За споровете в БСП Радев заяви, че ще се въздържи от коментар за политически партии. Все пак той посочи, че България не трябва да остава без политическа опозиция, защото това ще е пагубно за демокрацията. "Процесите в БСП пораждат такъв риск, затова ги следя с тревога", добави държавният глава.
Запитан за отношенията с Бойко Борисов, президентът подчерта, че той никога не е изнасял държавните проблеми зад граница и не говорил лошо за правителството при посещенията си в чужбина. Според него обаче това не може да се счита за одобрение към изпълнителната власт.
"Подкрепям добрите намерения на правителството, но при изхарчени огромни европейски и национални средства, резултатите са далеч от възможното и очакваното, като обем и най-вече като качество", обобщи Румен Радев.
Президентът беше категоричен, че налагането на вето на промените в Закона за държавната собственост и последвалото сезиране на Конституционния съд не касае процеса на изграждане на национални обекти като автомагистрали, скоростни пътища, пристанища, газопроводи, ж.п. линии и т.н.
„За тях отдавна си има ясна законова процедура за ускорено отчуждаване и предварително изпълнение и те изобщо не попадат в това вето и сезиране“, заяви президентът и призова управляващите да правят разлика между национални обекти и обекти с национално значение.
„Ако техните юристи не могат да им го обяснят, да си наемат други“, заяви Румен Радев.
„Напълно разбирам, че премиерът е зает и няма време да чете Конституцията и законите, но това е непростимо за хората около него“, допълни държавният глава.
Той посочи, че ако за 10 години магистрала „Хемус“ не е изградена, то не бива сега да се търси вина в президента-
Автомагистрала „Хемус“ беше заложена от премиера като приоритет преди 10 години, но колко километра се изградиха и колко километра се отчуждиха оттогава досега, попита Румен Радев.
Той апелира за разбиране и отговорно отношение към промените в закона и заяви, че новите законови поправки дават неограничени, безконтролни възможности на правителството без никакви критерии да определя за „обект от национално значение“ каквото си поиска.
"Много хора от администрацията, от министерствата на работно ниво търсеха достъп до мен да ме молят да наложа вето, за да предпазя правителството от хаоса, който само създава и от това, че ще бъдат забавени тези проекти като реализация“, допълни президентът.
В отговор на въпрос за липсата на напредък при дебатите в Смесената комисия между България и Република Северна Македония по отношение на личността на големия български революционер Гоце Делчев държавният глава припомни, че вече е изразил позицията си в изказването си на Петербургския международен форум. Тогава Румен Радев цитира думи на Гоце Делчев, който заявява, че разбира света „единствено като поле за културно съревнование между народите“.
Според президента Двустранният договор за добросъседство с Република Северна Македония в момента все още има характер на „декларация“ и се нуждае от промяна. Президентът отново призова актуализираната версия на Двустранния договор за приятелство и добросъседство да залегне в правните задължения на Република Северна Македония в процеса по присъединяването й към ЕС.
Източник: "Банкеръ", Офнюз