Европейският съюз трябва да остане единен, да продължи да подкрепя Украйна и да не се плаши от „демонстрациите на сила“ в Москва. Това каза германският канцлер Олаф Шолц, изказвайки се в Европейския парламент във вторник, съобщава ТАСС. "На 2200 километра североизточно оттук Путин провежда парад с войници, танкове и ракети -, каза Шолц. - Не трябва да се плашим от такава демонстрация на сила. Трябва да останем верни на подкрепата си за Украйна толкова дълго, колкото е необходимо".
„Посланието на този 9 май не трябва да бъде това, което идва от Москва“, твърди той. "Нашето послание е, че миналото не може да триумфира над бъдещето", добави Шолц.
"Тези, които изпитват носталгия по мечтата за европейска световна сила, тези, които служат на фантазиите за национални суперсили, са заседнали в миналото", заяви германският канцлер.
ЕС трябва да ускори усилията за интегриране на отбранителната си промишленост и съвместното закупуване на боеприпаси за Киев, тъй като Москва продължава войната си срещу Украйна. Европа ще бъде чута само ако говори с един глас, посочи той.
"Бруталната и агресивна война на Русия срещу Украйна ни показа колко съществено е това осъзнаване", подчерта германският канцлер, като заяви, че ЕС трябва да се стреми към постигане на много по-тясно военно сътрудничество.
В същото време Шолц заяви, че световният ред на ХХI век е "многополюсен", а не "дву- или триполюсен". Тези коментари се различават от позициите на някои други лидери на ЕС, включително на френския президент Еманюел Макрон, който наскоро призова блока да се превърне в глобална сила наред със САЩ и Китай.
Вместо това Шолц призова в речта си относно геополитическата ориентация на ЕС за сключване на нови споразумения за свободна търговия и партньорства при равни условия. "Преодоляването на последиците от колониализма трябва да бъде съществена характеристика на всяко европейско партньорство със страните от Африка, Азия и Латинска Америка", отбеляза той. Такива партньорства трябва да "оставят зад гърба си евроцентричния поглед от последните десетилетия" и да подобрят продоволствената сигурност, да се борят с бедността и да спомогнат за опазването на климата и околната среда".
Като примери за нови споразумения за свободна търговия Шолц посочи общата икономическа зона на Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай (Меркосур), както и Мексико, Индия, Индонезия, Австралия и Кения. "Европа трябва да се обърне към света", подчерта германският канцлер.
По отношение на отношенията на ЕС с Китай Шолц заяви, че продължава да гледа на Пекин като на партньор въпреки промените в отношенията. "Отношенията ни с Китай се описват сполучливо с една триадата - "партньор, конкурент, системен съперник". В същото време съперничеството и конкуренцията от страна на Китай "несъмнено са се увеличили", добави той, като подкрепи предишния призив на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен блокът да намали рисковете, свързани с икономическата зависимост от Пекин.
Шолц добави, че по-големите инвестиции в сигурността и отбраната, гражданската устойчивост, технологичния суверенитет, надеждните вериги за доставки и независимостта в областта на критичните суровини също биха укрепили отношенията на ЕС със САЩ. "САЩ остават най-важният съюзник на Европа", подчерта германският канцлер.
Той говори и за нуждите от реформи в ЕС включително за промените, необходими за приемането на повече държави в сегашния 27-членен съюз. Повече решения ще трябва да се вземат с мнозинство, а не с единодушие, каза той. Същевременно настояването за демократични принципи и върховенство на закона е "задължително", добави той.
Шолц заяви, че предоставянето на официален статут на кандидат-членки на страните от Западните Балкани, както и на Украйна и Молдова, е било "много важно решение" за европейската геополитическа позиция.
Източник: ТАСС, БТА
Следвайте "Гласове" в Телеграм