Responsible Statecraft: САЩ са изправени пред загуба на военната мощ - "спирала на смъртта"

Responsible Statecraft: САЩ са изправени пред загуба на военната мощ - "спирала на смъртта"

Автор: Дан Грейзиър, responsiblestatecraft.org

Съединените щати имат висок процент на разходи, което може да доведе до факта, че страната няма да има никакви самолети и флот, докато изпълнителите на поръчките ще забогатеят. Така например, според прогнозата на бившия служител на Министерството на отбраната на САЩ Норман Августин, през 2054 г. страната ще похарчи целия бюджет за отбрана само за един самолет.

Основна истина във Вашингтон е, че почти всяка една нова оръжейна система в крайна сметка струва значително повече от тази, която заменя.

Тъй като цената на оръжията се увеличава, броят на произведените системи намалява. Така Съединените щати се оказаха само с 21 B-2, 187 F-22 и три разрушителя от клас Zumwalt , вместо съответно 132, 750 и 32, които военните обещаха първоначално. Това явление създава това, което е известно като „Спиралата на смъртта на отбраната” , когато единичната цена на новите оръжия надхвърля бюджетите за отбрана.

„Спиралата на смъртта” е една от основните патологии на Пентагона. Американският народ отделя все повече ресурси за защитата си, докато получава все по-малко в замяна. Военновъздушните сили разполагаха с 10 387 самолета през 1975 г., когато военните реформатори започнаха сериозно работата си. Днес Военновъздушните сили имат 5288. Военноморските сили са имали 559 активни кораба през 1975 г. Днес флотът има само 296. Базовият бюджет на Пентагона е с повече от 60% по-висок днес, отколкото през 1975 г., когато се коригира с инфлацията. Американският народ просто харчи повече и получава много по-малко в замяна на своите долари за отбрана.

Може да се аргументира, че съвременната военна техника е по-скъпа заради способностите, които предоставя на войските. Това е изключително спорно, тъй като много от високопоставените програми за придобиване през последните 25 години бяха в най-добрия случай недостатъчни, а често и пълни провали. Трудно е да се намери някой, който честно да каже, че Littoral Combat Ship си е струвал усилията.

Нещо ясно трябва да се разбере. Съединените щати се нуждаят от ефективна военна сила, за да защитават своите интереси. Но ако страната се провали в тази цел, тогава каква е крайната точка? Добрата новина е, че решението на главоблъсканицата със "спиралата на смъртта" не изисква допълнително законодателство и ще спести милиарди долари на данъкоплатците. Всичко, което наистина се изисква, е истинско лидерство, което да върне необходимата дисциплина на процеса.

Намирането на точните лидери е единственото истинско предизвикателство, пред което трябва да се изправим.

Дан Грейзиър е старши сътрудник и програмен директор в Stimson Center. Той е бивш капитан от морската пехота, служил е в Ирак и Афганистан.

Източници: "Труд", responsiblestatecraft.org

 

 

Коментари

  • проклятието да си богат

    25 Окт 2024 21:11ч.

    Балонни раздувки - на това се крепи митът за т.нар. им супер-дупер военна мощ. Материалът много добре показва логиката на достигане до невъзможното - високата цена на изделието прави актуално новото негодно за употреба. Към това прибави и изначалния факт, че то като стока поначало си е калпаво, но това не се знае от широката гражданственост, а само от малцина военни специалисти и недилетанти, които при това не са по рождение затрогнати по американското и могат да правят сравнения между оръжията, годни за война.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • американците са

    25 Окт 2024 22:52ч.

    царе на рекламата.Признато! ма като почнеш да консумираш продукта....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    25 Окт 2024 23:06ч.

    Ще си купят евтини Китайски оръжия ....................

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Какво от това?

    25 Окт 2024 21:13ч.

    Шъ съ разплача

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател 13

    26 Окт 2024 0:14ч.

    Ся, пишите глупости за американските оръжия. В началото на войната американските три седмици определено печелеха контрабатарейната война. М777 стреля по надалеч, по точно и има съответното оборудване което локализира къде е руската система. Нещата се промениха с дроновете и вече артилерията и танковете са подложени на изненадващи удари далеч преди да влязат в бой. И американските бронемашини не са лоши, с Абрамсите положението не е така еднозначно но се справят добре ако не са затънали в калта. Авиацията открай време е с по-добри радари от руските и с по далекобойни ракети. Руснаците сложиха последните години и те добри радари и имат вече ракети които целят на 300+ километра. Руснаците засега се справят добре и не изостават видимо в нововъведенията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи