Радев: 30 години след промените русенски майки пак протестират - срещу социалната катастрофа

Радев: 30 години след промените русенски майки пак протестират - срещу социалната катастрофа
"Преди 30 г. русенски майки протестираха срещу една екологична катастрофа и това даде началото на промените. Днес други русенски майки протестират срещу една социална катастрофа и силно се надявам правителсвото да ги чуе". Това заяви президентът Румен Раден на среща с майки на деца с увреждания в Русе, които протестират срещу неадекватната политика на правителството спрямо техните проблеми. Държавния глава е в Русе, където се провежда неформална среща между него и президентите на Австрия Александър ван дер Белен и на Румъния Клаус Йоханис.

 

 

Президентът отказа да коментира нападките на премиера Борисов в интервюто пред Нова телевизия тази сутрин.

 

"Днес мои гости са президентите на Австрия и Румъния, за да обсъдим европейския дневен ред. Срещам се със студенти и кметове от крайдунавските градове. Това е моят дневен ред и в него аз няма да коментирам телевизионните изяви на премиера", заяви държавният глава.

 

С критичен извод за икономическото развитие на Дунавския регион завърши тристранната президентска среща в Русе днес. На пресконференция с колегите си от Австрия и Румъния българският държавен глава заяви, че 7 години след приемането на Дунавската стратегия няма особен икономически напредък в региона.

 

 

Тримата президенти участваха в конференция на тема Устойчиво развитие на Дунавските страни в Русенския университет, а преди това дискутираха „Бъдещето на обединена Европа“ с основни теми от европейския дневен ред по време на Българското председателство.

 

Румен Радев, Клаус Йоханис и Александър ван дер Белен са на общата позиция, че не се използва напълно потенциалът на Дунавския район, макар че една пета от хората в Европа са свързани с р. Дунав. Затова с общи усилия трябва да се възстанови връзката между хората по поречието на реката, защото между тях съществуват огромни икономически и социални различия.

 

Според тримата президенти трябва да се даде нов тласък на Дунавската стратегия и тя да бъде включена в дългогодишната финансова рамка на ЕС.

 

 

„Западните Балкани са много важни, но не би трябвало да отклоняват усилия и ресурси от един от най-важните региони какъвто е Дунавският. Той трябва да стане ос в Европа на развитие и благоденствие“, заяви президентът Румен Радев в лекция пред студенти в Русенския университет в присъствието на президентите на Австрия Александър ван ден Белен и на Румъния Клаус Йоханис. В Канев център присъстват кметове на градове край Дунав, депутати, дипломати и студенти.

 

Да възстановим Дунав като река която свързва Европа, а не ни разделя, призова Радев. Дунавската стратегия беше приета преди 7 г. Не използваме потенциала на река Дунав и на целия регион. Ако тръгнете по реката, ще откриете огромни регионални различия - едни от най-богатите и блестящи градове на Европа, но и най-бедните в България, разкритикува той. И призова правителствата ни да работят в по-добра координация и да убедим европейските власти да оказват повече внимание на Дунавския регион.

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Тина

    04 Май 2018 22:31ч.

    Страхотен отговор за дневния ред.Ако Б.Б.си мисли ,че всичко се върти около него има нужда от отрезвяване.Просто така профилактично.За здраве.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • много се радвам

    05 Май 2018 0:16ч.

    Много се радвам, че имаме за президент един приличен и почтен човек, последователен, твърд и непоколебим, с ясен и разбираем изказ. Този човек обеща предизборно (а аз помня като слон), че ще върне смисъла на думите и го направи по един брилянтен начин. На фона на примитивното ломотене на Борисов и Цветанов, той стои все по-добре. Радвам се, че игнорира селските закачки на тези двамата и вече не ги удостоява с отговор. Няма нужда през медиите да говори с тях, той говори със своя народ. Тези двамата са без значение. Който има уши да чуе, чува и разбира.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • споделям и одобрявам

    05 Май 2018 2:50ч.

    Намирам за напълно уместен отказа на президента да коментира изказвания на лидери на политически партии. По конституция той няма такива ангажименти като държавен глава. Тази привилегия е достъпна за експерти на по-ниски нива като социолози, политолози, социални антрополози и психолози, а за майсторите на словесната изящност, такива оратори като Борисов и Цветанов, най-подходящо е да бъдат коментирани и анализирани от професионални психиатри. За мен винаги е огромно удоволствие по тези въпроси (специално за Борисов и Цветанов) да чуя мнението на специалиста - доктор Николай Михайлов.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи