„Защото, когато е човек отвътре, много по-бързо започва да работи. Не му трябва време за адаптация. Все пак, когато е човек, който е действащ прокурор, той е наясно с проблемите и бързо може да започне да работи, както беше при мен“, посочи Чолаков. И обясни, че на него самия му било по-лесно да започне работа като председател на ВАС, защото вече знаел всички проблеми в институцията.
Чолаков беше поредният висш магистрат, с когото Радев се консултира за избора на новия главен обвинител. Преди това държавният глава обсъжда темата със Сотир Цацаров, с председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов и с правосъдния министър Данаил Кирилов. Той каза, че фактът, че част от членовете на Висшия съдебен съвет са избрани от парламента, не ги прави политически зависими и така на практика влезе в задочен спор с твърдението на Лозан Панов преди ден.
От пресцентъра на президента съобщиха, че в състоялите се до момента срещи Радев е акцентирал върху професионалната компетентност и независимостта като важен критерий за новия главен прокурор. Президентът разчита и на обществен дебат, ясни критерии и прозрачна процедура при номинирането и избора на нов главен прокурор.
"Кандидатурите за главен прокурор трябва да са добре аргументирани и да отговарят стриктно на законовите изисквания. Обществото очаква ясни измерители в прилагането на критериите за независимост на кандидатите", заяви Румен Радев на срещата си с Чолаков.
Мандатът на Цацаров изтича в началото на януари 2020 г. Освен процедурата за избор на наследника му, в президентството се обсъжда и механизмът за наблюдение на българската съдебна система. Поради това на всички срещи Радев разговаря и за подготвяната от Министерството на правосъдието формула за търсене на отговорност от тримата първи в съдебната система, единият от които е Чолаков. Очаква се предложеният работен вариант да бъде представен днес, а след обществено обсъждане да влезе за разглеждане в парламента.
Утре държавният глава ще разговаря с представляващия Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев.