Студенти по медицина към Цветелина Пенкова: Не е честно да ни принуждават да бягаме от собствената си държава

Студенти по медицина към Цветелина Пенкова: Не е честно да ни принуждават да бягаме от собствената си държава
"Не е честно ни принуждават да бягаме от собствената си държава". С тези думи студенти от Медицинския университет в Плевен посрещнаха кандидатът за евродепутат от "БСП за България" Цветелина Пенкова. “Целесъобразното и прозрачно усвояване на европейски финансови средства е ключово за подобряване на условията на труд в това число и в здравеопазването”, заяви тя по време на срещата. Пенкова подчерта, че една от най-важните цели, заложени във “Визия за Европа” и нейн личен приоритет, е създаване на условия за равностойно заплащане за еднакъв труд, а най-голяма разлика във възнагражденията в България и в чужбина се наблюдава в сферата на здравеопазването.

 

 

 

Студентите изразиха недоволство и от факта, че дори и успешно да завършат специализацията си, след това се сблъскват с проблема на диспропорцията между свободни  работни места и кадрите, които завършват медицина. Те пожелаха по-добри условия за провеждане на специализации след завършване на семестриалното обучение и откриване на повече места за специализантите. Студентите изразиха съмнение, че съкращаване на броя клинични пътеки на общински болници е в резултат на лобитата на частните болници. Частните болници от своя страна масово нямат спешни звена, нито акредитации за обучение на специалисти, но въпреки това получават държавни субсидии. Според тях така структурирана българската здравна система е обречена.

Кандидатът за евродепутат прие предложенията на студентите по медицина относно това как да се подобрят условията на труд и възнагражденията в сферата на здравеопазването и кои са факторите, които стимулират младите лекари да търсят реализация в чужбина.

Бяха обсъдени и проблемите с осигуряването на здравни грижи в малките населени места, липсата на апаратура и необходимостта от модернизация на болничното оборудване.

"Политик се наказва с бюлетина. Докато младите не гласуват, от това печелят управляващите", заяви Атанас Атанасов, зам. -председател на младите социалисти, пред студентите от Медицинския университет. Той призова да се гласува, защото БСП е оръжието, което може да премахне това десет годишно управление.

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • 16 Май 2019 9:42ч.

    Коя е тази кандидатка,че не се сещам?Миланиум,БСП или нещо трето???Ако има някой,който знае да каже.Няма как да се гласува за неопределени кандидати без лична и партийна позиция.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ...

    16 Май 2019 10:01ч.

    до... на 16.05.2019 в 09:42 ............ по лична и партийна позиция от тази на "Възраждане" аз не виждам! .................................................................... А що се отнася до БСП - вкарването от гражданската квота на няколко свестни лица не променя цялостната картинка на разложението вътре в тази партия и аз не смятам, че разсъждаващи хора трябва да гласуват за бсп или герп или "патриоти". Трябват ни коренно нови партии! ..... ТЕЗИ ВЕЧЕ ГИ ВИДЯХМЕ ..... по делата ще ги познаете, отдавна е казано. Думите нищо не значат вече!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Не е честно ни принуждават да бягаме от собствената си държава".

    16 Май 2019 10:07ч.

    Я, стига глупости. Като сте приели да учите по държавна поръчка, сиреч безплатно медицина ще се съобразявате с условията и възможностите на този, който ви плаща следването. Комуто не харесв този модел е свободен да иде да учи медицина в Германия, Австрия, Швейцария или САЩ!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За държавната поръчка мнението

    16 Май 2019 12:38ч.

    Явно изобщо не сте запознати със системата на обучението на Запад и в Америка. Ще ви кажа за Америка, да, скъпо е, да, вземат заеми, но след завършването държавата им дава възможност да се реализират и да върнат безлихвения заем. А ако работят по разпределение на държавата им се опрощават заемите. А някои предварително сключват договор с държавата за безплатно образование в Америка с договор за разпределение. Ако не спазиш договора си плащаш със стара дата. Това пак за Америка е. За Европа, там образованието е евтино, скъп е животът за нашенци, наеми, храна, кола и ежедневието изобщо. Плюс, държавната поръчка у нас се заплаща също, за специализациите после е ад.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кой ви принуждава да бегате?

    16 Май 2019 12:46ч.

    Човешкото тяло и заболяванията му навсякъде са същите - еднакъв брой телесни отвори, технологиите и медикаментите са различни, но по принцип - същите; организацията на труда е различна. Ясно е, че еднакви заплати с тези на лекарите в западните страни са непостижими при разликата в стандарта на живота. Ако сте отишли да следвате медицина заради $$, а не за да помагате на хората - никаква заплата в български лв. няма да ви е достатъчна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    16 Май 2019 13:52ч.

    Конкуренцията е в основата на приемливите качество и цена. В медицината конкуренцията е изгубена, например няма такава между частното и държавното. Ако държавата се грижеше и управляваше добре държавните болници, а частниците управляваха добре, но без да източват държавата, своите болници, то конкуренцията щеше да принуди държавата да подобрява качеството, а частникът да снижава цената. Във все повече сектори, образованието е най-негативния пример, няма никакви инициативи и конкуренция, всичко се свежда до наливането на едни пари (които Борисов постоянно увеличава) и които субектите усвояват без особен труд от тяхна страна. Така всъщност липсва каквато и да било мотивация да се правят нещата както трябва. Ако държавата имаше ангажимента само и единствено за системата от държавни болници, тя можеше много по-добре да осмисли и оптимизира целия процес, още от обучението на кадрите. Можеше да даде държавна поръчка за точните специалисти, които са нужни, дори да им подсигури жилища (квартира), кредити и други стимули, срещу това да останат в България и да отидат да натрупат опит в провинцията. Този уж пазарен принцип, на който работят сега, води до това, че дори в напреднали държави се закриват болници, особено клиники за рехабилитация, за лечение на зависими и др., които сякаш не са от първа необходимост. Бюджетът се свива, налагат се икономии, наемът на сградата се покачва или собственикът си намира друг наемател, общината се отказва да поддържа определени услуги. Бюджетът се насочва към строеж на общински жилища или друго, всичко зависи от „пазара“. Но хората не плащат данъци на пазара, а на държавата и е крайно време държавата да гарантира нещо срещу тях. Тя е длъжна да извършва и управленска дейност, а не просто да налива пари и да се хвали колко налива... от пусто в празно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За държавната поръчка мнението на 16.05.2019 в 12:38""

    16 Май 2019 15:22ч.

    Джордж Фридман: Американските университети са в криза http://24may.bg/2019/05/14/%D0%B4%D0%B6%D0%BE%D1%80%D0%B4%D0%B6-%D1%84%D1%80%D0%B8%D0%B4%D0%BC%D0%B0%D0%BD-%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%83%D0%BD%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D1%80/ Васил Проданов - 14 май 2019 Америка според проф. У. Астор преживява „национална трагедия“ в образованието, подкопавано от неолибералния пазар, корпоративна алчност и краткосрочност на хоризонта на мислене. Тръмп говори, че харесвал повече слабо образованите. Те стават все повече и лесно могат да бъдат привлечени за привърженици. Публикация на Джордж Фридман в „Geopolitical Futures“, 19 март 2019 Същевременно възможностите на тези, които следват, намаляват непрекъснато поради увеличаването на разходите за обучение. Средните такси за четиригодишно обучение в колеж са нараснали от 17 010 долара през 1988 г. на 35 830 долара през 2018 г., а в държавно или в щатско учебно заведение – от 3 360 на 10 230 долара. Реалните доходи на обикновения американец през този период почти не са нараснали, поради което все по-трудно става да бъдеш студент (2). Затова и студентските дългове растат с огромна скорост и в момента около 45 милиона американци имат да изплащат общо гигантският дълг от 1.56 трилиона долара, който на практика трудно може да бъде върнат. Но нямат пари и вземат заеми. Затова са шокиращи данните от проучване, изнесени тези дни от вестник „Ню Йорк Таймс“, че почти половината от студентите в колежите на САЩ гладуват...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Няма психологическа нагласа в американеца да гладува заради каквото и да е било

    16 Май 2019 18:01ч.

    Специално медицина в Америка не учат случайни хора. Така, че за държавната поръчка и Фридман мнението като цяло не касае студентите по медицина. Още повече, че там първо завършваш за бакалавър и после мастър дигрий се специализира медицина. Няма сравнение с нашата система изобщо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи