Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Депутатите отхвърлиха проект на решение за спиране на преговорите и действията по продажбата на оборудването с дълъг цикъл на производство, собственост на „Национална електрическа компания” ЕАД, предназначено за проекта АЕЦ „Белене”. Внесеното от „БСП за България“ проекторешение бе гласувано с 66 гласа „за“, 110 – „против“ и 14 – „въздържал се“.
С решението се предлагаше отмяна на възложените на министъра на енергетиката преговори с министъра на енергетиката на Украйна за продажба на оборудване, предназначено за АЕЦ „Белене“, според решение на Народното събрание от 6 юли 2023 г.
Отхвърлено бе и предложението преговорите и действията по продажбата на оборудването с дълъг цикъл на производство да бъдат спрени до последващо изрично решение на Народното събрание, взето след преценка на възможността оборудването да бъде използвано за нуждите и целите на АЕЦ „Козлодуй”.
В хода на дискусията Драгомир Стойнев, който защити проекта на решение и го представи от името на вносителя, напомни на депутатите, че оцененият срок на експлоатация на пети блок на АЕЦ "Козлодуй" е 2047 г., а за шести блок - 2049 г. Повтарящите се аварии на трети парогенератор на шести блок поставят изискване за сериозен анализ на причините и оценката на възможностите за замяна, ако това се наложи в следващите години, за да се гарантира дългосрочна експлоатация. Международният опит сочи, че удължаването на живота на реакторите от второ поколение е икономически изгодно за държавата, но налага сериозен анализ, както се изисква по стандартите на Международната агенция по атомна енергия, посочи Стойнев.
Той визира и кореспонденцията между АЕЦ "Козлодуй" и Министерство на енергетиката през годините във връзка с парогенератора на шести блок. Почти всяка година по два или три пъти се спира шести блок, каза Стойнев и настоя оборудването за АЕЦ "Белене" да се използва за шести блок на АЕЦ "Козлодуй" - като дали това е възможно или не, да бъде преценено от Комисия от международни експерти, които да кажат дали парогенераторите са съвместими. Според него продажбата на това оборудване на Украйна може и трябва да бъде спряно, и да бъде защитен националният интерес.
Ивелин Първанов от "Възраждане" също подкрепи предлаганото проекторешение и настоя, че единственото правилно нещо, което може да се направи, е да бъде отменено това на Народното събрание за продажбата на оборудването.
Нечленуващият в парламентарна група народен представител Красимира Катинчарова повдигна въпроса за предлаганото от тях проекторешение за изграждане на АЕЦ "Белене" с подкрепата на Украйна. Това предизвика реплика от страна на Цончо Ганев от "Възраждане", който упрекна Катинчарова, че искат да подарят Белене на Украйна. Вие допускате психично неуравновесени хора да се тръшкат тук, обърна се той към водещия заседанието Росица Кирова.
Заради недопускането на техния проект на решение в пленарна зала, Красимира Катинчарова настоя за оставката на Делян Добрев, председател на Комисията по енергетика. Той обясни, че е допуснал това проекторешение до гласуване, но комисията го е отхвърлила и няма как то да влезе в зала. Стигна се до размяна на лични обяснения. Делян Добрев подари книжката с Правилника за организацията и дейността на Народното събрание на независимия депутат. Същият подарък независимият депутат получи и от депутата от "Има такъв народ" Павела Митова.
Няма значение колко много ще ми се подигравате. Вие изнасилвате правилата и ги използвате в своя полза, каза Красимира Катинчарова в лично обяснение.
Заради влошените отношения между ЕС и Русия България трябваше да поиска съдействие от Международната агенция за атомна енергетика (МААЕ), за да бъде получено съдействие от конструктора на реакторите при анализа дали частите са заменяеми.
България предложи оборудването на АЕЦ "Белене" на Украйна по време на посещението на украинския президент Володимир Зеленски в София в началото на юли 2023 година. Тогава народното събрание възложи на министъра на енергетиката Румен Радев да проведе преговорите със своя колега Херман Халущенко. Тогава беше посочено, че при разговорите трябва да бъде получено плащане, с което поне да бъдат покрити разходите, направени за оборудването (към 620 млн. евро).
Досега няма официална информация докъде са стигнали разговорите.Министърът на енергетиката коментира на няколко пъти, че се чакат експерти от "Енергоатом", които да оценят оборудването.
При представянето от БСП заявиха, че спирането на преговорите ще съхрани българската енергетика, защото няма кой да произведе парогенератори, ако е нужна подмяната им в VІ бок на АЕЦ "Козлодуй".
Източници: novini.bg, investor.bg, dnes.dir.bg