По време на телефонния разговор Тръмп се е оплакал от „грешния" резултат в Джордия и е заявил, че е спечелил изборите. „Просто искам да намеря 11 780 гласа ... защото спечелихме щата", казва той според записа. „Победихме на изборите и не е честно да ни отнемем победата“, е пояснил Тръмп.
Рафенспергер трябва да провери резултатите отново, настоява настоящият президент на САЩ. „Но проверете с хората, които искат да намерят отговори“, казва Тръмп. Рафенспергер е отговорил според записа: „Трябва да отстояваме нашите данни. Ние вярваме, че данните ни са верни". Щатският секретар е посочил, че резултатите са били потвърдени в съда.
В телефонното обаждане Рафенспергер и неговият адвокат отхвърлят твърденията на Тръмп и му обясняват, че той цитира вече опровергани теории на конспирацията.
Тръмп от своя страна заплашва Рафенспергер: „Знаете какво сте направили и не съобщавате за това. Това е престъпление. Това е риск за вас и за вашия адвокат“, се чува в записа.
Тръмп оповести публично чрез Twitter, че двамата са разговаряли по телефона в събота. Той пише, че е говорил с Рафенспергер за изборна измама в Джорджия. Последният не желаел или не можел да отговори на въпроси за „гласове, паднали под масата“, мъртви гласоподаватели или унищожаване на бюлетините. „Той няма представа“, гласи туитът на президента.
Рафенспергер отговоря: „С цялото ми уважение, президент Тръмп, това, което казвате, не е вярно. Истината ще излезе наяве“.
Натискът, който Тръмп оказа върху Рафенспергер, е поредният пример за опита му да подкопае резултатите от изборите на 3 ноември чрез личен контакт с щатските републикански служители. Преди това той покани републиканските щатски лидери на Мичиган в Белия дом, притисна губернатора на Джорджия Брайън Кемп (републиканците) в призив да се опита да замени електорите на този щат и помоли председателя на Камарата на представителите на Пенсилвания да му помогне да обърне загубата му в този щат в победа.
В Джорджия във вторник ще се проведат и балотажи за две места в Сената, резултатът от които може да премахне мнозинството от републиканците в Камарата на представителите във Вашингтон. В статията на Washington Post се посочва, че „разтърсващият и понякога несвързан разговор“ показва колко „обсебен и отчаян“ е президентът на фона на поражението си на изборите. Тръмп все още е вярвал, че би могъл да промени резултата в достатъчно щати, за да осигури втори мандат.
Тръмп загуби изборите, но продължава да отказва да признае победата на Байдън. Той трябва да положи клетва на 20 януари.
Агенция Асошиейтед прес определя вчерашния разговор като "последната стъпка от безпрецедентни опити на действащ президент да окаже натиск на щатски политик да промени резултата от свободни и честни избори, които въпросният президент е загубил". Новата намеса и продължаващите неоснователни твърдения за измама, направени от първия президент от близо 30 години президент, който не успя да спечели втори мандат, се случиха близо две седмици преди края на мандата на Тръмп и два дни преди втория кръг на изборите в щата Джорджия, които ще определят коя партия контролира Сената на САЩ.
Днес Тръмп потвърди в Туитър, че е разговарял с Рафенспъргър. Щатският секретар от своя страна заяви в Туитър, че твърденията, направени от президента по време на разговора, са неверни.
Камала Харис смъмри президента: Това е гласът на отчаянието
Опитите на Доналд Тръмп да обърне резултата от президентските избори в Джорджия са "безсрамна и безочлива злоупотреба с власт", заяви вчера избраната за вицепрезидент на САЩ Камала Харис, цитирана от ДПА.
Действията на Тръмп са "гласът на отчаянието", каза демократката на предизборна проява в град Савана в щата Джорджия. Тя агитира за Джон Ософ и Рафаел Уорнок, кандидати на Демократическата партия на утрешния втори тур на изборите за две места в Сената.
Кой ще контролира Сената
Все още не е ясно кой ще контролира горната камара на Конфреса. Това ще бъде решено във вторник, 5 януари на два оспорвани балотажа за Сенат в Джорджия.
"Конгресна" сряда, 6 януари
Конгресът ще се изправи пред първото си голямо изпитание в сряда, когато трябва да утвърди победата на новоизбрания президент Джо Байдън преди встъпването му в длъжност на 20 януари. Тази обикновено рутинна процедура има опасност да бъде усложнена от група републиканци, които казаха, че ще гласуват против удостоверяването на гласовете на електорите от американските щати, където президентът Доналд Тръмп оспорва победата на Байдън.
"Военен" призив за мирно предаване на властта
Десетимата живи бивши министри на отбраната на САЩ призоваха за мирен политически преход, в който да не бъдат намесвани въоръжените сили, предаде Франс прес.
Аштън Картър, Лион Панета, Уилям Пери, Дик Чейни, Уилям Коен, Доналд Ръмсфелд, Робърт Гейтс, Чък Хейгъл, Джеймс Матис и Марк Еспър призоваха в статия във в. "Вашингтон пост" Пентагона да поеме ангажимент за мирно предаване на властта.
Те отправиха призива си преди сесията на Конгреса в сряда, когато трябва да бъде удостоверен резултатът от президентските избори през ноември. Те бяха спечелени от демократа Джо Байдън, който трябва поеме президентския пост от Доналд Тръмп на 20 януари. Тръмп обаче продължава да твърди, че той е спечелил изборите и че победата на Байдън, призната от Избирателната колегия, е постигната чрез измама.
"Опити за намеса на американските въоръжени сили в уреждането на изборните разногласия ще ни отведат в опасна, незаконна и противоконституционна територия", смятат бившите министри, двама от които - Матис и Еспър - бяха назначени от Тръмп.
Пелоси отново начело, но с крехка победа
Междувременно демократката Нанси Пелоси бе преизбрана с крехко мнозинство за председател на Камарата на представителите. Това стана на вчерашната първа работна сесия на 117-ия Конгрес на САЩ, който предвещава дълбоки разделения.
Демократката от Калифорния, която ръководи партията си в Камарата от 2003 г. и е единствената жена, която е била неин председател, се очакваше да запази поста си. Пелоси получи 216 гласа срещу 209 за републиканеца от Калифорния Кевин Маккарти, който отново ще бъде лидер на малцинството в Камарата, съобщи Асошиейтед прес.
Всички присъстващи на заседанието конгресмени от Републиканската партия гласуваха за Маккарти, а петима демократи не дадоха гласа си за Пелоси.
"Пестелива" церемония
Церемонията по встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън ще се проведе на 20 януари в ограничен формат и в съответствие с нормите за социално дистанциране. Това се казва в изявление, публикувано от съвместна комисия на Сената и Камарата на представителите на Конгреса на САЩ, предаде ТАСС.
Заради пандемията от новия коронавирус организаторите са решили да се откажат от парада по случай встъпването в длъжност на следващия държавен глава. Продължаващото традиционно около два часа шествие се гледа на живо от десетки хиляди хора, които се нареждат по пътя на новия президент към Белия дом. Вместо това телевизиите ще излъчат виртуална версия на парада, в която музиканти, танцьори и други артисти ще участват във видео формат.
След церемонията по встъпването в длъжност Байдън и Камала Харис ще вземат участие в традиционния преглед на войските на Капитолийския хълм. Пред тях ще вървят представители на всички клонове на американските въоръжени сили, при спазване на нормите за физическа дистанция. След това военните ще придружат Байдън до Белия дом.
По-рано бе съобщено за рязко намаляване на броя на поканите за церемонията по встъпването в длъжност на 46-ия президент на САЩ. Само членовете на 117-ия Конгрес ще могат да бъдат на Капитолийския хълм и всеки от тях ще може да покани по един гост. По-рано бе издадено и предупреждение за намаляване на броя на акредитираните журналисти, които да отразят събитието.