На пресконференция в Анкара в сряда, президентът Реджеп Ердоган съобщи, че единият от атентаторите на летището в Брюксел е бил арестуван в Турция миналата година и експулсиран в Белгия през Холандия. Белгийските власти пренебрегнали обаче предупреждението. Ердоган не назова името на въпросното лице, но според друг високопоставен турски източник става дума за Ибрахим Ел Бакрауи.
"Белгийците ни отговориха на 20 юли, че вече са арестували това лице в миналото и са го пуснали, защото не били в състояние да намерят каквато и да било терористична връзка", уточнил пред "Фигаро" високопоставен турски източник, пожелал анонимност. Според него въпросният задържан бил експулсиран от Турция в Холандия, по негово желание, след което отишъл в Белгия.
Министърът на правосъдието на Белгия Коен Генс опроверга твърденията на Ердоган пред телевизия VRT: Не е имало екстрадиране в Белгия. "В онзи момент той не ни е бил познат заради тероризъм. Той е бил престъпник по общото право, пуснат условно на свобода", увери министърът.