Християните почитат Вход Господен в Йерусалим

Християните почитат Вход Господен в Йерусалим
Православната църква чества големия християнски празник Вход Господен в Йерусалим (Цветница, Връбница).

 

 

Дошло времето за голготското жертвоприношение, което Господ Иисус Христос е сторил за изкупване човечеството от греха. Трябвало народът да знае, че Христос е обещаният Месия ­Спасител, Който идва за спасение на тия, които повярват в Него. 

Шест дни преди Пасха Иисус Христос отишъл във Витания, дето възкресил престоялия четири дни в гроба Лазар, брат на сестрите Марта и Мария, и оттам тръгнал за Йерусалим. За празника в града надошли от близки и далечни страни, вестта за възкресението на Лазар се носела из града. Хиляден народ се стекъл към Витания да види Христос, Великия Чудотворец, и възкръсналия Лазар. Христос, като древните царе, яхнал на осле, придружен от учениците Си, тръгнал за Йерусалим. Лицето Му излъчвало величие, сила, а същевременно и смирение. Народът помислил, че е дошло времето за политическото му освобождение от римско иго и почнал да отдава на Христос почести като на земен цар.

Народът, виждайки в Христа очаквания Спасител, с възторг размахвал палмови клонки, постилал дрехи, дето минавал Той, хвърлял цветя. Деца и народ пеели и възклицавали: "Осанна! Благословен Идещият в име Господне, Царят Израилев" (Иоан 12:13). И при това величествено шествие фарисеите, разяждани от завист и злоба, казали на Христа да забрани на народа да ликува. Но Той им отговорил: "Казвам ви, че, ако тия млъкнат, камъните ще завикат" (Лук.19:40). И хората продължили да пеят и възклицават "Осанна Сину Давидову..." през целия град до храма: "Благословен Царят, Който иде в име Господне! Мир на небето и слава във висините!" (Лук.19:38).

Шествието продължило и от височината на Елеонското възвишение, отдето в чудна красота се открили градът и храмът, Христос предсказал бъдещата му съдба и разрушение. Влязъл в Иерусалим, дошъл в храма и с царствена власт изгонил оттам събралите се в двора му продавачи и купувачи на разни стоки и извършил множество изцерения на слепи, хроми и недъгави (Мат. 21:1-17; Марк. 11:1-11; Лука 19:29-48; Иоан 12:12-18).

На тоя ден в църквата с молитва се благославят върбови клонки, раздават се на богомолците и те ги отнасят по домовете Си за благословение. Върбовите клники напомнят палмовите вейки - символичните знаци на победата. Разрешава се риба.

Ето вече толкоз века оттогава и екът от песента и възторгът при тържествения вход на Господа Иисуса Христа в Иерусалим продължава да звучи по целия свят и днес. "Благословен е Идещият в име Господне!"

(Траянополский епископ Иларион, Пространен православен месецослов)

 pravoslavieto.com

 

Коментари

  • JJJ

    10 Апр 2017 9:26ч.

    Браво за четивото! Вие сте единствените, които припомнят какво и защо празнуваме, единствените, които споменават Христос, Неговото учение, Неговата изкупителна жертва и събитията около Неговото възкресение. В началото на демокрацията през 90-те години на миналия мек, много по- често имаше ТВ филми и програми за Христос. С течение на времето ХРИСТОС, Християнството остават на заден план. Реклами за бързи кредити, хазарт, чалга и простотии (последното издание на "каналето" в навечерието на Цветница) в чест на празника. За Христос, нито дума. Който сее атеизъм, почит към "златния телец", ще пожъне безпътно езичничество и в крайна сметка народът му е осъден да загине.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • седмия ден

    12 Апр 2020 8:54ч.

    Днес тактиката Господня за изгонване на търговците от храма е друга. Но реченото от Лука никой не е отменял и извънредни укази не го ловят: "Казвам ви, че, ако тия млъкнат, камъните ще завикат"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • OLD

    12 Апр 2020 10:14ч.

    Честит празник! На имащите празник! На почиващите, приятно успиване!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Как е в Русия

    12 Апр 2020 14:48ч.

    Богослужения в Москве и Подмосковье на Страстную седмицу и Пасху с 13 по 19 апреля пройдут без прихожан. Об этом сообщается на сайте Русской православной церкви.  В храмы будут пускать священнослужителей и людей, присутствие которых необходимо для совершения богослужений, функционирования культовых зданий, а также для проведения онлайн-трансляций. Срок совершения богослужений без прихожан могут продлить в зависимости от эпидемиологической обстановки. Из-за ситуации верующим рекомендовали совершать молитву дома, а также участвовать в богослужениях при их видеотрансляции. 

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • осле

    12 Апр 2020 18:10ч.

    Благословен, който иде в Името Господне!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Русия е виновна разбира се за говедата тук

    12 Апр 2020 18:57ч.

    Козяче, тая писта е като в един филм на Алфред Хичкок. Няма път /релси / за нея. Паяжина .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • OLD

    25 Апр 2021 11:23ч.

    Честит празник на сестрите и братята во Христа ! "Осана на Давидовия син! благословен, който иде в Господното име! Осана във висините!"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Честит празник

    25 Апр 2021 12:15ч.

    Вход Господен в Йерусалим на всички братя и сестри во Христа!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • арий

    25 Апр 2021 14:15ч.

    Следващото влизане не ще да е за разпятие, а за Слава, и не на осле, а на слон.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 213

    25 Апр 2021 19:29ч.

    радвам се за всички вас, уцелили късмета да се родят в правилната вяра. не искам да мисля аборигените, населението на амазония, горките вече хилядолетия в ада, щото не са в правата вара.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи