Министърът на образованието проф. д-р Галин Цоков
Автор: д-р Яна Шишкова, учител по китайски език и култура
Група учители инициира Отворено писмо с призив към управляващите да не нарушават правото им на методическа свобода, гарантирано от Закона за училищно и предучилищно образование. Броят домашни е пряко следствие от непосилното учебно съдържание, непремерените учебни планове и програми, които в последното десетилетие почти изключват часовете за затвърждаване и упражнения.
Те настояват учебните планове и програми да бъдат преработени, като в тях се засягат глобални концепции, а не безбройна и излишна фактология. Да се набляга на умения и мисъл, а не на запаметяване на несвързани помежду си данни, нужни само и единствено за целите на тестовете в НВО и ДЗИ. Учителите още настояват да се преработи форматът на ДЗИ, да отпадне НВО за 4-ти клас и да се преработи напълно НВО за 7-ми и 10-ти клас (ако не може изобщо да отпадне).
С посегателството върху методическата свобода, гарантирана от Закона, се извършва прецедент на недопустима намеса в отношенията учител-ученик. Не се позволява на учителя да направи най-доброто според предмета и индивидуалните нужди на съответното дете. Като учители, те отчитат отделните случаи на непремислен брой домашни, но смятат, че такъв тип некоректност може да се обговори с конкретния учител или просто да се откаже съответното домашно, ако родителят поеме отговорността за учебния прогрес на детето си.
Повод за това е намерението на Министерството на образованието да забрани повече от три домашни по математика на седмица за началните класове.
Отвореното писмо е призив към широката общественост да не позволи на чиновници, които нямат представа от нуждите на българските ученици да си позволяват да контролират работата на учителите във вреда на децата. Предложението по същество е все едно да се заповяда на хирург да извършва само три операции на седмица. Което би било изцяло във вреда на пациента.