Тръмп планира среща с Путин и Зеленски

Тръмп планира среща с Путин и Зеленски

Доналд Тръмп е отворен за едновременна среща с президентите на Русия и Украйна, заяви днес говорителката на Белия дом Карълайн Левит. Тя добави, че руската страна е изразила желание за среща с американския президент. Според "Ню Йорк Таймс" Тръмп планира среща с Путин още другата седмица и е обявил намеренията си в телефонен разговор с европейски лидери. Зеленски също е провел разговор с Тръмп, към който са се присъединили европейски лидери.

По-рано американският президент съобщи, че специалният му пратеник Стив Уиткоф е постигнал "голям напредък" в днешните си разговори с Владимир Путин в Москва.

Петото посещение на Стив Уиткоф в Русия започна с разходка в един от московските паркове край Кремъл. Придружаваше го Кирил Дмитриев - началникът на Руския държавен фонд за преки инвестиции. Уиткоф не отговори на въпрос какви са очакванията му от срещата.

Непринудено и топло - така руските медии описаха първите минути от срещата Уиткоф - Путин. Кадрите са запечатали как руският президент каза "Добре дошъл" на американския специален пратеник, двамата разменят няколко реплики без преводачи.

На срещата, освен Кирил Дмитриев, присъства и Юрий Ушаков - съветникът на Путин по международни въпроси. След края ѝ Ушаков нарече разговора "доста полезен и конструктивен", но добави, че може да бъде по-конкретен, след като Уиткоф докладва на Тръмп.

"Що се отнася до темите - преди всичко това беше украинската криза и втората тема - перспективата на възможното развитие на стратегическото сътрудничество между Съединените щати и Русия. От наша страна по украинския въпрос бяха предадени някои сигнали. Съответни такива са получени и от президента Тръмп. Ще видим кога Уиткоф ще може да докладва на Тръмп за срещата и след това ще можем да допълним моя коментар с по-съществени детайли", заяви Юрий Ушаков, съветник на Владимир Путин.

Поредната среща Уиткоф - Путин се случва само два дни преди края на поредния ултиматум за прекратяване на военните действия в Украйна, който президентът Доналд Тръмп постави на Русия. По думите му, ако Москва не спре огъня, ще последват 100% мита за страната, както и санкции за търговските ѝ партньори.

"Не съм определял процента, но ще е доста. Ще видим какво ще се случи. Знам, че има среща с руснаците. След нея ще определим как ще се действа", коментира американският президент Доналд Тръмп.

Според източници в Белия дом, ако до петък Русия не се съгласи на примирие, САЩ ще въведат санкции срещу т. нар. руски сенчест флот.

Това са танкери, с които Москва превозва нефт, като заобикаля западните санкции, наложени ѝ след началото на войната в Украйна. Ако това стане факт, това ще бъдат първите американски санкции срещу Русия от встъпването на Тръмп в длъжност.

"Руснаците не мислят, че Тръмп ще наложи санкции. Но вероятно ще "подхвърлят кокал" на Уиткоф, за да може той да се върне с нещо. А това ще им купи време, за да могат да продължат да воюват", каза още Тимъти Аш, анализатор.
Според няколко независими руски медии е възможно Кремъл да е предложил мораториум на въздушните удари - идея, която беше спомената от беларуския президент Александър Лукашенко по време на срещата му с Путин преди дни.

Това обаче не отговаря на очакванията на Вашингтон и Киев за пълно прекратяване на огъня. Преди днешните разговори в Кремъл украинският президент Володимир Зеленски призова Вашингтон да засили натиска си над Русия и добави, че само жестоки финансови санкции ще я принудят да спре огъня.

 

 

Коментари

  • rusnak

    06 Авг 2025 23:06ч.

    На която ще пее Франк Синатра.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Kan Kan

    06 Авг 2025 23:11ч.

    и Иво Димчев!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • да викнат и

    06 Авг 2025 23:20ч.

    хисарския поп

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зелю

    06 Авг 2025 23:36ч.

    Аз ще свиря на дудуче

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За тебе

    07 Авг 2025 10:40ч.

    Кобзон.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Главите на воюващи държави се срещат само при едно условие

    06 Авг 2025 23:15ч.

    Да подпишат, а не да подготвят подписването на договор.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ami

    07 Авг 2025 9:35ч.

    Дедо Дончо предполага, а Путин разполага. На дедо Дончо може да му се иска, ама не му стиска.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На Дончо

    07 Авг 2025 10:43ч.

    Крепостни не му умират. На Хуйло му умират

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Баба Пуси

    06 Авг 2025 23:39ч.

    Пак ще се гаврят с киевский джуджак

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дано

    07 Авг 2025 0:50ч.

    Кремълците пределно ясно да са хвърлили бялата кърпа днес, че остават малко под 48 часа и не е сън да им се размине!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Дън

    07 Авг 2025 1:32ч.

    А дано ма надали.Рижия перчем си спечели и индийците за враг.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нашите копейки нещо се пънат

    07 Авг 2025 9:42ч.

    но ще млъкнат, като се огласят истините, че русийката се предава, да не стане както 1989

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Слава Украини! 06 Авг 2025 23:21ч. рашистите капитолираха!"

    07 Авг 2025 2:58ч.

    Е, е, е, избързвате с радостта - засега руснаците не са побили имперския байрак над КапитОлия във Вашингтон, но ако се наложи, никой няма да е в състояние да ги спре. Питай на Урсула татко й и на Кая дядо й.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Тръмп планира среща с Путин"

    07 Авг 2025 3:10ч.

    С Путин дали планира? И най-вече - кога?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Простете, да се чете

    07 Авг 2025 3:11ч.

    А Путин дали планира?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тръмп пак си приказва едно към гьотере

    07 Авг 2025 7:24ч.

    Путин няма да се среща с просрочения!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не очаквах

    07 Авг 2025 7:36ч.

    Путин да се срешне лично с Уиткоф, след като Тръмп "втвърди"линията. Гъвкав е.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • НАРОДНА СИЛА

    07 Авг 2025 9:07ч.

    НАРОДНА СИЛА ИЗВЪНРЕДНО: РУСКИ ПОДВОДНИЦИ В КУБА! САЩ... https://www.youtube.com/watch?v=q5sZExPAA14

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Предполагам, че и досега

    07 Авг 2025 9:25ч.

    са били наблизо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ганди

    07 Авг 2025 9:31ч.

    Среща, а? Рано е още, първо трябва да развеят белия байряк, но то не пречи Тръмпича да се поежи малко за вътрешна и ибрикчийска употреба. Нещо от сорта -"тъкмо да и го отпера...и тя не дойде!".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ганди

    07 Авг 2025 10:11ч.

    Понеже и под тази тема гледам има един ментално капитОлирал, та искам и тук да постна основните искания на руснаците, за да "капитОлират". А те са - " „Правно обвързващото“ споразумение за прекратяване на войната в Украйна трябва да включва клаузи за отмяна на всички санкции срещу Русия и връщане на замразените ѝ активи>>>„демилитаризация, денацификация“ и неблоков статут на Украйна.>>>световната общност трябва да признае Крим, самопровъзгласилите се Донецка и Луганска републики, Херсонската и Запорожката области за част от Русия.>>>Русия, като част от мирното уреждане, ще поиска от Украйна да се откаже от оръжията, прехвърлени от Запада, да определи максимален брой войски и техника за нейното оборудване, както и отказ от обучение на украинските въоръжени сили в чужбина и забрана за разполагане на чуждестранни войски и военни бази. Освен това Украйна трябва да потвърди статута на държава, която не притежава ядрени оръжия, със забрана за тяхното приемане, транзит и разполагане,.>>> Киев да гарантира правата на рускоезичното население и да предостави на официален статут на руския език.""" Да добавя още нещо - това за капитОлацията ми харесва. Значи, ако не се изпълни някакво руско условие, мойе да поспорим за капитулация колкото си искаме. Пък ако се изпълнят - тогава ще имаме "капитОлация". Няма да уточняваме от кого - то се подразбира.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Другари,

    07 Авг 2025 10:41ч.

    Др. Ви Путин клекнал под заплахата от вторични мита. Отказал се да бомби горкия. А какво още има да му се случва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ибрици

    07 Авг 2025 10:57ч.

    Ясно е че здраво сте превъртели от позорната капитулация на късото киевско фаше но ви е бедна фантазията какво още предстои да му се случва 😄😁😁

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи