Принц Файсал: Свършиха добрите времена между Вашингтон и Рияд

Принц Файсал: Свършиха добрите времена между Вашингтон и Рияд
"Добрите стари времена" на историческия съюз между САЩ и Саудитска Арабия са свършили и отношенията между двете страни трябва да бъдат преосмислени. Тази оценка направи бившият ръководител на саудитското разузнаване, принц Турки ал Файсал, по време на посещението на президента на САЩ Барак Обама в Рияд.

 

Американският президент започна посещението си в могъщата сунитска монархия, която не успя да преглътне отварянето на САЩ към шиитския съперник Иран, пише БГНЕС.

"Не можем да разчитаме на връщане на добрите стари дни", каза по Си Ен Ен Интернешънъл принц Турки ал-Файсал, който е бил и посланик на страната си във Вашингтон.

"Докъде можем да стигнем по отношение на нашата зависимост спрямо Америка? До каква степен можем да разчитаме на упоритостта на американските ръководители? Какви са взаимните ползи, които ни сближават? Това са неща, които трябва да се преосмислят", каза принцът. Той подчерта, че "поведението и изявленията на президента Обама са събудили Рияд за промените в Америка" и повтори, че съюзът между двете сили няма да бъде никога вече както преди, дори и след избирането на наследник на Обама на президентския пост.

"Не мисля, че трябва да чакаме от един нов президент на САЩ обрат към дните, когато нещата бяха различни", подчерта Турки ал Файсал. Решенията на американската администрация - от отказа за намеса в Сирия през 2013 г. срещу режима на Башар Асад до споразумението с Иран за ядрената му програма, сключено през 2015 г., настроиха негативно сунитските монархии. 

 

Коментари

  • анонимен

    21 Апр 2016 9:04ч.

    много важно краварите да спрат да продават оръжие на са в 21 век в тази държава спазват ли се някакви човешки права късметът им че са се родили в пустиня с петрол

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ХАРИ

    21 Апр 2016 13:55ч.

    В едно бъдещо устройство на света петролното богатство на тази държава трябва да се използва не за прищявки, а за благото на цялото човечество !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи