Делото бе образувано по жалбата на четири от националнопредставителните работодателски организации: Асоциация на индустриалния капитал в България, Българска стопанска камара, Българска търговско-промишлена палата и Конфедерация на работодателите и индустриалците в България, съобщиха от съда.
В жалбата бяха изложени аргументи за нарушаване на законовата процедура, тъй като цитираното постановление е прието от МС без предварителното обсъждане на проекта (в предвидените нормативни срокове) с представителните работодателски организации.
Аргументът на работодателите е, че решението е незаконно, защото не е имало обсъждане в Националния съвет за тристранно сътрудничество. При обсъждането на 13 януари 2017 г. обаче работодателските организации демонстративно напуснаха заседанието на тристранката и провалиха обсъждането.
По закон заседание на тристранката трябва да бъде свикано пет дни предварително, а два дни преди това на участниците да бъдат предоставени материалите. "На практика заседанието беше свикано в четвъртък и се проведе в петък, което е нарушение", уточни тогава Васил Велев, председател на АИКБ.
Същинските аргументи на работодателите обаче са други. Те смятат, че повишението на минималната работна заплата по административен път вреди на бизнеса, тъй като увеличава разходите на работодателите за труд и осигуровки.
Решението не е окончателно и подлежи на обжалване пред петчленен състав.