Досега председателят, заместниците му и секретарят на ЦИК се избираха след публично изслушване от Народното събрание. А президентът назначаваше с указ останалите й членове по предложение на формациите, представени в българския и Европейския парламенти.
С приетите промени формациите в Европарламента и отделните депутати в Народното събрание губят правото да издигат кандидати за изборни комисари. И тъй като повечето парламентарни формации настояват за бърза подмяна на настоящата ЦИК, това означава, че президентът Румен Радев ще изиграе по-съществена роля при определянето на следващия й състав.
От ГЕРБ категорично се противопоставиха, най-вече с аргумента, че се увеличават правомощията на Радев. „Давате възможност на човек, който доказа през последната година, че нито е безпристрастен, нито е независим, който зае позиция по политическия процес извън правомощията му по конституция, да определя членовете на ЦИК”, оплака се депутатът Даниел Митов. И предупреди, че се създава опасност изборите да бъдат оспорени – но не обясни точно защо.
Ива Митева – председателят на парламента, избрана от „Има такъв народ”, отбеляза, че в момента ЦИК е в много странна конфигурация, тъй като нейни членове са избрани от формации, които нямат парламентарно присъствие – като НФСБ, „Воля”, „Атака” и „България без цензура”, или дори не съществуват – като Реформаторския блок. И напомни, че заради идеята на ГЕРБ в миналото комисията да се допълва с представител на всяка нова формация в Народното събрание и Европарламента, ЦИК в един момент е набъбнала до 23-ма комисари. Митева беше категорична, че няма възможност президентът самостоятелно да определи състава на комисията.
Отхвърлено беше обаче спорното искане на "Има такъв народ" да се разреши на шефове на предизборни щабове да влизат в ЦИК. От ГЕРБ предизвикаха депутатите на Трифонов да кажат кого са готвили за член на комисията, но не получиха отговор.