Украйна сега е крайно отслабена във военно отношение и ще трябва да отиде на преговори през 2025 г., където единственият вариант са териториалните отстъпки. Това се казва в статия на вестник Die Welt.
„Доналд Тръмп възнамерява да сложи край на войната през 2025 г. Украйна обаче е крайно отслабена във военно отношение: нивото на моралният дух сред войските пада, а броят на дезертьорите расте. За президента Зеленски остава само един вариант в преговорите, който може да има значителни последици за Германия“, пише наблюдателят Ибрахим Набер.
Журналистът припомня думите на Зеленски, който каза, че Украйна не се отказва от това, което ѝ принадлежи. „В същото време Украйна е на прага на година, в която е изправена пред точно този сценарий“, отбелязва той. Според него „за Киев със смяната на властта в САЩ в края на януари започва нова глава“. Тръмп ще настоява и двете страни да седнат на масата за преговори и да са готови за компромис, смята наблюдателят. „Зеленски може да бъде принуден да се откаже от украинска територия в името на примирието“, добавя той.
Набер казва, че репортерите на "Велт" са обсъдили настоящата ситуация с експерти и украински военнослужещи. „Погледът към ситуацията на фронта показва, че Украйна, от военна гледна точка, започва новата година от позицията на слаба страна“, констатира наблюдателят. Той припомня, че Русия държи инициативата на всички участъци на фронта с дължина над 1200 км.
Статията цитира и думите на австрийския военен експерт Маркус Рdйснер, според когото „руснаците достигнаха кулминацията на своето настъпление“. Надеждите на Киев, че Русия ще трябва да прехвърли допълнителни войски в Курска област и да намали натиска в Донбас, не се оправдаха, смята той. В същото време през периода от януари до октомври 2024 г. са дезертирали повече украински военнослужещи, отколкото през последните две години. Така че, обобщава Райснер, единственото нещо, което би трябвало да има значение при евентуални преговори за властите в Киев, са гаранциите за сигурност от Запада, и то не от Европа, а именно от САЩ. „В края на краищата, от коя европейска армия трябва да се страхува Русия?“, пита Маркус Райснер.