Томислав Дончев: В управлението има известна полифония

Томислав Дончев: В управлението има известна полифония
„Ако ме питате дали има известна доза полифония в управлението, безспорно има – различни партии, различни виждания и това не е нищо необичайно, когато говорим за коалиционно управление“, коментира вицепремиерът Томислав Дончев в предаването „Тази сутрин“ по bTV. „Проруска доза симпатия има, особено в някои от партиите, но неведнъж всеки от лидерите – и като политически партии, и до голяма степен като действие, не е давал поводи да се съмняваме в проевропейската ориентация на страната“, увери той. Евроскептичните настроения не са феномен – такива има и в други държави, особено източноевропейски, добави Дончев.

 

Снимка: Ладислав Цветков, бТВ

 

На въпрос дали пътуването на Волен Сидеров до Крим е проблем за управлението, той отговори: „Г-н Сидеров може да ходи, където пожелае, той няма запрещение или някакви ограничения, свързани с придвижването. Приемам въпроса, ако го беше командировал министър-председателят, а това, очевидно, е невъзможно, защото г-н Сидеров не е на служба в Министерски съвет“.

Според Дончев има разлика в подкрепата на „Атака“ към БСП преди и сега към ГЕРБ, защото „има разлика дали се подкрепя тихомълком и дали подкрепата е явна, на база подписано коалиционно споразумение“. Той отново посочи, че подобна управленска конструкция не е лесна и в нея се правят компромиси. И ако някой попита дали компромисите не са много големи, веднага бих задал контравъпроса: „Каква беше алтернативата?“, каза вицепремиерът.

„Иначе не е редно да има война между институциите – продължи той. – Напрежение е редно да има – различните институции са кроени така, че взаимно да се балансират и удържат, т.е. напрежение е редно да има. Война между институциите не може и не трябва да има“.

По думите му „управлението не може да бъде технология на компромиса“, но той не вижда предпоставки за предсрочни избори.

За серията протести в последно време Томислав Дончев коментира: „Утвърди се механиката, когато някой иска средства, има определени искания – синдикални, професионални, да застава пред Министерски съвет и да заявява позиция. Ние се опитваме, в зависимост от възможностите, да реагираме във всяка ситуация“.

Уточнявайки, че уважава исканията на всички, вицепремиерът напомни: Когато някой казва: „Нека държавата даде“, да напомня, че тя държавата собствени пари си няма. Държавата дава само това, което е взела под формата на данъци“. „Парите никога не са достатъчно спрямо нуждите и исканията“, добави той.

На въпроса дали са били нарушени правата на кмета на „Младост“ Десислава Иванчева при ареста й, Дончев отговори, че е „против телевизионното и фейсбук правосъдието“. Съдът ще се произнесе и ще каже кой е бил прав, каза той.

За Европейския младежки форум Дончев коментира, че не би го организирал по този начин, но по-важно от организацията е какво е дискутирано и какви решения са взети. Според него изказването, че едва ли не имиджът на всички подобни форуми до този момент се е сринал заради случилото се в България „при всички случаи е прекалено“.

 

 

 

Коментари

  • "...но неведнъж всеки от лидерите – и като политически партии, и до голяма степен като действие, не е давал поводи да се съмняваме в проевропейската ориентация на страната“

    30 Апр 2018 10:42ч.

    Белким доживеем лидери – и като политически партии, и до голяма степен като действие, да ни дадат повод да не се съмняваме в проБЪЛГАРСКАТА ориентация на страната, че проверопейската ни третира като територия с евтина работна ръка, евтини природни ресурси, евтин пазар и евтини човешки животи. След като бе изграбено къде каквото има от бившето ни стопанство, след като бяха изгребани къде що има природни ресурси и най-вече след като бяха прилапани къде що има качествени български човеци, след като станахме плацдарм на американската армия, вече никой не се вълнува от про европейската ни ориентация, освен тези дето живеят от европейските подаяния разбира се!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Полифонията се основава на „равноправието“, на „равнопоставеността“ между изпълнителите на дадено музикално произведение, между инструментите или музикалните партии.

    30 Апр 2018 12:05ч.

    Ся, последно има полифония („равноправието“, „равнопоставеността“) в управлението или има неравноправие и/или неравнопоставеност в него?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи