Само през 2017 г. в Германия са вписани 350 имами на турска издръжка

Само през 2017 г. в Германия са вписани 350 имами на турска издръжка
През 2017 г. федералното правителство на Германия е одобрило вписването на 350 имама в Турско-ислямския съюз за религиозни дела (ДИТИБ), който е под контрола на държавния глава Реджеп Тайип Ердоган, съобщава водещото издание Der Spiegel, цитирано от Агенция Фокус.

 

 

По искане на Дианет, Управлението по религиозните въпроси на Турция, германските власти са издали на имамите работни визи с валидност 180 дни, става ясно от отговор на Министерството на вътрешните работи, дадено на запитване от страна на партията „Левица“. В Берлин обаче не са наясно дали имамите са напуснали страната след изтичане на крайния срок на валидност на визите им.

Формално, ДИТИБ е независим орган, но имамите са назначени в него от Турция и съответно заплащането им идва от Анкара.

Заместник-председателят на парламентарната фракция на „Левица“ Севим Дагделен разкритикува федералното германско правителство, като го обяви за „напълно наивно и безотговорно“.

"Повече турски имами от Дианет означават повече влияние на Ердоган“, категорична бе Дагделен.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Helleborus

    25 Апр 2018 15:13ч.

    Не трябваше ли в 21 век да сме се освободили от религия свързана с държавата? Да финансираш оформянето на личното вътрешно пространство на човека, като държавна услуга, не е читава работа. Човек сам трябва да ИЗРАБОТИ убежденията си, той трябва да участва в собствения си духовен живот активно, а не като кукла. Когато държавата употребява религията, тя натрапва политическите си убеждения и интереси, а съвестта и морала ни стават чиновническа изработка. Хората не се нуждаят от финансиране, за да практикуват убежденията си, както не се нуждаят от финансиране онези, които играят хазарт или ходят по клубове. Всеки финансира онзи начин на живот, който си е избрал, а в никоя религия няма изискване да се посещават скъпи храмове. Ако вярващият е сам, достатъчен му е и собствения му дом, за да се помоли, както и апостолите често са се молили на покрива на домове, където саотсядали за кратко, ако са двама, стигат им двете им къщи, където да се събират, ако са десетима сходно, ще си намерят място за групата си, а ако са сто, то те със сигурност могат да си осигурят една стая със свои средства, където да се събират. Държавата просто няма никаква връзка с тези занимания и не бива да има. Не бива по аналогия с изостаналите режими и общества, където все още тиранични правителства превръщат религията в политическа и държавна доктрина, ние в Европа да считаме, че държавата има подобни функции. Вярата е частна дейност, хората се организират сами и ако самите хора не го разбират, те ни най-малко не са вярващи. Бог е призовал хората към разум, отговорност и лична инициатива, точно за да се отделят от властта и от злото, да коригират грешките на властта и да се борят с несправедливостите по света, бидейки независими от човеци и зависими от само от Бог, а не да паднат толкова ниско, че мамонът да им подсигурява фалшиви индулгенции, чрез присъствие на опразнени от слава зали. Навремето в дома на моя дядо е имало преди комунизма такова събиране, събирали се хората и си четели библията, разговаряли. Вероятно затова и комунистите му конфискуваха къщата за партиен дом. Но или си слуга на земните власти или си Божи слуга.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи