание и Министерския съвет. Средата за сигурност е променена", заяви още Янев.

 

По думите му продължава тенденцията за промяна на баланса в Черно море. Анализите ни показват сериозни дефицити във въоръжените ни сили, допълни Янев. "Има 5 приоритета върху които да се насочим. Първият е хората в отбраната. Трябва да привлечем хора за вакантните длъжности. Друг приоритет е модернизацията на въоръжените сили. Ние ще подновим проекта за бойна машина за пехотата. Ще направим всичко средствата за отбрана да достигнат 2% от Брутния вътрешен продукт до 2025 г.", добави Стефан Янев. 

 

Според него целта е да се направи анализ на въоръжените сили, за да може да се повиши бойната им подготовка и готовност. Той посочи, че ще се създаде батальон на бойна група, която нямаме. "Когато говорим за дефицит, говорим за такъв по стандартите на НАТО. Например липсва ни артилерия с определен калибър за батальонна бойната група. Ще говорим с американските представители дали могат да участват. Но това ще се вземе като решение на друго ниво", каза още Стефан Янев. 

 

Той поясни, че по повод новите 5 приоритета единият от които размразяване на проекта за бойни машини има няколко фактора, като това как да продължи реализацията чрез конкурс или чрез договор правителство-правителство.

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Славов

    08 Фев 2022 11:10ч.

    Зеленоокият запя друга песен преди срещата с хамериканецот

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • софиянец

    08 Фев 2022 11:12ч.

    убавец...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ами

    08 Фев 2022 11:12ч.

    от Вас зависи, не се съгласявайте! Болшинството българи не желаем война и Ви подкрепяме!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Едно време произвеждахме собствени бойни машини на пехотата

    08 Фев 2022 11:15ч.

    https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%9C%D0%9F-23?wprov=sfla1

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Славов

    08 Фев 2022 11:16ч.

    >>>>>>>>>>>>>>>>> Например липсва ни артилерия с определен калибър>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Според този корифей/стратег, кой ще командва американската артилерия в батальонаМу. Ще правят рекогносцировка,потом ще я пращат в Брюксел, потом на Бай Дън и артилерията ще пуца - б@си т@п-унгерот.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Артилерия

    08 Фев 2022 11:16ч.

    Че за какъв дявол ще се настанява американска артилерия у нас? Кой ще напада? Или това е по-специална артилерия, маалко по-далекобойна, а? Щото и ракетните системи са артилерия...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    08 Фев 2022 11:20ч.

    "Ситуацията" около Украйна не се е променяла от години. В последно време ВСИЧКО е резултат от ударна пропаганда на англо-американците. И какъв е резултата: САЩ ОКУПИРАТ все повече държави от Европа. САЩ създават проблеми при снабдяването с природен газ за Европа. И каква е целта на САЩ: Да запазят господстващо положение, което загубиха в Света и САМО северна Америка и Европа им остана.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пълен фарс

    08 Фев 2022 11:21ч.

    липсва ни артилерия с определен калибър за батальон на бойната група. Ще говорим с американските представители дали могат да участват. Но това ще се вземе като решение на друго ниво" Че вземането на подобни решения не е от компетенцията на правителството е ясно и на децата от забавачката, Ама ,що ни заглавичкате с някакъв суверенитет, дето отдавна го няма. Батальона ще е български, обаче с американско участие, щото сме само по гол тумбак, нямаме си нито чифте, нито пищови, ма пък сме суверенни, разбийш ли

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • вместо ние да имаме собствена артилерия, ще каним американци да ни имат

    08 Фев 2022 11:25ч.

    Тоя какво ни обеща преди две седмици? Че чужди войски в БГ няма да има, под какъвто и да е предлог. Така ли се изпълняват воински обещания? Откога се отвори този пробив в националната сигурност, който не е нищо друго, освен парадигмален, сиреч щукнал във възпаления ум на някой натоффски експерд?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • въпрос

    08 Фев 2022 11:26ч.

    Какво стана например с дивизионите 152 мм гаубици в Марково, бракувахте ли ги или ги продадохте на ИДИЛ под давление на САЩ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Виктор

    08 Фев 2022 11:29ч.

    Браво Янев, дано си обучил сина ти и дъщеря ти(дори и бременните могат да воюват на запад, заедно с джендурята) да оперират с артилерия а и да се пазят от ракети и радиация! Глобалистите си пробутват печалбарската политика за депопулация, обаче нещо не се справят... Искат полето на военното действие да е там където най малко им се доверяват на зелените мечти, и каквото и да се случи все ще е на печалба, бели християни да се изпотрепят помежду си, при това на българска територия(стара и нова), от генезиса та до края на държавата ни, в служба на световната конспирация...да ама НЕ, не са познали и времето им изтече на тези некадърници!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Умната, г. Янев,

    08 Фев 2022 11:32ч.

    Сега ще се разбере, кой има то-ки. Сега ще си проличи, кой защитава интересите на страната.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    08 Фев 2022 11:35ч.

    "вместо ние да имаме собствена артилерия, ще каним американци да ни имат" САЩ имат ТРИ пъти повече артилерия, при население 50 пъти по-многобройно. Дали артилерията им е повече от българската?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Трагедията е държавна

    08 Фев 2022 11:37ч.

    Който не иска да храни своята войска, ще слугува на чужда! Кой и защо ни докара до това дередже без да ни пита??? Ние не можем нищо на Балканите, към Украйна гледате.... При такава политтика -добра МИШЕНА сме, а вие правете анализи.....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Изправи се гора от стомана!...

    08 Фев 2022 11:40ч.

    Пардон, стоманата я продадохме на същите помагачи за мъниста. https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwio7JLi5u_1AhUER_EDHcHQDzAQwqsBegQIAhAB&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DDf-CWpQKUYY&usg=AOvVaw3wvtVg2fwt2t98hwEiBhk2

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ха ха ха

    08 Фев 2022 11:42ч.

    Време е да си ходите всички, барабар с кирча ПРОСТО! Стига толкова! ВЪН!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • панимайш

    08 Фев 2022 11:45ч.

    Никой не ни е обявявал война, че да приемаме чужди войски на територията си! Украйна не ни е никаква и не сме длъжни да влизаме във война заради нея, камо ли срещу Русия! Да сме наясно!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    08 Фев 2022 11:46ч.

    Някой знае ли? От територията на България, възможно ли е да се стреля с оръдия и гаубици по територията на Русия? Ако не е възможно, американците по кого ще стрелят? Или с оръдия и гаубици на територията на България ще плашат само българите?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ангелчо

    08 Фев 2022 11:50ч.

    Тази блага вест ли ви донесе делегацията от ДД

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Въпрос

    08 Фев 2022 11:51ч.

    Артилерията дали включва крилати ракети? И дали те могат да носят ядрени бойни глави? Само питам.....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Артилерията

    08 Фев 2022 11:51ч.

    Пълни глупости. Пълни!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • chedomir

    08 Фев 2022 11:53ч.

    Айде,пак я подкарахме по-нашенски.Четете я таз история бе,бг управници! Мислете и не забравяйте-Седем пъти мери-веднъж режи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • горски

    08 Фев 2022 11:54ч.

    YANKEE GO HOME

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Украйна пряко застрашава сигурността ни.

    08 Фев 2022 11:58ч.

    КАК?!?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митето

    08 Фев 2022 12:00ч.

    Ще клекнат,де ще ходят!Иначе на смяна ще поставят винаги готовите и съгласни.А някой да помисли за бъдещето на Българиа?Няма,всички по един или друг начин са оплетени.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Путинистите са видимо разочаровани

    08 Фев 2022 12:03ч.

    Винаги сме губили войни, защото сме били на страната на губещите велики сили. Сега най-голямата ни се моли да ни помогне, а ние се дърпаме, защото за нас е най-важно какво ще кажат и да не вземем да разсърдим братушките. Не артилерия, "Томахоук" ни трябва за да не си помисли някой, че ще се изправи срещу нас - били те руси или сърби. Двете нации, които ни причиниха най-големите беди в нашата история. Четете бе, другари, четете като българи, а не като "фили"!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сега най-голямата ни се моли да ни помогне

    08 Фев 2022 12:05ч.

    Нима?... явно си наясно, да споделиш КОЙ ни заплашва с нещо?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • От кога така

    08 Фев 2022 12:14ч.

    Явно на генерал Янев му е прочетено конско, че следва да бъде в синергия със световните порядки, които се диктуват от "правилната" държава с името САЩ. Затова, генерал Янев е преусмислил своите последни виждания по въпросът за войски на НАТО (демек САЩ), които да бъдат настанени със своите най-миролюбиви действия на нашата територия. Защото, какво е важно? Важна е територията, ама стратегически важна!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чети ти, другарю

    08 Фев 2022 12:14ч.

    ако толкова мразиш Русия, трябва да си за неутралитет в този конфликт, защото при една сериозна война никакви томахоук няма да спрат Русия да ни окупира. Изстрляме ли една ракета срещу нея ставаме руска губерния за следващите 50 години. Преценявай си сам дали ти харесва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Керпеден

    08 Фев 2022 12:16ч.

    Руските бойни системи за защита и атака превъзхождат по ТТ данни всяко натовско и американско въоръжение на днешния етап. Пример: Противотанковия Джавелин като боекомплект с 6 бр. ракети ,струва 600 хил.дол. бройката и има по-малка ефективност/пробивна сила, далекобойност и способ за насочване към целта/ спрямо аналогичния руски боекомплект Корнет струващ 90х.дол. с два пъти по добра далекобойност с по-голяма пробивна мощ с 9 см. спрямо американеца и двойно насочване- топлинно/като при американеца и с лазерни датчици за корекция на траекторията спрямо целта. Корнет се доказа в Сирия в адски пек, където топлинните датчици на Джавелина дават фира поради горещи повърхности в страни от целта.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Месията

    08 Фев 2022 12:18ч.

    Както на повечето страни ни е известно, слогана на Американската армия е: "ДНЕС СМЕ У ВАС, А УТРЕ СМЕ У ТЯХ" !!! Пудели по света, „НИЕ СМЕ ВАШЕТО СПАСЕНИЕ“ !!! Булгаристан вече 32 години не суверенна, а С У В Е Н И Р Н А територия !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Подай

    08 Фев 2022 12:20ч.

    оставка, бе !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Wizz

    08 Фев 2022 12:21ч.

    Каква е тази демокрация в която все сме свободни да избираме политиците си и все ни управляват американски подлоги? Каквото им кажат от сащ това правят. Аз не разбирам за какво правим избори и пари харчим. Да си назначават американците един губернатор и да си управлява. Поне ще е ясно за всички каква ни е ролята .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • terrarium

    08 Фев 2022 12:29ч.

    Срещу ръжен не се рита. Янев дава да се разбере, че се отстъпва под непреодолим натиск, а не с въсторга на харвардчетата и довчерашната седерастия, днес жълтопаветщина. Според мен говори разумно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • стига вече идиотщини

    08 Фев 2022 12:30ч.

    Каква артилерия, какви пет лева? Къде точно ще я използваме тази артилерия, че не се сещам. Крим е на 456 км от България (в най-близката точка).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А така!

    08 Фев 2022 12:33ч.

    Сега най ни трябва подземна авиация и сухопътни подводници.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ало, ало

    08 Фев 2022 12:33ч.

    Единия като генерал фон Клинкерхофен, другият като капитан Берторели.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Няма страшно! Просто бизнес!

    08 Фев 2022 12:34ч.

    ОТКРИЙТЕ РАЗЛИКИТЕ!:))) Литва намерена приобрести для своих вооруженных сил американские системы залпового огня, заявил командующий литовской армией генерал-лейтенант Вальдемарас Рупшис. «По вопросу приобретения систем залпового огня идут переговоры, согласования, по данному вопросу видна перспектива. Прежде всего рассчитываем на контракт с США», – передает ТАСС слова Рупшиса. Договор о закупке вооружения, по словам генерал-лейтенанта, планируется подписать в текущем году. «Системы в таком случае могли бы быть поставлены в 2026 году», – отметил Рупшис. Данным вооружением Литва намерена оснастить сначала одну батарею, а затем сформировать артиллерийский батальон.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Gen Gurko

    08 Фев 2022 12:36ч.

    Айдеее! Г-н Янев поддаде на САЩ-ския натиск. Първо пръстчето а после и цялата лапа на Големия "брат".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Значи така!

    08 Фев 2022 12:38ч.

    Никой не застрашава страната ни! Друг е въпросът, ако някой не се е наиграл на стражари и апаши в детството си! Или наистина всичко е просто бизнес! А и Макрон направи много сериозна крачка в разреждане на напрежението! Така че всичко е въпрос на гледна точка!:)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нерде Ямбол, нерде Стамбул

    08 Фев 2022 12:41ч.

    Нали говорите за батальонна бойна група? Каква артилерия? Артилерията е в комплектацията на дивизион, не в батальон. Аз мислех, че Янев е артилерист, но май съм се объркал.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Шуменското артилерийско училище

    08 Фев 2022 12:48ч.

    Няма артилерия, която да стреля на 500 км. Зад тази привидна глупост се крие нещо друго, вероятно разполагане на ракетни установки Aegis BMD, разбира се няма да го обявят публично.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Клара Кулакова

    08 Фев 2022 12:58ч.

    Предател!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вие функционално неграмотни ли сте?

    08 Фев 2022 13:02ч.

    Не искаме батальони, а мир. Ако сме неутрални, нищо не ни заплашва. Ако умнокрасивитетът иска да си отмъщава на Русия за нещо, да хваща автоматите и да отива да се сражава на тяхна територия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    08 Фев 2022 13:02ч.

    ние сме в нато и ес без референдум никои не ме е питал какво искам така че пълен неутралитет ако виждате че няма да се справите със сложната обстановка моля подаваите си оставките аз конфликт с русия не желая заради базкраините ам интереси те винаги изнасят воините далеч от територията си продават оръжието си и гледат сеир на тях болката не им е украина а ресурсите на русия и връзките с китаи

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Ако толкова мразиш Русия трябва винаги да си неутралитет"

    08 Фев 2022 13:06ч.

    Никой не мрази Русия, мразим фашизма в Русия. Навремето светът не мразеше Германия, мразеше нацизма. И му даде да се разбере.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • средата за сигурност

    08 Фев 2022 13:07ч.

    От територията на България, възможно ли е да се стреля с оръдия и гаубици по територията на Русия? Ако не е възможно, американците по кого ще стрелят? ------ Каква артилерия, какви пет лева? Къде точно ще я използваме тази артилерия, че не се сещам. Крим е на 456 км от България (в най-близката точка). ------> Срещу Сърбия бе, таваришчи! Срещу Сърбия! То се почва отдалече!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Желев Желязко

    08 Фев 2022 13:07ч.

    Украйна помолила за''артелерийски системи'' които да бъдат разположени около Харков.Чини ми се компромисът да е в България.Става въпрос за ракетни системи.Мекеретата трябва да се бесят!Кунчев къде е?А Костадинов?България ще бъде превърната в плац дарм.След провала с Крим и сега с Украйна!Единствената надежда за България е САЩ да сгафят в Украйна .Русия да им натрие носа и да очертае червената линия по Алпите.Руснаците 10г. говориха за червени линии.Вече взеха да ги чертаят,НАТУ вият на умряло и нищо чудно да ухапят.Къде от страх къде от злоба!И поне до Алпите Русия ще чупи зъби.Трябва да се готвим.Да чупим мекерета.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Каго е мъж на място, да артикулира в прав текст

    08 Фев 2022 13:07ч.

    И на нас не ни се иска, ама казаха, че трябва. По ще го разберем някакси...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бобената артилерия

    08 Фев 2022 13:07ч.

    Зрял боб се накисва за една вечер и се вари с много люти чушки, без да се изхвърля първата вода. Системата за залпов огън работи безотказно с едно зареждане три дена.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Въпрос

    08 Фев 2022 13:14ч.

    Сега артилерия а после? Ядрено оръжие?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тя и Украйна е неутрална

    08 Фев 2022 13:15ч.

    Неутрална, неутрална, колко да е неутрална, ще споделиш ли? И по какъв критерий?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • От България никога не се отказвал.

    08 Фев 2022 13:27ч.

    Да спретнем референдум да се върнем... аз съм ЗА ;)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Неутлана е.

    08 Фев 2022 13:30ч.

    Не Украйна е до Урал, а Путин е в Крим и Донбас. Не Украйна струпа 150 хилядна армия до границите на Русия а точно обратното. И след като ги струпа почна да се оплаква, че Украйна щяла да го напада. Ма Украйна искала в НАТО. Още много държави поискаха в НАТО.Напоследък Швеция и Финладндия. Като го гледат ненормалния в бункера какви ги върши искат разбира се. Не си гледа територията, от която цял Сибир отиде в устата на китайския дракон, и никога няма да го отстъпи на Русия, той се репчи на НАТО. Не се репчи на когото трябва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • амеросатрапия

    08 Фев 2022 13:41ч.

    Няма никакво значение дали това го казва който и да е български политик, всичките са нашингтонски назначенци и от тяхно име се включва водещият им ЦРУ-офицер, за да ни подава информация от изказвания, които са нужни на фаш-режима край Потомак. Прецедентът с паркетния руски генерал-полковник Ивашов е пресен. В интервю вчера Ивашов даже отрече авторство на обръщението си, където се показа като 100%-това предател на интересите на страната и народа си, а също и клеветник. Но това няма никакво значение - факт е, че обръщението неслучайно излиза от негово име, даже да не е писано лично от него, а да го е написала наглата фашингтонска ръчица, която го е вербувала още през 90-те.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кой се бута?

    08 Фев 2022 13:44ч.

    Да можеш да сложиш войска в държавата си превантивно, още не значи, че ще я използваш. Ако тръгнат да завладяват Европа, както направиха преди 70 години трябва да я използваме. Радев е шеста година шеф на въоръжените ни сили. Какво направи за тях през всичкото това време? Единственото което направиха с Янев беше черната кутя на НАТОвска държава да я пратят в Москва. Ми били сме в НАТО ИМАЛО КОЙ ДА НИ ПАЗИ. Когато поискаха да ни пазят - ама не можело така ний не щем.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Боят настана

    08 Фев 2022 13:46ч.

    https://www.youtube.com/watch?v=31ZxadpaATg

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Не Украйна струпа 150 хилядна армия до границите на Русия а точно обратното."

    08 Фев 2022 13:49ч.

    Няма тука точно обратното. Украйна от сума ти време драстично нарушаваше Минските съглашения и откриваше стрелба срещу сили на народната милиция на двете републики и срещу мирни граждани. Накрая съвсем се отказа от задълженията си по договора от Минск. А съвсем напоследък демонстративно се отказа. Нека да припомним, че Русия е един от гарантите по този договор, подписан от украинската страна и приет с Резолюция на СС на ООН. Така че като гарант, Русия има задължения по този договор да пази рускоезичното население на Донбас от покушения над сигурността и живота му. Принципният въпрос е: защо режимът в Киев планира настъпателна операция срещу двете републики? И кой ще защити населението там от евентуални кланета на бандеровските фашисти от наци-батальоните? Кой, ако не поне респектът от Русия, чиито въоръжени сили са си на нейна територия, за разлика от тези на США.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Маги

    08 Фев 2022 13:50ч.

    Хайде вече да спрем да слушаме американците! Да си пращат артилерията или в Полша, или в Литва, дето я искат. Ние не желаем да воюваме с никого! Не ни трябва уж военна помощ, а всъщност уловка за въвличане във война срещу други страни. Нас руснаците няма да ни нападат, няма да нападнат и Украйна, въпреки че на някои им се иска... Вероятността е именно Украйна да почне да напада Русия, или да прави провокации, за това я бива Нашият национален интерес е неутралитет!! Стига сме били жертви на чужди военни интереси! Един път стомна за вода, два пъти, сега май ще е трети?!? Нека историците кажат, дали стомната най-накрая ще се счупи??

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ивашов, според руски коментатори

    08 Фев 2022 13:52ч.

    е едно прокси на руския истълблишмънт или както се нарича. Путин започна да губи позиции и сега се канят да го сменят. Или поне дават знак на Запада, че не са пълни диваци. И трябва да има причина за това. Руските олигарси имат дотатъчно пари, дворци и други имоти на Запад, че една война, в която ще бъдат застрашени парите и имотите им не им харесва. При една война Западът може да замрази авоарите им. Четете руските коментари, а не само кво пише у лисчетата. Сега остава да разберем кой ще надделее - кликата на Пун.тин или на противниците му.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На 8ми септември 44та година

    08 Фев 2022 13:59ч.

    ние обявихме пълен неутралитет. Не бяхме пратили и един войник на Източния фронт и с нищо не бяхме застрашили СССР. За разлика от Румъниая и Унгария. Тогава министърът на войната на България издаде заповед нито една пушка да не стреля по Червената армия. Дойдоха тук, седяха 3 години и половина, за да си сложат марионетното правителство на комунистите, обявиха че една трета от българите не били българи, построиха си българския Гур;лаг и си оставиха в българската армия своите хора. Към военното винистерство имаше цял отдел съветски "помощници".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ивашов, според други руски коментатори, е америкнски агент на руска военно-държавна служба още от 90-те години

    08 Фев 2022 14:04ч.

    Прочетете му пак обръщението. Висш руски офицер, известен общественик, доктор на науките, на който му е чист косъмът и няма проблеми с патриотизма, нито е болен от пацифизъм (впрочем, ако е станал пацифист, как е останал генерал?), не може да напише такова нещо на фона на внимателно и доколкото е възможно безпристрастно проследяване на ставащите събития. Човекът (когото от службата, която го е завербувала очевидно не считат за човек) просто е поел задължението се освети пред обществеността, или директно го осветява водещия му офицер от ЦРУ, излизайки с това обръщение от негово име... което недвусмислено показва едно: режимът във Фашингтон на пожар използва вече и най-скритите си козове, с надеждата някакъв вътрешноруски кланов катаклизъм да предизвика гражданска война в Русия или поне сваляне на Путин. Не завиждам на американското отчаяние тия дни!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Трийнахте, което е обичайно, ма пък да питам?

    08 Фев 2022 14:06ч.

    По кой критерий е неутрална Украйна и къв кабаят имаме ние да се бутаме сами между шамарите?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Е как няма да е агент?

    08 Фев 2022 14:08ч.

    Ще агент и още как. Нали трябва да изгори някои бушон. Сега бушонът е Ивашов - пенсионер на 79 години. Много удобен. Хем доказахме на мужиците, че ПАК американците са ни виновни, хем смигнаме на Запада, че в Русия има опити да се мисли.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Желев Желязко-Ивашов, според руски коментатори

    08 Фев 2022 14:09ч.

    В много голяма грешка си.При встъпването си в президенството Путин заварва 10 +/- милиардера.20г. по късно милиардерите в Русия са 110-120бр.И то официалните.За крипто и офшорни не отварям дума.Та тези 100бр новоизлюпени на кого го дължат?Другаде е заровено магарето.Олигархията и Путин са едно цяло.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Олигархията и Путин може да са едно цяло,

    08 Фев 2022 14:17ч.

    докато олигархията има полза от него. Винаги, когато любовта към някого е платена се очакват рецидиви.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • София

    08 Фев 2022 14:24ч.

    Как ще сме пряко застрашени при положение , че Русия не заплашва никого , а НАТО дрънка оръжие на границите й ? Заплахата за световния мир са ФАЩ и НАТО , а ние както винаги сме на губещата страна , защото ни управляват безмозъчни продажници !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чичо

    08 Фев 2022 14:37ч.

    Г-н Генерал , а под чие ръководство ще бъде с днешна дата този ,, батальон " ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Общественото мнение беше многократно заявено: НЕДОПУСТИМО Е ДА ИМА ЧУЖДЕСТРАННА ВОЙСКИ В БЪЛГАРИЯ!

    08 Фев 2022 14:44ч.

    Държавните служители да се вслушат и да изпълняват! Да тръгнеш срещу народа си е късогледа и обречена на провал и позор тактика.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • клетва

    08 Фев 2022 14:44ч.

    Това очевидно неприсъщо за българската военна история и традиция понятие "батальонна бойна група" вписано ли е в уставите на БА или се използва само като клише от ежедневния медиен мейнстрийм, фиксиран твърдо върху американската гледна точка? Ако трябва да гадаем, това понятие би трябвало да замества полк (съобразно старата субординационна структура на организация на войските). Т.е. не става дума за батальон, батальонът все още е подразделение, но добавяме "бойна група", което наклонява везните вече към част, т.е. следващото след подразделение. 1000 души едно време в БНА бяха оптимална цифра за полк - например артилерийски или свързочен полк. Имаше обаче мотострелкови полкове (части) с личен състав по 2000 души и повече.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Желев Желязко-Олигархията и Путин може да са едно цяло,

    08 Фев 2022 14:53ч.

    Това не са случайни хора.Между ушите определено има някой.Това образно казано е любов в която разлюбването е = смърт.Все едно по чия инициатива.Всъщност това се случи и в ''лихите'' 90. Еманципацията на 10тината тогава от Русия се оказа не здравословна.Изведнъж се оказаха между сицилаци и харибда.От тогава се държат здраво за майката закрилница.Друг въпрос е че нашите парвеньота тоя урок не го научиха.И ката ден продават майка си

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И след като ги струпа почна да се оплаква, че Украйна щяла да го напада. Ма Украйна искала в НАТО.

    08 Фев 2022 14:57ч.

    Тъй, Русия събрала сили на границата с Украйна, за да се пази от Украйна. НАТО събрало сили по границата с Русия, за да пази от Русия. Каква е разликата?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ивашов, според други руски коментатори, е америкнски агент на руска военно-държавна служба още от 90-те години на 08.02.2022 в 14:04

    08 Фев 2022 14:59ч.

    Вие наистина ли мислите това което сте написали по-горе за Ивашов. На общо събрание на руските събрания на офицерите ген.Ивашов е заявил, че Путин и его команда трябва да подадат оставка. 7 ден Кремъл не им отговаря. Вие сте ми ясни, за вас всеки , който не мисли като Путин и като вас е предател. Другари, това е мнението на руските офицери от запаса -ПАНИМАЙШ !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Омуртаг

    08 Фев 2022 15:00ч.

    Г-н Янев,това което знам е,че когато не си в състояние да отстояваш своите позиций и принципи,когато ти налагат да говориш и действаш в пълно противоречие на разбиранията и убежденията си,(ако наистина са искрени)човешкото и офицерското достинство изискват да подадеш оставка. Това е начина да покажеш несъгласието си с всичко което се върши пред очите ни.Никакви обстоятелства и причини не могат да оправдаят вземането на едни или други решения с непредвидими отрицателни последици за страната и народа ти, нито могат да послужат за извинение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До товарищ амеросатрапия на 08.02.2022 в 13:41

    08 Фев 2022 15:06ч.

    Вие наред ли сте? Лъжете като дърти ..... ! Освен Ивашов ето ви и един генерал от КГБ: https://www.znak.com/2022-02-08/general_fsb_v_otstavke_podderzhal_generala_ivashova_s_ego_zayavleniem_protiv_voyny_i_putina

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • След обръщението та ген.Ивашов още едно обращение на висш руски офицер

    08 Фев 2022 15:10ч.

    Генерал ФСБ в отставке Евгений Савостьянов поддержал генерал-полковника в отставке, председателя «Общероссийского офицерского собрания» (ООС) Леонида Ивашова, который выступил против войны России с Украиной и от имени российских офицеров потребовал отставки президента РФ Владимира Путина. По мнению Савостьянова, обращение Ивашова совпадает с требованиями демократической общественности «Мир — России! Мир — Украине! Мир — всем!» «Обращение Ивашова доказывает: патриотами России являются не те, кто, разбрызгивая слюни, колотит в барабан войны и нагнетает военную угрозу концентрацией войск и угрожающей риторикой, а те, кто заботится о мирном и благополучном развитии городов, поселков и деревень нашей страны, — написал бывший чекист в Facebook. — Мир и процветание народу России, а не удовлетворение имперской похоти ее вождей — вот истинно патриотическое требование, объединяющее честных и ответственных людей, пусть и разных взглядов!». Савостьянов добавил, что Ивашов ранее был «воинственен и агрессивен, но теперь понял, что в интересах народа — мир» и его позиция должна находить отклик в обществе.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Изстрляме ли една ракета срещу нея ставаме руска губерния за следващите 50 години.

    08 Фев 2022 15:11ч.

    Подобре до паднем в бой срещу руснаците отколокот руска губерня

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Как

    08 Фев 2022 15:23ч.

    Как се появи тая “възможност за американска артилерия у нас”? Що не се появи възможност за нещо друго американско, а точно за артилерия? И защо американска, а не например германска или френска? Нашият свободен избор е да изберем американска.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нашите генерали

    08 Фев 2022 15:28ч.

    слушкат чуждите генерали. Не е зле всички в нашата армия да бъдат произведени в ефрейтори и на минимална заплата, така и така полза от тях няма за България, поне да намалим разходите. За какво са ни тези генерали без собствено мнение?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "На общо събрание на руските събрания на офицерите ген.Ивашов е заявил, че Путин и его команда трябва да подадат оставка"

    08 Фев 2022 15:30ч.

    Първо, става дума за някакъв съюз на запасни офицери, а не на офицери от действащата руска армия. Второ, то е ясно, че изказаното излиза от името на Ивашов и спокойно може той сам, по своя воля да се е осветил като американски агент. Трето, в някои руски блогове излязоха интервюта, в които Ивашов отрича авторство на обръщението. И четвърто, изразеното несъгласие е факт и никой не е подгонил т.нар. паркетен генерал. Той достатъчно много сам се изложи като бивш горбачовист и негов съидейник... и за мен реториката му по нищо не се различава от тази на самия Горбачов.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • След обръщението та ген.Ивашов още едно обращение на висш руски офицер на 08.02.2022 в 15:10

    08 Фев 2022 15:35ч.

    Тоя е още един жив труп, остатък от масовите вербовки на висши руски държавни служители и офицери от армията и милицията от страна на тайната агентура на западните служби. Нищо не означава това, на фона на оная държавна, обществена и морална разруха, която Путин постепенно и с цената на много усилия предотврати. Не можем сега заради една или даже две бълхи да изгорим юргана. А от мненията на запасни генерали пацифисти, ака предатели, в този момент едва ли някой се интересува насериозно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това не е статията в “Сега”, а нещо променено, окастрено

    08 Фев 2022 16:32ч.

    Няма ли някакви правила, които да се спазват?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • observer

    08 Фев 2022 16:37ч.

    На пръв поглед изявлението на генерал Ивашов изглежда като противопоставяне на великоимперските напъни на Путин. Ако се запознаем обаче със съдържанието му, то започва да прилича на реч на фашист. Което не е чак толкова изненадващо в днешно време в Русия, когато ценностите на комунизма са отдавна мъртви, а ограничаването на човешките свободи е останало.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    08 Фев 2022 16:37ч.

    Вчера го написах. Ще мъцат и ще клекнат. Генерали?????

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 224

    08 Фев 2022 17:13ч.

    Да попитам - този същият Стефан Янев дали е министър на отбраната на България, или е някой негов съименник и министър на отбраната на САЩ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ослушайте се

    08 Фев 2022 17:33ч.

    В.Путин на пресконференцията с Макрон на 07.02. в Москва: Вие разбирате ли, че Ви вкарват във война Росия-НАТО, ....., в която няма да има победители!" Защо са всички тези галимации? Не превръщайте България в МИШЕНА!!! Русия без нас може! Ние се отделихме от нея вече 30 години и цъфтим та връзваме като най-бедната страна в многохваления ЕС, защото най-образованите, най-работоспособните 2,5 млн българи създават ДОБАВЕНА стойност по цял свят, но не в България.....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Като ни трябва артилерия и то от такъв калибър който нямаме

    08 Фев 2022 17:53ч.

    не е ли по добре да кажем на съюзниците си да ни докарат такава ? И като я докарат да си я приберем в хангарите Янев прибира ключа и толкоз. От време на време да я дава на военните да се изфукат на някой парад и пак в хангара. Просто е.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ala_Bala

    08 Фев 2022 17:56ч.

    Нама да съберат и една рота фашаги за Изтония фронт. България няма работа там. Българите не могат да са маши на англосаксонците срещу народът, който им е върнал третата държава! Земята ни не е плацдарм в името на джендърска америка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стига

    08 Фев 2022 18:11ч.

    сте разводнявали форума с този Ивашов, тук става въпрос за съгласието на избраните от нас ръководители да се съгласят да приемат американски военни и оръжия с известна на всички досетливи цел! И преобладаващото мнение е отрицателно! Редно е отговорните за това да се съобразат с него, в противен случай е правилно да подават оставка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хайдукът Софиянски

    08 Фев 2022 18:19ч.

    Подмандатна територия, в която чужди посланици се разпореждат, а местната олигархия ги обслужва при условие, че й е позволено да граби и дерибейства, в резултат на което в страната ще продължaва процесът на разграждане на държавността, водещ до демографски колапс, икономическо изоставане и културна деградация. Туземната на чичо Сам колониална администрация дори не си представя какво я чака в близко бъдеще, когато прогоним от „Земята на Ботев и Левски” американските колонизатори: “Англичаните, когато бягаха от посолството на 15 август, забравиха или просто хвърлиха на територията му документи с личните данни на афганистанците, които са сътрудничили с тях или са кандидатствали за сътрудничество. Британски журналисти телефонираха с помощта на някои от тези документи, които просто лежаха около посолството, и установиха, че някои от хората в тези списъци все още са в Афганистан. Отличен подход за евакуация на вашите съучастници. Заслужава да се отбележи, че Съединените щати наскоро предадоха на талибаните личната информация на граждани, сътрудничили със САЩ, които не могат да стигнат до летището. Всъщност те бяха предадени на милостта на талибаните. Талибаните милостиво ги пуснаха на летището, за да ги зарежат. .”.” https://colonelcassad.livejournal.com/7013463.html Полша, след провала на САЩ в Афганистан, разработва „План Б“; неконтролираното изтегляне на САЩ от Афганистан показа, че „Съединените щати не са напълно надеждни“ и са способни да предприемат действия „в интерес на своите вътрешна политика, за която могат да плащат отделни държави, които са твърде тясно свързани с Вашингтон и смятат за съюз с него стабилен и сигурен. Това би могло да има големи последици за бъдещата политика на толкова много държави, които, така да се каже, „слагат всичките си яйца в една кошница“. Когато се занимавате със САЩ трябва да имате „план Б“ в случай „ако“.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сигурността ни

    08 Фев 2022 18:25ч.

    не е застрашена, ако не вземем участие в една бъдеща война на страната една от двете воюващи! И всеки разумен човек ще постъпи така! Нека противниците се разберат сами, във техен взаимен интерес е, докато всеки външен намесил се си има собствен интерес. България няма никакъв интерес от такава намеса, даже обратно - сама се навира в шамарите! Затова - неутралитетът е най-доброто решение за всеки разумен и отговорен пред народа си управленец! Нека това да е обеца на ухото за избраните от нас управляващи!! за разумни управлявящи!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Йанив Ригулярната шти бъдиш ръзстрелян

    08 Фев 2022 18:35ч.

    с праву мерини и сички там край балкана и морето имами снарйади за всички вас, за всички вас шти уставим накрайа само идна българска роза люксинбург да ни зъдръствъти кръступътя там с присъствието си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Такива озета като тоо

    08 Фев 2022 18:43ч.

    тормозеха дядо ми след моето заминаване на Запад и го заклеймяваха като дядо на родоотстъпник даваха му да чете някаква изрезка със заръката на Алан Дъглас за разлагане на обществото в България и накрая дядо се спомина от притеснения, тъкмо преди да го прехвърля в дом в Балтимор за полковници от Пентагона. Когато дойдох за погребението и баба ми разказа всичко това, подарих на озетата които го бяха тормозили красиви часовници, които за нула време им докараха рак на костите и ги пратиха при техния идол ЙОСИФ ДЖУГАШВИЛИ, там където Дяволът цвили.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Карачибук

    08 Фев 2022 18:56ч.

    По време на един дипломатически прием китайското военно аташе, старши полковник Ли Уй Донг, нарече генерал Стефан Янев българския Сун Дзъ. Дали съчуанецън Ли Уй пиперливо се е пошегувал, дали пък не е заплел поредната си копринена шарада - това е задача за българското военно разузнаване. И ето, днес на сцената се появява отново българският Сун Дзъ за да изненада публиката. Преди дни той, отпивайки от следобедния си чай, бе споделил, че българският НАТО батальон си е самодостатъчен. Днес гениалният стратег, преспал с предишните си мисли и когото още трябва, се поправя. Твърди, че батальонът има нужда артилерия с определен калибър. Похотливият читател веднага си казва, че Артилерия е хубаво женско име и като такова е естествено да има нужда от по-голям Калибър. А интелектуалният шаман проф. Христов с лекота и известно когнитивно пренебрежение разрешава апорията на Сун Дзъ по свой си начин. Покачен на минарето на своята кула от слонова кост и аристотелова мисъл професорът отсича: "Аз уважавам генерал Янев и ми е ясно, че той е в рамките на много тесни граници, в които трябва да оперира, за да каже едно, друго или трето, още по-малко да извърши нещо". Самовлюбеният проф. Христов пак е изпаднал в нарцистично опиенение от собствена си мисъл и допуска грешка! Китайският Сун Дзъ е казал: "Военното дело е базирано на заблудата. Ако наистина можеш нещо, прави се пред противника, че не го можеш, ако си близко, прави се, че си далеко. Ако си далеко, прави се, че си близо". Именно това е сторил ген. Янев - проплаква за артилерия като вдовица за пенис, а де факто заблуждава врага. Янев се прави, че са ни нужни далекобойни оръдия. За познавачите е ясно, че става нвъпрос за най-новата артилерийска система на Пентагона - Strategic Long Range Cannon, далекобойна гаубица с обсег 1100 километра. С нея Янев ще плаши руснаците, че ще обстрелва музея на черноморския флот в Севастопол дори от околовръстното шосе на София. Врагът ще бъде заблуден. А в това време ще ударят юнаците на генерал-майор Явор Матеев. Неговите парашутисти ще се кацнат в Москва с редовен полет на Аерофлот. 40 минути след като са преминали паспортната проверка на Внуково, те ще са вгнездото на врага. Путин арестуван! Две от секретарките и трима от референти му - отриперени? Хитро, нали!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На генерала, на моменти му личи, че

    08 Фев 2022 19:10ч.

    Му е неудобно от себе си...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимен робот

    08 Фев 2022 20:12ч.

    Янев: Ситуацията около Украйна пряко застрашава сигурността ни. Има възможност за американска артилерия у нас *** Доде си на думата, НО защо му требеше да руча жабета толкова време?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На генерала, на моменти му личи, че на 08.02.2022 в 19:10 Му е неудобно от себе си...

    08 Фев 2022 20:24ч.

    кат' му е "неудобно", и разбира се, ако му е останало малко достойнство и себеуважение, да подава оставка! Ако има и топки, да каже на тия натрапници, американците: "Стига тормоз и нахалство! Събирайте си въшливите бази и Марш! у украйна или у аризона!" Ако го направи, целият народ ще го подкрепи и всички ще тръгнат след него. Така, обаче, с гърчене и гънене, играе ролята на сплашен безгръбначен майкопродавец.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • като дойдат американските артилеристи

    08 Фев 2022 20:40ч.

    първо да думнат тези които свиха на Кирчо пъспорта, откъде ъбуригени шти барат свиштения Кънатски пъспорт с лика на Крълицата, коятой пумазана от Госпуд във Вестминистерското ъбадству!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ъбуригените шти си упитат да ъристуват Кирчо

    08 Фев 2022 20:41ч.

    така, както пигмейти вързаха Ливингстън, добре че дойде Артур Конан Дойл да го освободи.!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Абе кво стана с оная делегация от сащ, начело с чиновника, наречен "Дирек"?

    08 Фев 2022 20:54ч.

    нещо няма фанфари и попмпозни посрещания... няма шпалири от флагчета със stars & stripes ? Всичко се случва потайно и на тъмно. Защо ли тия натрапници не се чувстват комфортно като идват в страната ни?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Духът на времето

    08 Фев 2022 21:40ч.

    Има ли още дебили дето се връзват на "разумността" и "умереността" на този доверен източник на щатското посолство, както го определя самата щатска посланичка в своите грами. Или си мислите, че куклата е оживяла и осъществява независими движения от ръката на кукловода си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Даааа-м.. И Янев е на светлинни години

    08 Фев 2022 21:53ч.

    от Героичния образ на български пълководец от химна "Шуми Марица". ...Светлинни години - не в страни или нагоре. Светлинни години в посока надолу, към дъното. А онзи адмирал на флотилия от патрулни гемии, с делата и думите си вече заслужи опаковка от бонбонче, благосклонно подхвърлена му от задокеанския сахиб.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • какво е артилерия

    09 Фев 2022 0:45ч.

    По стар стандарт ракетното оръжие е включено в артилерията. Разликата беше само в калибъра. Цевните оръдия са до около 200 мм. а има калибри 500, 1200 и други, към които се причисляваха ракетите. На времето така се прикриваше тяхното название. Същото е и сега.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Артелириста се изказа

    09 Фев 2022 9:13ч.

    Янев е артелерист, той от друго не разбира! А мина отдавна онова време където се смяташе на ръка преди да гръмнеш, сиреч и малкото мозък дето е трябвало да го имаш вече от него нужда няма. Та Янев ти си генерал на САЩ, а Радев е генерал на НАТО! Вземете се разберете накрая кой първи ще си бие къча от тук???

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи