За нея задачата е по-трудна, отколкото за останалите кандидати за поста генерален секретар на ООН, защото тя трябва да свърши за две седмици неща, които останалите са направили за две години, обясни Стефан Тафров.
Елемент в полза на Кристалина Георгиева – три страни от източноевропейската група изразиха подкрепата си за Кристалина Георгиева – това са Унгария, Полша и Латвия. Тя е единствената, която е подкрепяна от няколко други страни, намиращи се в Източна Европа, обясни дипломатът.
На въпроса дали се е сринал имиджът на България заради оттеглянето на подкрепата за Ирина Бокова и издигането на Кристалина Георгиева, Стефан Тафров каза: Това показва, че в България има талантливи жени, които имат шансове за поста. Самата процедура го предвижда. Няма никакви срокове, които да са упоменати за това как да протече изборът на нов генерален секретар на ООН.
Бившият български представител в световната организация смята още, че е вероятно Русия да подкрепи онзи източноевропейски кандидат, който е приемлив за западните членки на Съвета за сигурност. Освен това Русия поддържа тесни отношения с Европейската комисия, добави той.
По думите му е възможен и вариант мъж от Западна Европа да застане на поста генерален секретар на ООН.