Проф. Коста Костов: Здравеопазването ни е по-зле от всякога

Проф. Коста Костов: Здравеопазването ни е по-зле от всякога
Болните от хронични белодробни увреждания у нас са повече в големите населени места, а силното замърсяване на въздуха е основна причина за това, каза в ефира на БНТ проф. Коста Костов, началник на клиниката по белодробни болести във ВМА. По думите му, здравеопазването в България е на много лошо ниво.

Снимка: medicalnews.bg, архив

 

"Здравеопазването ни е много по-зле от всякога. Дупките в него, необгрижването на пациентите, тази липса на съпричастност, на милосърдие към тях става все по-голяма. Някак си българският живот, както Свинтила го наричаше, генералната мерзост на българския живот стигна до там, че ние забравихме за милосърдието. Забравихме, че добротата трябва да ни води. Добротата на институциите, на държавата. От години виждам какво се случва", каза проф. Костов.

"Хроничните белодробни болести, които ние наричаме социално значими, техният "мръсен" сезон е есенно-зимният сезон. Не искам да споменавам баналните данни, че пет града в България се бяха класирали в челните места на на-замърсените градове в Европа. В София е най-сериозна ситуацията. Проблемът е в това, че нищо особено не се прави този проблем да бъде преодолян. България има близо милион души, които страдат директно от мръсния въздух. 150 хил. са деца, като малко под 100 хил. не се лекуват. Преценете колко огромен е проблемът. Мръсният въздух причинява на един здрав човек едно подмолно увреждане, предимно на тези, които са генетично предразположени за това. Мръсният въздух влияе най-много на хронично болните, най-много на тези, които имат генетично предразположение за развитие на хронична болест и най-много на пушачите, защото при тях е двойна вреда. Влагата в комплект с мръсния въздух е двоен увреждащ фактор", предупреди проф. Костов.

Според него министерствата на здравеопазването и на околната среда трябва да инициират една стратегическа програма, която да обхване всички проблеми. "Всички сме виждали, че улиците се почистват, но дали е достатъчно, дали правим това, което трябва да правим. Трябва да се чисти много по-често и солидно. Вижте градските коли. Извън България те изглеждат по-чисти, не само от измиването им, но и благодарение на чистите улуци", коментира още специалистът.

 

Коментари

Напиши коментар

Откажи