"Призоваваме ВСС да се саморазпусне." Това каза народният представител и председател на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов, по време на изявление в сградата на Народното събрание заедно с представители на партиите от управляващото мнозинство, предаде „Фокус”.
„Според нас ВСС е изчерпал окончателно доверието, с което се ползваше в обществото”, посочи Цветанов.
„Вместо това, членовете на ВСС се занимават с конфликти по между си, правят се опити за решаване на корпоративни интереси”, каза още той.
Веднага след Цветанов към призива на ГЕРБ се присъединиха и коалиционните им партньори от Реформаторския блок, предаде БГНЕС. Председателят на ПГ на РБ Найден Зеленогорски заяви, че тя е взела решение да поиска разпускането на ВСС.
"ВСС не произвежда очаквания продукт от българската общество, там се произвеждат само скандали", добави той.
Припомняме, че от десетина дни България е разтърсена от скандал, в центъра на който е Висшият съдебен съвет. Той започна на 14 януари 2016 г., след като премиерът Бойко Борисов неочаквано се появи на заседание на ВСС.
Причината бе, че малко преди това Лозан Панов показа пред журналисти съдържанието на СМС, изпратен до премиера. Текстът на есемеса бе: "Лозан Панов отново предложи да ви викаме във ВСС по записите за двете каки! Не го приехме".
От него става ясно, че един от членовете на ВСС е уведомил Борисов за случващото се на заседанието на ВСС. На него трябваше да бъде обсъден т.нар. казус „Яневагейт“ - разговор между съдийките Янева и Ченалова, в който е намесено и името на Борисов.
Пред ВСС Борисов заяви: „Вие ме атакувате политически сега. Дойдох, за да ви обясня, че нямам общо със случая "Яневагейт". Вие ме вкарвате пак тук за незаконен запис. Първото, което е, трябва да попитате законно ли е, или не“.
Ситуацията във ВСС се задълбочи миналата седмица, когато на 20 януари бе поискана смяната на досегашния представляващ съвета Соня Найденова с Димитър Узунов. Последният беше избран с 13 гласа. По-рано днес вицепремиерът Меглена Кунева поиска ВСС да бъде сменен.
„Този Висш съдебен съвет ще бъде сменен. Надявам се сами да си подадат оставката, ако така решат. Ако не - ще дойде време, когато ще се избере друг ВСС“, каза тя.
Нека отбележим също така, че искането за оставка на ВСС идва ден преди ЕК да обяви официално годишния си доклад с критики за съдебната реформа, ВСС, за централизирания модел на прокуратурата, липсата на ефективни разследвания за корупция по върховете на властта и по знакови дела.
Искането за разпускане на Висшия съдебен съвет (ВСС), направено от ГЕРБ и Реформаторския блок, е димка за отклоняване на вниманието от доклада на Европейската комисия, смята членът на кадровия орган Калин Калпакчиев.
Във връзка с това е и коментарът на члана на ВСС Калин Калпакчиев. “Целта на призива е да се създаде гръмовна новина, която да отклони вниманието от отговорностите за доклада на ЕК и да се говори само за ВСС”, каза той пред журналисти.
По думите му така се цели да заглъхнат и въпросите за отговорността на парламента, който промени съотношението на квотите в бъдещия ВСС , което е отбелязано в доклада в негативен контекст.
Цели се, твърди още Калпакчиев, да не се коментира и отговорността на правителството, което има законодателната инициатива да внася проектозаконите и чиито представители, включително премиерът, са част от последните скандали, също споменати в доклада. Както и да се замъгли отговорността на прокуратурата за качеството на разследванията за корупцията във високите етажи и за постигане на присъди, която също фигурира в доклада.
Свързани текстове:
http://glasove.com/categories/novini/news/kuneva-tozi-vss-shte-byde-smenen