Румъния ще съди Австрия заради Шенген

Румъния ще съди Австрия заради Шенген

Румъния ще атакува Австрия в Европейския съд и ще иска обезщетение, ако австрийското правителство продължи да настоява за вето по отношение на присъединяването на Румъния към Шенгенското пространство. Това съобщи самият румънски премиер Марчел Чолаку в интервю за в. "Дер Щандард", цитирано от румънските медии и от БТА.

Той твърди, че щетите, причинени на страната му от австрийската блокада, възлизат на поне 2% от нейния БВП, тоест на няколко милиарда евро.

„Не е възможно да се изисква сигурност на европейско ниво и в същото време да се отхвърля основно право на Румъния като това за присъединяване към Шенгенското пространство“, каза Чолаку. Той определи като невярно твърдението на австрийския канцлер Карл Нехамер, че има много активна миграция през Румъния.

“Заедно със Сърбия сме въвели съвместен контрол, за да изместим тази тема от центъра на дискусиите. Но в случай, че канцлерът Нехамер отново неоснователно използва правото си на вето, аз, като министър-председател, ще трябва да обжалвам решението на Австрия пред Европейския съд, за да поискам обезщетение за загубите, причинени от неприсъединяването“, категоричен е Чолаку.

Според него най-лошото е, че Австрия е създала прецедент. “Обикновено страните членки следват препоръките на институциите на ЕС. Хърватия кандидатства за членство преди четири-пет години. Румъния и България можеха да блокират присъединяването, но ние не го направихме“, отбеляза Чолаку.

Попитан от вестника за стратегията, която ще използва, румънският премиер коментира:

“Испания като председател на Съвета на ЕС подкрепя присъединяването на Румъния към Шенгенското пространство и се грижи тази тема да бъде отново в дневен ред - през октомври или на 4 или 5 декември в рамките на Съвета на вътрешните министри на ЕС. Всички други държави - с изключение на Австрия - подкрепят присъединяването на Румъния".

 

Коментари

  • >>>

    15 Sep 2023 14:23ч.

    Ами, адмирации за румънците. Поне имат достойнство и го защитават!... Докато в същото време ние си мълчим и само още повече подлагаме дупе... Типично. Но така е, всеки народ си заслужава управниците, които сам си е избрал. Изобщо няма да се учудя, ако в близките месеци, Румъния бъде приета в Шенген, докато ние ще си останем отново извън Бореловата градинка. NICE, A!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • България яко загази с това правителство

    15 Sep 2023 14:37ч.

    Румъния ще съди Австрия за Шенген, а наште подлоги и продажници ще се надупят още по-ниско. Срам и позор! Ако имат и грам съвест, от утре ще блокират всяко решение на ЕС докато не ни приемат. Но нямат - те са колониални ибрикчии без грам съвест, чест и достойнство.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А закана ни е Шенген,

    15 Sep 2023 16:28ч.

    и въобще за какво ни е масонската измишльотина Е.С.?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • El Condor

    15 Sep 2023 17:56ч.

    Румънският премиер е румънофил, за разлика от българския, който е българофоб.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • тагаренкУ е шпионин на сащ

    15 Sep 2023 18:02ч.

    Чакаме агент тагаренкУ да ги заплаши с военна инвазия на България заради агресията на Австрия!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи