.jpg)
Държавният глава коментира резултатите от лидерската среща във Варна, на която присъстваха председателите на Европейския съвет и Европейската комисия Доналд Туск и Жан-Клод Юнкер, турският президент Реджеп Тайип Ердоган и техният български домакин премиерът Бойко Борисов.
Тогава премиерът Борисов заяви, че е поставил всички въпроси, които вълнуват българското общество, пред президента Ердоган – проблемът с обезщетението на тракийските бежанци и за намесата на Анкара в българските избори. Борисов заяви, че от турска страна също са били поставени много въпроси, свързани с т.нар. Възродителен процес, пенсиите на изселниците, имотите на вакъфите и др.
Във връзка със случая "Скрипал" и българската позиция, държавният глава подчерта, че решението за връщане на посланика ни в Москва за консултации с правителството не е съгласувано с него.
Според Радев европейската солидарност не трябва да бъде сляпа. „Солидарността е важен принцип, но тя не трябва да бъде сляпа. За такъв сериозен случай са необходими сериозни доказателства. Солидарността не трябва да бъде и едностранна. Точно преди една година на Европейски съвет пред Доналд Туск, Жан-Клод Юнкер, Тереза Мей и всички останали европейски лидери много ясно поисках солидарност за намесата на Турция в нашия изборен процес. Такава солидарност и до ден-днешен очаквам. За съжаление не я чух на пресконференцията във Варна“, подчерта Румен Радев.