Русия и Китай със стратегическа декларация срещу еднополюсния свят и едностранните санкции

Русия и Китай със стратегическа декларация срещу еднополюсния свят и едностранните санкции
Русия и Китай се обявяват срещу едностранни икономически санкции, които не са одобрени от ООН. Това се казва в обща декларация, която подписаха китайският президент Си Цзинпин и гостуващият му в Пекин руски държавен глава Владимир Путин. Двете страни ще засилят сътрудничеството в различни международни формати, заяви китайският домакин. Според руския президент сътрудничеството между Русия и Китай е на най-високото си равнище в историята.

Снимка: РИА "Новости"
 

Китайският президент подчерта, че Москва и Пекин ще защитават многополюсния световен ред въз основа на принципите от устава на ООН и ще подпомагат по-нататъшната демократизация на системата на международните отношения.

Владимир Путин заяви, че "Русия и Китай имат интерес на Корейския полуостров и в Североизточна Азия като цяло да има мир и стабилност". Според него  последните контакти със Северна Корея са потвърдили готовността на Пхенян за конструктивна работа, предадоха Ройтерс и ТАСС.

Руският президент е подчертал, че натискът на Запада е увеличил политическото и икономическото значение на Китай за Русия.

Осъждане на САЩ

Владимир Путин и Си Цзинпин подчертаха важността от съхраняването на Съвместния всеобхватен план за действие (СВПД) по иранската ядрена програма след „предизвикващото разочарование едностранно излизане на САЩ“.

В заявлението се подчертава „принципната важност от защитата на интересите на търговско-икономическото сътрудничество на всички държави с Иран от едностранни екстериториални санкции“.

Освен това, лидерите отбелязаха, че редица страни едностранно разполагат ПРО в Европа и Азия, с което нанасят вреди на сигурността на Русия и Китай.

Двамата президенти се обявиха за запазване на териториалната цялост и суверенитета на Сирия и борбата с тероризма „без двойни стандарти“.

Укрепване на сътрудничеството

Москва и Пекин се договориха и за редица съвместни проекти. Конкретно, страните планират да построят далечен магистрален самолет и нов тежък хеликоптер.

„Съгласувано е строителството в Китай на още една атомна централа с руски дизайн на нова площадка. Със съдействието на Русия в Китай ще бъде произведен демонстративен реактор на бързи неутрони, съвременни руски разработки ще бъдат задействани в китайската лунна програма“, заяви Путин, като подчерта, че „нямаме такъв формат на взаимодействие с нито една друга страна по света“.

Путин и Си определиха партньорството между Москва и Пекин като „образцово за междудържавните отношения“ на фона на геополитическата нестабилност и случаите на протекционизъм.

Държавната визита на Владимир Путин в Китай

Путин пристигна в Пекин в петък сутринта. Той бе посрещнат с военни почести под звуците на песента "Катюша", изпълнена от военен оркестър.

Освен съвместното заявление, след края на преговорите страните подписаха споразумение за международните автомобилни съобщения, както и меморандум за по-нататъшното укрепване на инвестиционното сътрудничество. Също така са постигнати договорки в сферата на усвояването на космоса, атомната енергетика и науката.

Путин ще бъде в Китай до 10 юни. След преговорите в столицата, руският лидер заедно със Си Дзинпин ще присъства на приятелски мач между млади хокеисти от двете страни. След това руският държавен глава ще вземе участие в срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество в Циндао.

 

 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • САЩ едва сега проумяха , че поставяйки в изолация една по една всички страни - накрая изолирани се оказват те !!!

    08 Юни 2018 17:51ч.

    БАЙ ХОЙ

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На Полско - китайската граница

    08 Юни 2018 18:37ч.

    всичко е спокойно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Kubis

    09 Юни 2018 11:43ч.

    ЕС под влияние на САЩ към която проявяваха недалновидност и раболепност, доведоха до това, че отношенията Русия-Китай достигнаха този връх – най-съвременната и мощна по отношение на въоръжените сили държава с най мощната в света икономика. Едва ли ще има някой който да не се съобразява вече с тях!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    10 Юни 2018 17:09ч.

    Китай как ще защитава демокрацията, докато китайците припадат на работните си места? Та Китай никога не даде права на китайците, те са най-тежкия вариант на човешка организация, след Северна Корея. Народът продължава да бъде владян от комунистическата партия, роботизиран, без право на различна идеология, без никакви права, наказанията са повече от сурови, като същевременно е принуден да наблюдава как комунистическата върхушка придобива все по-нечовешка власт, трупайки милиарди. Т.е., ние докато бяхме в светлия комунизъм, нашите поне се преструваха, че сме едно цяло и има справедливост, а при тях някой дава ли си сметка какво е? Западният свят, който все плямпа за човешки права, беше залят от журналистически статии как Китай се е променил, само защото станаха евтина работна ръка за техните производства. Критерият бяха небостъргачите и едрия бизнес. В Китай гей-парад няма, има само военни паради. Защо на Тръмп или Обама никога не им е направило впечатление? Те са много добро доказателство за това, че всички теории се измислят, само за да оправдаят нечий интерес. Наляхме милиарди в комунистическата им класа, оставихме без работа сума европейци... Путин едва ли организира у тях клуб на русофилите... а либералите никога не се сещат за тях, дали някой им е предложил за подпис Истанбулската конвенция или декларацията за законно и организирано преминаване на мигранти?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До Хелебрус

    10 Юни 2018 22:41ч.

    Не ми се вярва, че Вие пишете това по-горе! Като грамотен човек, знаете колко хиляди години са били ТРАКИТЕ, как и защо са изчезнали или асимилирани, а пропускате, че китайската цивилизация има писменост от преди 5000 години. Под ръководството именно на КомПартията си, днес те са не само космическа държава, но един от лидерите на света. Те не преписват своята истори, тачат я и добре са усвоили тезиса на Дън Сяо Пин: «Не е важно какъв е цветът на котката, важното е да лови мишки!» Историята на земната цивилизация показва, че финансовите комбинации на някои хитреци по света не носят нищо добро и не са никаква гарнанция за нейното оцеляване. Така че «со кротце, со благо и малко кютек» нещата по-лесно се проявяват и гарантират движението напред на Човеко още дълго ще се практикува. Нека комунистите не ви плашат, те са истински Човеци! Страшни са партийците, които съвестта си продават само и само лично те да са добре. Като Учен, ако изследвате тази разлика между Комуниста и партийца, ще се ужасите от констатациите. Лично аз, много по-малко образован от Вас, си позволявам да твърдя, че написаното по-горе от Ваше име, не е Ваш стил или има нещо недописано… Извинете ме за дързостта!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи