Следвайте "Гласове" в Телеграм
Бившият британски премиер Тони Блеър и неговият Институт за глобална промяна ще бъдат застъпници за българските приоритети. За това се договориха в Давос бившият премиер на Великобритания и българският министър-председател акад. Николай Денков", съобщи пресслужбата на Министерски съвет.
В текста се казва още, че институтът "има експертиза да консултира страната ни по отношение на борбата с корупцията, специалните служби, въвеждането на изкуствения интелект в управлението на държавата и работата с гражданите".
Съобщението е озаглавено "Тони Блеър ще съветва България за борбата с корупцията и приложенията на изкуствения интелект". Но в него не се споменава нищо за договор с едноименния институт или под каква форма и на кого точно ще бъде съветник той. Не е обичайно и правителство да поема такъв ангажимент броени седмици преди смяната на министър-председателя, а вероятно и на министри.
Тони Блеър е един от най-дълго управлявалите британски премиери и е известен като реформатор и държавен лидер, който успешно балансира развитието на силна икономика със социалните ангажименти. „Именно като такъв може да бъде пример за много държави, които се опитват да направят необходимите промени”, посочи акад. Денков.
Бившият британски премиер работи и активно с Украйна, като подпомага реформите в институциите на държават
Антъни Чарлз Линтън Блеър, както е рожденото му име, ръководи един от най-внушителните неправителствени институти с близо хиляда служители и присъствие в над 40 държави. През миналата година приходите му достигнаха 140 милиона долара, като значителна част идват от съветване на правителства. "Едно от първите неща, които казвам на всеки премиер или президент е "Имате ли план?". Защото която и да е държава има нужда от посока, в която да се движи", коментира той неотдавна за "Файненшъл таймс".
От години Тони Блеър се занимава с платена консултантска дейност и не е много известен публично като посредник или пратеник в множащите се международни проблеми и конфликти. Но приходите на института му и привличането в него на актуални и перспективни имена като Ана Марин, бивш премиер на Финландия, показват, че той има непублично влияние по света. В родината му обаче могат да се чуят доста критики, че се е комерсиализирал и приема поръчки от страни, които едва ли са в семейството на демокрациите.
През 2020 г. институтът "Блеър" е отчел 45 млн. долара приходи, т.е. спрямо тогава 2023 г. е завършила с утрояване на резултата и 16% ръст само спрямо 2022 г. В сравнение с 2020 г. персоналът се е увеличил четири пъти от тогавашните 263 души
Свързани статии: Тони Блеър за войната в Ирак: За всичко това съжалявам, скърбя и се извинявам повече, отколкото можете да си представите
Източници: dnevnik.bg, dariknews.bg