Теменужка Петкова: Очаквам следващата седмица НС да реши за АЕЦ „Белене“

Теменужка Петкова: Очаквам следващата седмица НС да реши за АЕЦ „Белене“
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова заяви в предаването "Неделя 150" по БНР, че очаква в рамките на следващата седмица да има решение на парламента по отношение на проекта „Белене“. Тя потвърди думите на вицепремиера Томислав Дончев за четвърти потенциален инвеститор за проекта, но не пожела да разкрие повече подробности.

 

„Мисля, че в рамките на тази седмица, която предстои, ще има подобен дебат в пленарна зала. Така че, очаквам такова едно решение, или каквото и да е решение, да е факт  в рамките на тази седмица. Моята информация е, че това ще бъде в рамките на следващата седмица“, каза Петкова.

Тя потвърди думите на вицепремиера Томислав Дончев за четвърти потенциален инвеститор за проекта: „Наистина има писмено заявен такъв интерес, но нямаме такава оторизация да говорим от името на компанията или да споменаваме имена. Нека засега за запазим мълчание по този въпрос“.

Според нея съвсем скоро се очаква публично да стане известен четвъртият потенциален инвеститор.

Ако парламентът вземе решение и даде мандат на правителството да работи в тази посока, това, което се предлага като вариант, е свързано с възможността да се търсят варианти за реализация на проекта, при много ясно очертани параметри, подчерта Теменужка Петкова.

„На първо място – да не се предоставя държавна гаранция, на второ място – да няма дългосрочни договори за изкупуване на електрическа енергия и съответно – да бъдат обособени активите и пасивите във връзка с проекта в една отделна компания, т.е. проектът да бъде реализиран на пазарен принцип. Всичко това ще бъде оценено, тъй като трябва да се направи оценка на тези активи – материални и нематериални, и тази оценка ще ни даде възможност да видим какъв дял бихме могли да притежаваме от една такава компания. Това, с което ние можем да участваме, е наличните активи във връзка с проекта АЕЦ „Белене“, посочи тя.

Срещата на високо равнище между българския премиер Бойко Борисов и руския президент Владимир Путин премина в един откровен диалог, който приключи с конкретен резултат – ясното политическо послание от страна и на двамата, че част от „Турски поток“ ще преминава през България, но все още не е уточнено каква част от този газ ще бъде транспортиран и каква част търгуван, каза министърът на енергетиката.

„Това  новина, която слага едно много добро начало, но оттук нататък предстои работата по техническите детайли, по правните детайли на един такъв проект - нещо, което предстои да уточним на ниво министри, на ниво дружества. Що се отнася до това каква част от природния газ, който ще идва от „Турски поток“ ще бъде транспортиран, каква част ще бъде търгуван през т.нар. газов хъб на територията на България, което на практика представлява налична инфраструктура за това да можем да осигурим доставки на природен газ от различни източници, и от друга страна представлява една платформа за търговия с природен газ, предстои да разберем в рамките на тези разговори, които предстои да проведем“, каза министър Петкова.

Тя категорично заяви, че всичко, което предстои да се направи, ще бъде изцяло съобразено с изискванията на ЕК по отношение на правилата за конкуренция, правилата, свързани с природния газ, както и на цялостната визия и концепция на ЕС по отношение на енергетиката.

На срещата Путин – Борисов премиерът постави много отчетливо нашия национален интерес. Оттук нататък има една много ясна визия как той да бъде защитен, коментира Петкова.

„Русия има интерес да продава руския природен газ в Европа. Ние също имаме нашия интерес и той е България да остане фактор на газовата карта на Европа. С реализацията на проекта „Турски поток“ една голяма част от транзита, който към настоящия момент преминава през България, всъщност вече няма да преминава, ако ние не направим така, че да постигнем такива резултати, които да ни дадат възможност да не бъдем заобиколени от големите инфраструктурно проекти в областта на природния газ“, каза тя.

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Незнайко

    03 Юни 2018 12:11ч.

    Тази калинка от женурята МУ е счетоводителка по образование?!?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Петър

    03 Юни 2018 12:39ч.

    Не приятелю, тя не калинка, а бръмбар. Тези малоумници преди седмица закриха държавата! А сега накъде?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Николай Вълчев

    03 Юни 2018 13:11ч.

    Нушке , ти какво разбираш от енергетика , а от ядрена? Питай Боко и той нищо не разбира!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ясната визия е гъста мъгла

    03 Юни 2018 14:04ч.

    " от тук нататък имало ясна визия" , "България на картата - газов фактор на Балканите" , "да не ни заобиколят," - говори жената каквото може,мъчи се да каже нещо, не бива да и се сърдим, колкото толкова,това е нивото. Всъщност истината е лоша, България приключи с газовата карта. Тя вече е заобиколена окончателно и необратимо, освен ако Меркел или Юнкер платят сметката. Тия глупости за хъбове и другите малоумни дрънканици , всичките започват с ЩЕ. Празно говорене на прости,неуки хора, неспособни сами да съхраняват суверенитета си,търсят " стратегически инвеститор" - демек некой друг да плати, а те да лапат. Интересен народец ,търси по старши , да го рани и да го брани ! На това му викат , национален интерес, ясна визия . Какво да го правиш ,народец свикнал да си търси чуждестранен стопанин .Три проекта са спряни от момчето котето говори с овцете,това е окончателно и нищо не може да се промени. Времето мина .То се гордее с това, както се гордееше с убийството на Чората,/ за което България беше осъдена / , пък после отричаше да има нещо общо,бил там като наблюдател. За разлика от ясната визия, оставката и съдебната отговорност , ясно се виждат на хоризонта. Те донякъде са и единственото спасение за България. Друг изход няма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "... нямаме такава оторизация да говорим от името на компанията или да споменаваме имена."

    03 Юни 2018 14:06ч.

    Гинка?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • mi6osp

    03 Юни 2018 15:30ч.

    Ако ще и четиристотин компании да проявят интерес, АЕЦ Белене ще се строи само от Росатом. И ще трябва да се съгласим с промяна на цената- от 6.27 млрд. на 9-10млрд . Това- за да си възстанови Русия загубите от Син поток /браво,Костов!/ и от Южен поток/брависимо, Борисов!/ и да ни пусне поток. Защото сега ,вместо да получаваме колкото газ ни трябва плюс милиони от транзитни такси, като целуваме ръка на Русия, ще получаваме колкото ни дадат срещу целуване задника на Турция.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пусни питомното, та да гоним дивото

    04 Юни 2018 8:41ч.

    Грешката призната, главата преклонена,но "...част ще бъде търгуван през т.нар. газов хъб на територията на България, което на практика представлява налична инфраструктура за това да можем да осигурим доставки на природен газ от различни източници, и от друга страна представлява една платформа за търговия с природен газ, предстои да разберем в рамките на тези разговори, които предстои да проведем“, каза министър Петкова." в това казано липсва: НА КАКВА ЦЕНА, газа от "хъба" ще се продава на крайния потребител. Ясно е: винаги на по - високата, а ще купуват евтин руски газ, защото цяла Европа го купува, а от другите източници на доставка, той ще бъде винаги ПО-СКЪП, било по транспортни съображения, било по други причини. Кой ще плаща - естествено крайният потребител, а от пропорциите евтин/скъп ще печелят само "ХЪБАЖИИТЕ". Ура, ура, ура-а-а за добрите печалби, ако мине номера!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи